طراحی و چاپ بسته بندی, مقالات بسته بندی

7 مدل به روز طراحی بسته بندی در سال ۲۰۲۰

7مدل به روز طراحی بسته بندی در سال ۲۰۲۰ :

طراحی به روز بسته بندی یکی از مهمترین نکات فروش محصول است . این موضوع  به این دلیل پر اهمیت است که معیار ها و ملاک مردم برای سنجیدن میزان کیفیت محصول، بسته بندی آن است. اگر بسته بندی محصول در اولین نگاه بتواند مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد، احتمال فروش آن محصول بالا می رود.

معمولا زمانی که یک محصول بسته بندی زیبایی دارد اغلب مردم عکس آن را گرفته و در شبکه های اجتماعی برای دوستان خود می فرستند و نظر خواهی میکنند. همین موضوع باعث میشود هزاران نفر با محصول آشنا شده و تحت تاثیر بسته بندی زیبای آن قرار گیرند. از این طریق درصد فروش یک محصول بالا میرود.

اگرچه مشتری ثابت یک محصول ماندن تا حد زیادی به کیفیت و کارایی محصول بستگی دارد اما مخاطبان در نگاه اول جذب بسته بندی محصولات میشوند. همین موضوع اهمیت طراحی بسته بندی و به روز بودن آن را چند برابر می کند. همانند تمام چیزهای دیگری که در دنیا وجود دارند،طراحی و بسته بندی محصولات نیز هر ساله دستخوش تغییر شده و مطابق مد روز پیش میروند.

آگاهی از رنگها، شکل ها، نماد،خطوط و… در این زمینه بسیار مهم است. به عنوان یک طراح خلاق شما حتما دوست دارید سبک خود را داشته باشید، هرچند ایده هایی که در صنعت مدرن طراحی امروزه استفاده میشود به شما اطلاعات مهمی از اینکه چه عناصری در طراحی پر کاربرد تر است و کدام عناصر بیشتر در طراحی استفاده می شوند می دهد.

این هفت مورد عبارت است از :

۱. طراحی های ساده، واضح، درشت و برجسته:

طراحان غالبا بر طراحی های ساده و واضح که اطلاعات و مفاهیم را به راحتی به مشتری منتقل کند تاکید دارند. چنین طراحی های مرتب و واضحی در انتقال مفهوم برند موفق ترند.

طبق آماری که از نتیجه ی کار طراحان جمع آوری شده، استفاده از طرح های مینیمال در طراحی بسته بندی محصولات، باعث ارتقاء فروش محصول میشود. در دنیای پرسرعت امروز، خریداران زمان زیادی برای مطالعه نوشته های روی محصول ندارند؛ بنابراین شما باید در چند ثانیه مفهوم را القا کنید. یک طراحی مرتب و واضح پیام برند را نیز واضح به مشتری می رساند.

طراحی ساده و مینیمال در بسته بندی محصولات

 

۲. حروف گذاری هنری:

طراحان، افراد خلاقی هستند. آنها دوست دارند همه چیز را به سبک خاص خودشان بیان کنند. در سال ۲۰۲۰ اغلب طراحان حروف را به صورت خاص،  متفاوت و هنری بر روی محصول درج می کنند تا حس تفاوت و صمیمیت بیشتری را به مشتری القا کنند.

حروف گذاری هنری شامل عناصری مانند خطوط درهم و در عین حال ساده (مانند دستخط انسان) است. این مدل حروف گذاری سبب میشود محصول شما متمایز از محصولاتی که نوشته های دیجیتال دارند شود.

از آنجایی که استفاده از حروف گذاری که بصورت دست خط انسانی  است حس نوستالژی را در مشتری بر می انگیزد سبب میشود حس خوبی به مشتری القا شود.

حروف گذاری هنری در بسته بندی محصولات

 

۳. رنگ پاشی در اطراف:

ترند پر استفاده ی دیگری که در صنعت طراحی زیاد به کار میرود استفاده ی خاص و متفاوتی از رنگهاست.

به خوبی میدانیم که رنگها احساسات افراد را بر می انگیزند و در تصمیم گیری مشتری برای خرید تاثیر زیادی دارند. اخیرا طراحان بسته بندی محصولات از رنگها به شیوه ی هیجان انگیزی در طراحی استفاده کرده اند. آنها رنگ های روشن را در کنار رنگ های درخشان بکار میبرند تا بسته بندی جذاب تری را به مشتریان عرضه کنند.

همچنین از رنگ ها برای نمایش انواع مختلف یک محصول استفاده می شود؛ بنابراین از این طریق مشتری با دیدن هر رنگ یک محصول بلافاصله به کاربرد و نوع آن پی میبرد و دیگر نیازی به مطالعه جزئیات دیگر ندارد‌.

 

شاید این مقاله را نیز بپسندید : طراحی بسته بندی به روش گزیده گویی…!

 

۴. تکرار:

تکرار، در ایجاد طرح های گرافیکی هیجان انگیز بسیار موثر است. این الگو را میتوان همیشه، در طراحی های قدیمی تا جدید مشاهده کرد.

در طراحی بسته بندی محصولات، تکرار الگوهای زیبا به عنوان بخشی از مد امروزه در نظر گرفته میشود. هدف از تکرار نقش های بصری انتقال مفهوم و پیام اصلی برند است. این نقش ها طبق هویت و کاربرد هر محصول انتخاب میشود.

۵: ساخت روایت:

طراحی بسته بندی نباید فقط استفاده ی بی روحی از رنگ ها و عناصری که تا به حال نام بردیم باشد. بلکه باید روایت یا پیامی را از محصول منتقل کند که سبب ایجاد ارتباط و حس بهتر مشتری به محصول شود.

به همین منظور طراحان گرافیک از تصاویر الحاقی برای ساخت روایتی بر روی بسته بندی محصول استفاده می کند. این تصویرسازی ها باید غنی بوده و به مشتری حس داستان های فراموش شده را منتقل کنند.

۶. رنگ های پاستیلی:

استفاده از رنگ های ملایم دوباره روی کار آمده است و در سال ۲۰۲۰ نیز استفاده از این رنگ ها بسیار پرکاربرد است.

استفاده از رنگ های خنثی و ملایم بسیار ترند شده است. چنین رنگ های ملایمی که نقطه ی مقابل رنگ های جیغ و روشن هستند تاثیر و حس خنثی بودن به مشتری القا می کنند‌.

تاکنون اغلب از رنگ های جیغ و روشن در طراحی ها استفاده میشده و حال طراحان قصد دارند با استفاده از رنگ های ملایم جلوه ی بسته بندی هارا متمایز کنند. این رنگ ها القا کننده ی حس صمیمیت و سادگی به مشتری هستند.

 

شاید این مقاله را نیز بپسندید : ۱۲ روش به روز و خلاقانه برای طراحی بسته بندی محصولات در سال ۲۰۲۰.

 

۷. شکل های منحصر به فرد:

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار، شکل بسته بندی است. طراحان میخواهند شکل بسته بندی ها به گونه ای باشد که نظر مشتری هارا به سرعت جلب کند، بنابراین به دنبال طراحی شکل های منحصر به فردی هستند که از سایر محصولات فروشگاه متمایز باشد.

به عنوان مثال: محصول بسته بندی آبمیوه مانند نی ایستاده باشد‌ و یا یک بسته بندی دانه ی پرنده مانند منقار پرنده طراحی شود.

این شیوه ی جدید در جذب مشتری های بیشتر تاثیر بسزایی دارد و محصول را با وضوح بیشتری معرفی می کنند. هنگامی که مشتری شکل بسته بندی متفاوتی را می بیند فورا کنجکاو میشود تا اطلاعات بیشتری از محصول به دست آورد.

مواردی که به آنها اشاره کردیم، همگی عوامل موثر در طراحی سال ۲۰۲۰ بودند که بسیاری از انها سبک های قدیمی هستند که همچنان جایگاه خود را در صنعت طراحی بسته بندی حفظ کرده اند.

شکل های خاص و منحصر بفرد در طراحی بسته بندی محصولات

“طراحی منحصر به فرد و متفاوت بسته بندی شامپو”

 

نتیجه:

مدل های طراحی بسته بندی به سرعت در حال تغییر است. طراحان با اطلاعاتی که درباره ی رنگ، شکل، حروف گذاری و… بدست می آورند، هر ساله در حال تغییر شیوه های طراحی خود هستند.

در سال ۲۰۲۰ رنگها و شکل های خاصی بر طراحی حاکم است. رنگ های متالیک و شکل های واقعی تر که از طبیعت الهام گرفته شده اند اصول طراحی عمده ی سال ۲۰۲۰ هستند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *