دنیای بسته بندی

قطعا همه ی ما در طول روز با محصولات زیادی سروکار داریم، محصولاتی که دارای انواع مختلف بسته بندی هستند، اما بسته بندی محصول چیست؟ طراحی بسته بندی محصول شامل چه مواردی می شود؟ آیا به بسته بندی محصولاتتان دقیق نگاه کرده اید؟ آیا تا به حال بسته بندی محصولی نظر شما را به خود جلب کرده است؟ به طور کلی طراحی بسته بندی محصول به نمای بیرونی یک محصول اشاره دارد. این نما شامل گزینه هایی در جنس، فرم و همچنین گرافیک، رنگ و فونت است که برای بسته بندی، جعبه، قوطی، بطری یا هر نوع ظروف استفاده می شود.بسته بندی یک محصول در واقع این یک ابزار مهم تبلیغاتی است، افراد باهوش به آن دقت می کنند و افراد سطحی نگر به راحتی از کنار آن می گذرند، یک بسته بندی مناسب می تواند باعث فروش یک کالای نامرغوب شود، بله به همین اندازه مهم است و این داستان برعکس هم ممکن است رخ بدهد، به این معنا که شما اگر یک محصول بسیار با کیفیت داشته باشید اما بسته بندی غیر تخصصی داشته باشد ممکن است در فروش و ارائه آن به مشتری کاملا شکست بخورید، پس بعد از اطمینان از کیفیت محصول خود، فراموش نکنید که نوبت به بالا بردن کیفیت بسته بندی آن محصول است.

رابطه بسته بندی با احساسات

بسته بندی  درواقع برای مخاطب یک داستانی را بیان می کند این داستان کاملا واقعی است بسته بندی مناسب می تواند از طریق لمس کردن، احتمالاً بو و طعم، مشتری را درگیر کند، در واقع نمای بسته بندی است که این احساسات را در ما ایجاد می کند. همه این جزئیات به ما کمک می کند تا بفهمیم کالای مورد نظر برای چه چیزی تولید شده است، چگونه باید از آن استفاده شود، چه کسی باید از آن استفاده کند و مهم تر از همه، محصول را خریداری کنیم یا خیر؟

سه سوال مهم

  • محصول چیست؟
  • چه کسی محصول را خریداری می کند؟
  • مردم چگونه محصول را خریداری می کنند؟

محصول چیست؟

این یک سؤال دشوار و پیچیده نیست؛ بسیار ساده است شما چه چیزی می فروشید؟ چقدر بزرگ است؟ از چه موادی ساخته شده است؟ آیا ظریف است؟ ابعاد دقیقی دارد؟ این سؤال به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا هر نوع ضرورت لجستیک برای بسته بندی محصول شما وجود دارد یا خیر. به عنوان مثال، یک محصول ظریف به بسته بندی ایمن تر نیاز دارد. از طرف دیگر، یک محصول بزرگ یا با ابعاد عجیب و غریب ، ممکن است علاوه بر یک جعبه ی خارجی به یک بسته بندی دوم نیز احتیاج پیدا کند.

چه کسی محصول را خریداری می کند؟

آیا قرار است این محصول توسط مردان، زنان، یا هر دو مورد استفاده قرار گیرد؟ آیا برای کودکان یا بزرگسالان است؟ آیا این بسته بندی مخاطبانی چون افرادی که از مسائل زیست محیطی آگاه هستند، دارا می باشد؟ به کسانی که دارای بودجه هستند یا درآمد زیادی دارند؟ بسته بندی یک محصول باید مورد توجه مصرف کننده ایده آل خود باشد؛ مهم است که قبل از شروع فرآیند طراحی، بدانید که مصرف کننده کیست. برای مثال ممکن است محصولات شما برای بزرگسالان مسن باشد در این شرایط می بایست متن های روی بسته بندی دارای فونت بزرگ تری باشند، در این صورت مصرف کننده متوجه خواهد شد که شما چقدر به آن ها فکر کرده اید، از طرف دیگر، در مواردی که به سمت مشتری مرفه سوق پیدا می کند باید موادی را در نظر بگیرید که احساس تجمل را ایجاد می کنند. این یک سیاست هوشمندانه به نظر می رسد، این طور فکر نمی کنید؟

مردم چگونه محصول را خریداری می کنند؟

آیا آنها آن را در یک سوپرمارکت خریداری می کنند؟ یک بوتیک کوچک؟ آنلاین؟ آیا وارد فروشگاه های بزرگ می شوند؟ یسته بندی کالاهایی که به صورت آنلاین به فروش می رسند احتمالاً نباید فضای اضافی زیادی داشته باشند زیرا در مسیری که طی می کنند تا به مشتری برسند ممکن است چرخیده شوند، خم شوند و یا حتی ضربه بخورند، اما آنهایی که در قفسه قرار می گیرند، نیاز دارند تا چشم یک خریدار را که در حال چرخیدن میان قفسه ها است جلب کنند.

این سه سوال به شما کمک می کند تا تصمیمات حرفه ای تری برای بسته بندی محصول خود بگیرید، اما مطمئنا اکنون سوال های زیادی در رابطه با بسته بندی برایتان پیش آمده است، نگران نباشید زیرا در ادامه مطالب احتمالا شما را تبدیل به یک مشاور، در حوزه ی بسته بندی محصولات خواهیم کرد.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

atena-icon

انتخاب سبک بسته بندی

وارد هر فروشگاه و یا بوتیکی که می شوید همواره به بسته بندی ها، رنگ ها، فونت ها و فرم های آن ها خوب نگاه کنید، حتی به نحوه ی باز و بسته کردن این بسته بندی ها توجه کنید، به مشتریان آن ها و به خود صاحبان آن محصولات دقت کنید، سپس با جمع آوری بهترین نمونه ها یک نمونه ی ایده آل برای کار خود انتخاب کنید، البته پیشنهاد من به شما مشاوره با آژانس های تبلیغاتی است، زیرا احتمالا تخصص شما بسته بندی نمی باشد و ممکن است در این باره احساساتی تصمیم بگیرید، اما آژانس های تبلیغاتی خیلی تخصصی و علمی مانند یک دوست با توجه به سلیقه ی شما، راهنمایی تان خواهند کرد.

محصولات مرتبط

لایه های بسته بندی را درک کنید

سه بسته بندی محصول وجود دارد: بسته بندی بیرونی ، بسته بندی داخلی و بسته بندی محصول. ممکن است محصول شما به یک یا هر سه مورد نیاز داشته باشد.هر یک از این لایه های بسته بندی این فرصت را به شما می دهند تا بخشی از داستان خود را برای ما بگویید.

طراحی جعبه شیرینی

بسته بندی بیرونی

بسته بندی بیرونی اولین چیزی است که مشتری قصد دیدن آن را دارد. این چیزی است که محصول شما را از عناصر محافظت می کند. این می تواند شامل جعبه ای باشد که کالای مورد نظر در آن حمل شده است.

طراحی جعبه شیرینی

بسته بندی داخلی

بسته بندی داخلی چیزی است که محصول شما را با اطمینان در بسته بندی بیرونی قرار می دهد. این ممکن است بسته بندی بادام زمینی یا دستمال کاغذی باشد که مانع از بیرون ریختن محتویات می شود. یا ممکن است یک کیسه بسته باشد که برای حفظ طراوت و یا جلوگیری از ورود هوا و یا رطوبت عمل می کند.

بسته بندی های مختلف زیادی برای محصول شما وجود دارد:

انتخاب بین یک جعبه و یک بطری ممکن است گاهی نیاز به فکر کردن نداشته باشد. اما گاهی اوقات اینطور نیست. در اینجا چند مورد وجود دارد که باید هنگام انتخاب نوع مناسب بسته بندی برای محصول خود، به آن ها فکر کنید:

محصول

همه چیز همیشه به این برمی گردد! اگر شما چیزی مایع می فروشید، گزینه های شما محدود است. (گرچه اجازه ندهید که این خلاقیت شما را خنثی کند!)

رقابت

من شما را به عنوان یک عرضه کننده دستمال های کاغذی فرض می کنم، آیا شما می خواهید همانند شرکت X محصولات خود را در یک بسته بندی کسل کننده ی آبی قرار دهید؟ چطور است بسته بندی را با جنس و رنگ متفاوت تر به بازار عرضه کنیم؟ شما به عنوان یک تولید کننده باید بتوانید هر لحظه خود را در یک فضای رقابتی احساس کنید، همین لحظه که شما در حال مطالعه هستید تولیدکنندگان در حال ایده پردازی برای یک بسته بندی جدید دستمال کاغذی هستند.من باز هم شما را به آژانس های تبلیغاتی دعوت می کنم، ایده پردازی کنید و برای آن ها ایده های خود را تعریف کنید تا شما را راهنمایی کنند. حتی اگر فرصت برای ایده پردازی ندارید آن ها باز هم شما را یاری می کنند.

برنامه های طراحی بسته بندی

این قسمت را به طراح خود بسپارید، البته برای بالا بردن اطلاعتتان قابل به ذکر است که بسته بندی شما با نرم افزار های Adobe Illustrator (.ai) ، Photoshop (.psd) ، طراحی خواهند شد.

گزینه های رنگ در طراحی بسته بندی

برخی از چاپگرها می توانند با هر رنگی مطابقت داشته باشند مانند چاپگر های افست که با چهار رنگ اصلی سرو کار دارند و کافیست رنگ دلخواه تان را به آن ها سفارش دهید. برخی دیگر (به ویژه گزینه های کم هزینه تر) می توانند یک پالت رنگ محدود برای شما داشته باشند تا بتوانید با آن کار کنید.

معماری اطلاعات خود را ایجاد کنید

به این 3 سؤال بازگردید، به طور خاص چه کسی محصول شما را خریداری می کند و آنها را در کجا می یابند. شما می خواهید از آن برای ایجاد یک معماری و یا همان قسمت هایی که اطلاعات قرار می گیرند استفاده کنید. ممکن است عکسهای زیبایی از محصول خود داشته باشید، یک توصیف عالی از یک مشتری، یک برچسب شوخ طبعی که توضیح می دهد چگونه شما عالی هستید، و یک گرافیک عالی که به مشتریان نحوه استفاده از محصول شما را نشان می دهد. اما وقتی یک خریدار به بسته بندی شما نگاه می کند، احتمالاً فقط یک چیز را به خاطر می آورند. چه محصولی درون این بسته بندی است؟ یکی از مهمترین چیزهایی را که می خواهید مشتریان از محصول شما بدانند انتخاب کنید و به عنوان محور اصلی طراحی قرار دهید.

atena-icon

مطالب موقت در بسته بندی

برخی از محصولات مانند مواد غذایی یا مواد آرایشی دارای اطلاعات اضافی هستند که باید روی دسته های مختلف محصولات (تاریخ انقضا یا شماره های دسته ای) قرار داده شود. احتمالاً شما نمی خواهید که این موارد را مستقیماً روی بسته بندی خود چاپ کنید زیرا به طور مرتب در حال تغییر است ، اما باید در مرحله طراحی یک فضای مناسب را برای وارد کردن این اطلاعات خالی بگذارید.

atena-icon

فونت در بسته بندی

انتخاب فونت مناسب در بسته بندی به عهده طراح می باشد، البته سلیقه شما در این انتخاب حتما تاثیر گذار خواهد بود، در این قسمت می بایست به مشتریان خود نیز فکر کنید، همانطور که در مثال بالا ذکر شد، ممکن است مخاطبان شما افراد مسن باشند در این صورت باید ظرافت و ریز بودن فونت ها را فراموش کنید و تنها خوانایی متن را در نظر بگیرید.

atena-icon

لوگو در بسته بندی

لوگو یا همان هویت برند شما عنصر اصلی است که باید حتما روی کارتان قید شود، سعی کنید بهترین مکان را برای درج لوگو قرار دهید.

atena-icon

تصاویر در بسته بندی

ایده خوبی است، می توانید تصاویری زیبا و تاثیر گذار از محتویات درون بسته بندی را، روی آن قرار دهید تا چشم مشتری را قلقلک دهد، در ضمن از کیفیت عکس ها مطمئن شوید تا در پایان فرایند چاپ شوکه نشوید.

atena-icon

علائم مورد نیاز در بسته بندی

با توجه به نوع محصول و یا صنعت شما، ممکن است نیاز داشته باشید که بارکد، اطلاعات مربوط به تغذیه، علائم ارتباط، نشانه های استاندارد و غیره را درج کنید. این علائم مواردی هستند که شما خود باید با توجه به نوع فعالیت و محصولتان، از آن ها اطلاعات دقیقی داشته باشید.

atena-icon

رنگ در بسته بندی

شما می بایست رنگ هایی را انتخاب کنید که با محتویات درون جعبه هم خوانی دارد، فراموش نکنید که رنگ ها یک اهرم فشار برای هدف شما که همان جلب توجه مشتری است می باشد.

جمع آوری بازخورد در رابطه با بسته بندی

قبل از تصمیم گیری 100٪ در مورد طراحی بسته بندی خود، اطمینان حاصل کنید افرادی که تا به حال از محصول شما نشنیده اند یا استفاده نکرده اند، با این تصمیم گیری موافق هستند سپس اجرا کنید، افرادی که از نزدیک با محصول شما در ارتباط نیستند، متوجه چیزهایی می شوند که هرگز آن ها را ندیده اید، پس از آن نیز این سه سوال را بپرسید :

این محصول چه کاری انجام می دهد؟

چه کسی قرار است این محصول را خریداری کند؟

وقتی به این بسته بندی نگاه می کنید به نظرتان پیام اصلی آن چیست؟

پاسخ آنها به این سؤالات به شما كمك می كند تا تعیین كنید كه بسته بندی در ارتباط با آنچه شما می خواهید، ارتباط دارد. اگر اینطور نیست، به طراح خود برگردید و بفهمید که چه چیزی را می توانید تغییر دهید.

همه چیز آماده است شما به مرحله چاپ رسیده اید.

چاپ آفست

یک روش چاپ که در آن صفحات طراحی شما در چهار رنگ (CMYK) ایجاد می شود. این صفحات از طریق یک پرینتر بزرگ و صنعتی اجرا می شوند. چاپ افست هزینه نسبتا زیادی دارد، اما در تیراژ های بالا (معمولاً بیش از 1000 قطعه یا بیشتر) از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه تر است.

چاپ دیجیتال

روشی مدرن برای چاپ است که در آن اطلاعات مربوط به پرونده به صورت دیجیتالی به چاپگر ارسال می شود و هر قطعه بسته بندی به صورت جداگانه از طریق آن چاپگر اجرا می شود. چاپ دیجیتالی برای زمان های کوتاه بسیار مناسب است.

آژانس های تبلیغاتی فراوانی وجود دارند اما چرا آتنا؟

آماتور ها و طراح های غیر حرفه ای را که قطعا خودتان کنار گذاشته اید زیرا همه می دانند که پروژه ی طراحی و چاپ یک بسته بندی از عهده این چنین طراحان بر نمی آید، پس به سراغ آژانس های تبلیغاتی خواهید رفت.

“”برای شروع  طراحی بسته بندی محصول خود آماده هستید؟”” این سوالی است که ما در آتنا از شما خواهیم پرسید.

متاسفانه بسیاری از صاحبان محصولات و تولید کنندگان در طراحی بسته بندی خود نقشی ندارند، و تنهادر مراحل پایانی نظر می دهند این اتفاق خیلی خوشایند نیست، قطعا پروژه طراحی یک بسته بندی بسیار طولانی و دارای نکات و مراحل زیادی است، و هچنین زمان بر است، و همین موضوع باعث شده است که بسیاری از آژانس های تبلیغاتی، صاحبان پروژه را وارد بازی نکنند تا زمان این پروسه را تا جایی که ممکن است پایین آورند، این اتفاق در آتنا رخ نخواهد داد، در واقع شما در تمامی مراحل شاهد روند طراحی خواهید بود و برای هر قسمت از شما نظر خواهی می شود، در این مسیر شما خیالتان آسوده است که بسته بندی محصولتان علاوه بر این که بر پایه علم و تخصص طراحی شده است، سلیقه شما  نیز در آن نقش داشته است، آیا این نکته، نیاز شما به عنوان مشتری نیست؟

برای ارزیابی یک بسته بندی، می بایست چندین سوال پاسخ داده شود:

  • آیا مشخص است محصول شما چیست؟
  • آیا بسته بندی محصول داستان را صادقانه تعریف می کند؟
  • این بسته به صورت سه بعدی به چه شکل خواهد بود؟
  • این بسته در فروشگاه ها به چه شکل خواهد بود؟
  • آیا این طرح بسته بندی همه کاره است؟
  • آیا بسته بندی شما قابل استفاده مجدد است؟

وقتی بسته را نگاه می کنید، مشخص است که این محصول چه چیزی است؟ قطعا خریداران فقط قصد دارند برای چیزهایی که می بینند پول خرج کنند. مطمئن شوید که بسته بندی شما مانند چیز دیگری به نظر نمی رسد، و نشان گر همان محتوایی است که درون بسته بندی است،شما قطعاً نمی خواهید مصرف کننده خود را گیج کنید.

یکی از بدترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که محصولتان را در بسته بندی خود نادرست نشان دهید. اطمینان حاصل کنید که هر عکس روی بسته بندی قرار داده اید دقیقا عکس همان محصول است. اگر عرضه کننده ی کلوچه های کشمشی هستید، تصویر روی بسته بندی تان را طوری قرار دهید که تعداد کشمش ها با واقعیت یکی باشد، البته می توانید تصویر یک کلوچه پر از کشمش را روی بسته بندی قرار دهید اما در این صورت شما برای بار دوم مشتری را نخواهید دید. و آن خرید در واقع آخرین خرید مشتری از شما خواهد بود.

یک طراح خوب باید مدل طراحی شما را هم در مانیتور و هم در 3 بعد ارائه دهد. شما همچنین می توانید با چاپ طرح بر روی کاغذ سفید و ساختن آن در فرم جعبه، مدل های مختلفی را ایجاد کنید. این به شما کمک می کند تا مواردی را مشاهده کنید که تا به حال به آن توجه نکرده بودید. گاهی اوقات تصویری در هنگام صاف بودن و در مانیتور بسیار عالی به نظر می رسد اما بعد از چاپ و قرار گیری روی بسته بندی وحشتناک از آب در می آید. اطمینان حاصل کنید که تفاوت را درک کرده اید.

تاثیر قفسه برای محصولاتی که در فروشگاه ها به فروش می رسند بسیار مهم است. شما باید در نظر بگیرید، چه مقدار از بسته بندی قابل مشاهده خواهد بود؟ هنگامی که محصولات کنار یکدیگر روکش شده اند، معمولاً فقط می توانید یک چهره را ببینید. اطمینان حاصل کنید که مهمترین اطلاعات شما جلو و مرکز است. چه چیزی به نظر می رسد وقتی این محصولات در کنار و بالای یکدیگر جمع شوند؟ آیا الگویی ایجاد شده است؟ در زمینه رقابت چگونه خواهد بود؟ به یک یا چند فروشگاه که در آن محصول شما فروخته خواهد شد بروید و بفهمید محصول شما در کجا قرار خواهد گرفت. آیا بیشتر محصولات یک رنگ هستند؟ چگونه باید محصول را مجبور به ایستادگی و جلب توجه کنید؟

شما ممکن است در حال حاضر فقط یک عطر و یا یک سس داغ را داشته باشید ، اما در آینده ممکن است بخواهید یک سس با طعم دیگری را ارائه دهید. آیا طراحی شما به راحتی اصلاح می شود تا بتواند تغییرات جدیدی در محصول شما ایجاد کند؟

این ممکن است برای هر محصول مهم نباشد ، اما این امکان وجود دارد که بخواهید در نظر بگیرید: آیا بسته بندی شما قابل استفاده مجدد است، به عنوان مثال، آیا کیسه شما می تواند در یک فروشگاه مواد غذایی مجدداً مورد استفاده قرار بگیرد؟ بله این یک بازاریابی رایگان است، در واقع هوشمندانه و کاربردی است!