فاکتور و قبض

فاکتور و قبض در واقع یک سند تجاری است که از طرف فروشنده برای خریدار صادر شده و محصولات یا مقادیر و قیمت‌هایی که بین دو طرف توافق‌شده برای محصولات و خدماتی که فراهم شده را ثابت می‌کند. می توان گفت از دید فروشنده این فاکتور یک فاکتور فروش است. اما از دید خریدار این فاکتور تنها یک فاکتور خرید است.فاکتور یک گواهی است که نشان می‌دهد خریدار باید مبلغ توافق‌ شده ای را که روی قبض قید شده است، به فروشنده بپردازد. حتما این جمله را شنیده اید: “ما برای آن‌ها فاکتور و قبض صادر کردیم” این جمله به این معنا است که”آن‌ها به ما پولی بدهکارند”؛ حال عکس این جمله را تصور کنید” آن‌ها برای ما فاکتور صادر کردند” این جمله به این معنا است که ما به آن ها بدهکار هستیم و باید مبلغ قید شده در فاکتور را به آن ها بپردازم.

موفقیت در تجارت

قطعا یکی از مهمترین دلایل موفقیت شرکت‌ها و سازمان‌ها در تجارت شفافیت و انضباط مالی مجموعه در هنگام برخورد با مشتریان، مخاطبان و حتی نهادها و بانک‌ها می‌باشد، پس آن را دست کم نگیرید.به طور کلی در اوراق مالی و اداری فاکتور از مهم ترین های آن ها است، و وجود آن باعث:

  • بالا بردن ضریب امنیت مالی
  • ایجاد انضباط و شفافیت
  • ایجاد اعتماد بین فروشنده و مشتری می شود.

این ها در واقع قسمتی از نکات مثبت در استفاده درست از اوراق مالی و اداری بود. البته قابل به ذکر است که وجود فاکتور برای نظم در فرآیند های اداری کافی نیست، بلکه ایجاد روال کاری درست در قسمت مالی و اداری نیازمند ثبت دقیق وقایع مالی و همچنین ریز اطلاعات آن در فرم‌ها و اسناد مرتبط نیز است. پس فاکتور فروش یا قبض یکی از مهم ترین قسمت های یک سیستم اداری، حساب‌داری مؤسسه، شرکت و یا سازمان است. جنس فاکتور ها معمولاً از کاغذ تحریر و کاربن لس است. اطلاعاتی که در یک فاکتور و قبض وجود دارد به طور معمول شامل آرم و نام برند است که در سمت راست یا وسط قرار می گیرد و همچنین تاریخ و شماره سریال ملخی که در سمت چپ فاکتور قرار می‌گیرد.

مشخصات فنی فاکتور و قبض

در آخر فاکتور طبق سفارش همراه صحافی سرچسب، شماره گذاری و به مرحله پرفراژ ارائه داده می‌شود.

سایز

از نظر سایز می توانید در انواع سایز های استاندارد مانند A6-A5-A4 و… سفارش دهید.

گرماژ

گرماژ یا همان ضخامت مناسب برای فاکتور و صورتحساب ۸۰ تا ۱۲۰ گرم می‌باشد.

جنس

به طور کلی برای جنس کاغذ اوراق مالی تحریر و کاربن لس درنظر گرفته می‌شود.

رنگ

فاکتور و صورتحساب ها بنا به در خواست مشتری بصورت رنگی و سیاه و سفید چاپ می‌شود.

فاکتور برای چه مشاغلی است؟

شما هر نوع فعالیتی که دارید اگر در حال عرضه خدمت و کالایی هستید، قطعا نیازمند به فاکتور می شوید، می توان گفت فاکتور مهم ترین چیزی است که هنگام ارائه کالا و یا خدمات خود به آن نیاز دارید. اما در کنار همه ی این ها، شما باید به جذابیت فاکتور خود نیز فکر کنید، به طور کلی شما باید از هر نوع ابزاری برای بالا بردن سطح کیفی و اعتبار برند خود استفاده کنید، حال که نقش فاکتور در مبادلات شما انقدر مهم است، چرا از آن برای پر رنگ تر کردن هویت تجاری خود استفاده نمی کنید؟

نکات اصلی طراحی و چاپ فاکتور و قبض

طبق روال اصلی اقلام چاپی حتما برای کار حاشیه امن در نظر بگیرید تا در هنگام برش کارتان ناقص نشود، حتما از فونت های خوانا و رسمی برای این کار استفاده کنید، حتما طرح را از نظر مدل رنگی چک کنید و قسمت های هم رنگ را با یک کد رنگی طراحی کنید، مخصوصا اگر کارتان سیاه و سفید است دقیق چک کنید که تمامی وکتور ها و فونت ها دارای یک کد رنگ باشند تا در مرحله چاپ یک کار یک دست از نظر رنگی تحویل بگیرید.

تیراژ فاکتور و قبض

فاکتور و قبض جزء اقلامی است که از آن زیاد استفاده می کنید، پس سعی کنید در سفارش آن از تیراژ های بالا استفاده کنید تا از بابت هزینه ها صرفه جویی کرده باشید، همان طور که می دانید هر چه تیراژ سفارش شما بالا تر باشد از لحاظ قیمت بسیار اقتصادی خواهد شد، اما توجه داشته باشید که این تیراژ آن قدر هم بالا نباشد، زیرا ممکن است در اواسط کار احتیاج داشته باشید تغییراتی در آن ایجاد کنید.

کاغذ های رنگی برای فاکتور

نظر شما در مورد چاپ فاکتور روی کاغذ رنگی چیست؟ چرا انتخاب یک رنگ به غیر از سفید مثل زرد پر جنب و جوش را در نظر نگیرید؟ این  انتخاب همیشه برای شما وجود دارد! از رنگ نام تجاری خود برای برجسته کردن فاکتور خود استفاده کنید.

فاکتور را جسورانه کنید.

آیا برند شما دوستانه و جسورانه است؟ اگر چنین است، چرا عناصری را که باعث جسورانه شدن برندتان شده است، در طراحی فاکتور خود وارد نمی کنید؟ البته، یک رویکرد جسورانه به طور قطع برای هر برندی کارایی نخواهد داشت. اما اگر  این امکان برای شما وجود دارد چرا با مقیاس، رنگ و وزن فونت بازی نکنید تا مشتریانتان را متعجب کند؟ این عناصر می تواند شامل یک متن و یا شعار در رابطه با برند شما باشد.

طراحی فاکتور

داشتن یک فاکتوری که خوب طراحی شده به معنای واقعی کلمه باعث بالا رفتن سطح کیفی مجموعه شما می شود. البته واقعیت این است که فاکتورها به نظر نمی رسد جالب ترین چیز در جهان برای طراحی باشد، اما این بدان معنی نیست که آنها مهم نیستند. وقتی خوب در مورد آن فکر می کنید متوجه می شوید که  فاکتور ها  اغلب آخرین نقطه تماس شما با مشتری، مکاتبات نهایی فیزیکی(یا دیجیتال) است که در آن زمان با آنها انجام می دهید، بنابراین مهم است که با آن ها از طریق یک طراحی زیبا و راحت خداحافظی کنید. چطور است با چند سبک طراحی در زمینه فاکتور و قبض آشنا شویم؟ در ادامه ما را دنبال کنید…

پالت رنگی کوچک برای بزرگ کردن فاکتور

هنگام انتخاب پالت رنگی خود، سعی کنید تا حد امکان از رنگ های ساده استفاده کنید. انتخاب رنگ های بیش از حد غلیظ، یا رنگ هایی که یکدیگر را تکمیل نمی کنند سریع ترین راه برای تبدیل طرح شما از یک طرح شیک به یک طرح کم کیفیت است.

از داشته هاتان در فاکتور استفاده کنید.

برای مثال اگر فعالیت شما دارای بارکد است، چرا آن را در فاکتور خود قید نمی کنید، داشتن یک بارکد در برگه فاکتور، به اوراق شما اعتبار زیادی می بخشد.

فاکتور را دوستانه طراحی کنید.

بیایید صادق باشیم قطعا هیچ کس دوست ندارد قبض یا صورتحساب دریافت کند، اما چرا سعی نمی کنیم با یک عنوان تایپوگرافیکی دوستانه، استفاده از جملات دوستانه و این گونه عناصر، فاکتور را کمی شیرین تر جلوه دهیم؟

برای فاکتورتان از گذشته الهام بگیرید.

قبل از هر کاری درمورد اسناد قدیمی تحقیقاتی انجام دهید و نحوه طراحی آنها، زمان استفاده از آن ها و چگونگی کارکردن آنها را برای درک بهتر نحوه چیرگی فاکتور در طراحی خود انجام دهید.

مقیاس کردن قسمت های فاکتور

به همان اندازه که فاکتور شما زیبا است، طبیعتاً چشم به سمت آن عدد پایین، مبلغ کل و مبلغ مورد نظر می رود. در نظر بگیرید که عناصر مهم به اندازه کافی فضا دارند و همین طور خوانا هستند.

فاکتور های ظریف

زمانی بود که طرح ها از شدت شلوغی و پر بودن هیچ فضایی را برای استراحت چشم ها نداشتند. کمی فضای سفید را وارد طراحی فاکتور خود کنید و فقط ببینید که چه کاری می تواند برای شما انجام دهد.

نام تجاری خود را با استفاده از فاکتور به یاد ماندنی کنید.

این نکته را بخاطر بسپار که فاکتور شما غالباً آخرین تماس شما با مشتری است، بنابراین باید نهایت تلاش خود را بکنید تا این آخرین تماس، یک تماس به یاد ماندنی باشد.

فاکتور را درست تراز کنید.

عناصر مهم (آرم ، جدول ، شرایط پرداخت و غیره) همه در سمت چپ طرح قرار دارند، پس باید حاشیه وسیع تری را در این قسمت برای یادداشت قرار دهید.

از فضای خود استفاده کنید.

این سبک برای افرادی که کمتر به فضای سفید علاقه دارند و بیشتر در مورد پر کردن فضای مورد نظر توجه می کنند، مناسب است. نکته ای که باید در مورد این طرح توجه داشته باشید این است که اگرچه فضای زیادی را به کار می برید، اما باید حاشیه های خود را در امتداد لبه های بیرونی نسبتاً گسترده نگه داشته و فضای کمی را بین هر عنصر ایجاد کنید تا به آن ها اجازه تنفس دهید. همچنین اطلاعات خود را در حاشیه محدود نکنید.

علامت های برجسته گرافیکی

برند خود را در نظر بگیرید و از خود بپرسید که آیا شما می توانید یکی از عناصر برندینگ خود را در نظر بگیرید و آن را به یک گرافیک شیک در فاکتور تبدیل کنید؟

فاکتور را دو طرفه کنید.

کاغذ ، به طور طبیعی ، دو طرف دارد. بنابراین ، آیا برای ایجاد کمی تغییر برای مصرف کنندگان، فکر کرده اید که هر دو طرف را طراحی کنید؟ طراحی خود را به طور مرتب و تمیز از یک طرف انجام دهید با مقدار کمی فضای سفید ، رنگ های تمیز و تایپوگرافی ساده. و سپس، در پشت صفحه محلی برای توضیحات برندتان و همچنین جای مهر و امضاء قرار دهید. با طراحی هر دو طرف فاکتور، هرچند به سادگی می توانید به طراحی خود عنصری از جزئیات و حرفه ای اضافه کنید. به علاوه ، به این ترتیب، اوراق شما تقریباً از هر زاویه ای یک فاکتور به نظر می رسد.

سادگی، سبک و پختگی در فاکتور

یک راه سریع و آسان برای این که طراحی شما شیک و ساده به نظر برسد محدود کردن هر چه بیشتر پالت های رنگی و استفاده از عناصر گرافیکی ساده است. با طراحی فاکتور خود نیازی به مراجعه به سیستم نیست، اما باید روندی را در پیش بگیرید که کسل کننده نباشد.

رنگی کردن

گاهی اوقات تنها آنچه را که لازم دارید این است که طرحتان را منحصر به فرد کنید. یکی از روش ها این است که فاکتور خود را کاملا رنگی رنگی کنید. این کار باعث ایجاد زندگی، انرژی و تندی در برندتان می شود و در غیر این صورت یک طرح فاکتور بسیار ساده به سادگی دارید.

فاکتور را افقی کنید.

همان طور که تا به حال دیده اید اکثر فاکتور ها به صورت عمودی هستند، اما این را برای خود یک قاعده تغییر ناپذیر نکنید، شما می توانید برای ایجاد کمی تنوع فاکتورتان را این بار افقی طراحی کنید.

چرا آتنا؟

این قبل از اقلام چاپی را می توانید به هر طراح و یا شرکت تبلیغاتی بسپارید، اما اگر به دنبال نوآوری و داشتن جدید ترین تم های کاری در فاکتور هستید می توانید به آژانس تبلیغاتی آتنا مراجعه کنید، در آتنا همیشه همه چیز در حال به روز شدن است البته در راستای رعایت قوانین و اصول طراحی. اگر در ابندای کار هستید و اطلاعات کافی در رابطه با موارد لازم برای درج در فاکتورتان ندارید، اتنا می تواند ابتدا یک مشاور برای شما باشد، سپس یک طرح ایده آل را به شما بدهد، همچنین اگر به فکر تعویض فاکتورتان هستید، آتنا در همین لحظه چندین پیشنهاد هیجان انگیز برای شما دارد.