طراحی بروشور سه لت

قطعا همه ی ما تا به حال طراحی بروشور های متفاوتی دیده ایم، این بروشور ها یا جنبه ی آموزشی داشته اند و یا جنبه ی تبلیغاتی، اما به طور کلی هدف همه ی بروشور های دنیا یک چیز است،”تبلیغات”، بله هر نوع بروشوری که به دست شما داده می شود با هدف تبلیغات جلو آمده است، حتی اگر محتوای آن بروشور آموزشی باشد باز هم هدف نهایی تبلیغات است، در واقع آن محتوای آموزشی درج شده در طراحی بروشور یک استراتژی برای تبلیغات صاحبان بروشور است، نتیجه می گیریم طراحی بروشور در واقع یک نوع ابزار تبلیغاتی بسیار قوی می باشد، اما بروشور ها نیز همانند دیگر اقلام تبلیغاتی راز و رموز خود را دارد، به این معنا که برای طراحی و رسیدن به یک بروشور مفید می بایست یک برنامه ریزی دقیق و درست داشته باشیم.

تفاوت میان طراحی بروشور و کاتالوگ

بسیاری از افراد کاتالوگ را با بروشور یکسان می دانند در صورتی که تفاوت میان این دو بسیار فراتر از چیزی است که حتی فکرش را می کنید، اگر داستان شما برای ارائه به مخاطب طولانی است تنها گزینه کاتالوگ می باشد، اما اگر قرار است چند نکته ی کوتاه را برای آن ها تعریف کنید، پیشنهاد ما به شما طراحی برشور می باشد، بروشور ها عموما بهتر از کاتالوگ ها به هدف برخورد می کنند، حال ممکن است به این فکر کنید که چرا این گونه است؟ مگر نه اینکه کاتالوگ بسیار وسیع تر و پر هزینه تر است؟ پاسخ سوال بسیار آسان است، کاتالوگ یک کتابچه ی چندین صفحه ای می باشد، که در بهترین حالت ممکن که تمام قوانین رعایت شده باشند و بهترین طراحی صورت گرفته باشد باز هم این امکان وجود دارد که تمامی صفحات دیده نشوند، اما در رابطه با بروشور این گونه نیست، زیرا تعداد صفحات کم و کوتاه است و حتی در بدترین شرایط که فرم کار دارای نواقص است و طراحی جذابی ندارد باز یک نگاه اجمالی به آن انداخته می شود، دلیل این اتفاق در واقع کم بودن صفحات است، پس می توان با کمی خلاقیت و رعایت قوانین بروشوری تهیه کرد که نگاه مخاطب به آن یک نگاه سطحی نباشد بلکه نگاهی دقیق و طولانی باشد، اما با این وجود حسن داشتن یک کاتالوگ این است که شما می توانید تمامی اطلاعاتی که نیاز دارید را وارد کنید ولی در بروشور این امکان فراهم نیست و باید تا جایی که ممکن است مطالب تیتر وار و به صورت خلاصه بیان شود. از محاسن بروشور نسبت به کاتالوگ هزینه ها می باشد، شما می توانید با کمترین هزینه یک بروشور مختصر و مفید برای ارائه داشته باشید اما برای کاتالوگ باید حسابتان را تقریبا خالی کنید.

انواع سایز بروشور

شما می توانید با توجه به نوع سلیقه ی خود، بروشور مورد نظرتان را در هر سایز و ابعادی طراحی و چاپ کنید، اما سایز های استاندارد و مناسب برای این کار عبارت اند از: A4 و A5، در واقع این دو سایز متعارف ترین سایز ها برای پروژه ی بروشور هستند، و پیشنهاد ما به شما نیز همین ابعاد می باشد. اما در کنار تمام این ها بروشور هایی با سایز های مختلف وجود دارند که می توانید با توجه به نوع کسب و کارتان و یا سلیقه خاصی که دارید از آن ها استفاده کنید برای مثال سایز مربع یکی از سایز های خاص در زمینه بروشور می باشد، بروشور های مربع به طور معمول در سایز های 19 سانتی متر در 19 سانتی متر هستند. با این وجود باز هم اندازه‌های دیگری نیز وجود دارند که می توانید برای کار خود انتخاب کنید و هیچ محدودیتی وجود ندارد. همان طور که گفته شد به هر یک از این قسمت های بروشور یک لت می گویند ، عمومی ترین و شاید پر کاربرد ترین نوع در بروشور ، بروشور های سه لت است. دو سایز نسبتا متعارف دیگرنیز وجود دراند که معروف DL و Legal هستند . بروشور سایز DL در اندازه ۲۱۰ در ۹۹ میلی‌متر و همچنین بروشور سایز Legal در اندازه تقریبی ۳۵۵ در ۲۱۰ میلی‌متر طراحی و چاپ می‌شود. در واقع نکته مثبت در بروشورهای DL متناسب بودن اندازه آن ها برای قرار دادنشان در پاکت‌های معروف به ملخی یا همان پاکت‌های اداری می باشد. سایز Legal نیز یکی از استاندارد های متعارف است؛ که بیشتر در کشور آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد باز هم تاکیید می کنم انتخاب سایز بروشور با شما می باشد پس از این بابت خیالتان آسوده باشد ما در این جا تنها به شما پیشنهاد ها را ارائه می دهیم ، قانون دست وپا گیری در این رابطه وجود ندارد، اما پیشنهاد ما به شما این است که تا جایی که ممکن است بروشور را در سایز بزرگ اما سه لت انتخا کنید، بالا رفتن تعداد لت ها بروشور را به سمت کاتالوگ گونه می برد، و در این صورت بروشور نمی تواند آن هدف شما را ( دیدن تمام لت ها توسط مخاطب) تامین کند، البته با همه این تفاسیر همه چیز به نوع کار شما بستگی دارد،هر نوع فعالیتی یک نوع بروشور را می طلبد.

انواع جنس و گرماژ در طراحی بروشور

هدف شما چاپ بروشور است، خبر خوب این است که جنس کاغذ از آن جمله محصولاتی است که امروزه در بازار تنوع بسیار زیادی دارد، شما می توانید با توجه به میزان هزینه ای که برای این کار در نظر گرفته اید، نوع کاغذ خود را انتخاب کنید، کاغذ ها در انواع: تحریر، گلاسه، الوان یا تحریر رنگی، مقوا و …. موجود هستند، اما تنها راه برای داشتن یک بروشور خوب و جذاب، استفاده از کاغذ گلاسه است.اگر چه چاپ بروشور بر رروی کاغذهای دیگر نیز انجام می‌گیرد؛ اما کاغذ گلاسه شیک‌تر، بادوام‌تر و اثرگذار‌تر است. بنابر همین ویژگی‌ها، طراحی و تولید بروشور با استفاده از سایر کاغذها آنچنان توصیه نمی‌شود.کار شما قرار است توسط دستگاه های چاپ چهار رنگ صورت گیرد، پس تصمیم عاقلانه این است که نوع کاغذ را گلاسه انتخاب کنید تا بعد از چاپ و دیدن شفافیت و درخشش بروشور، خود را برای این انتخاب تحسین کنید.

در مورد انتخاب گرماژ بروشور، آنچه برای تولید یک بروشور قدرتمند و زیبا مورد نیاز است؛ استفاده از کاغذ گلاسه ۳۰۰ یا ۲۰۰ گرمی خواهد بود. این گرماژ از ضخامت بسیار مناسب و درارای استحکام بالاتری می باشد ؛ و به کار چاپ شده جلوه جذابی خواهد بخشید. استفاده از کاغذ گلاسه ضخیم در طراحی بروشورهایی با اندازه بزرگ دارای اهمیت بسیار بالایی است. چراکه این بروشورها برای زیبا و همچنین محکم بودن ، نیازمند جنسی محکم و استاندارد هستند. کاغذ گلاسه ۱۷۰ و ۱۳۵ گرمی نیز از جمله کاغذهایی است که در چاپ بروشور بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اندازه قطعا میزان کیفیت گلاسه‌های ضخیم‌تر را به شما نخواهند داد ؛ اما اگر می خواهید هزینه ی کمتری کنید پیشنهاد خوبی خواهد بود

تعداد لت ها در طراحی بروشور

متاسفانه یا خوشبختانه بروشور ها در این زمینه تنوع بالایی ندارند. به‌طور معمول و استاندارد بروشورها بر اساس میزان محتوایی که قرار است ارائه دهند، در سایزهای دو لت و سه لت طراحی و چاپ می‌شوند. در مواردی که محتوای بیشتری برای ارائه وجود دارد. بروشورهای چهار لت نیز به میدان می آیند، اما فراموش نکنید که بالا رفتن تعداد لت ها به نفع شما نخواهد بود، زیرا اگر قرار بود مطالب شما از به درازا بکشد می بایست کاتالوگ را انتخاب میکردید، شما قرار است مخاطبتان را زیاد درگیر نکنید تا شما را تا انتها مطالعه کند، پس سعی کنید مطالب را کوتاه کنید تا مجبور به افزایش تعداد لت ها و هزینه ها نشوید. قابل به ذکر است که در نهایت باز هم پیشنهاد ما به شما انتخاب بروشور های سه لت است، مختصر و مفید.

نکاتی دقیق برای بزرگنمایی بروشور ها

به طور کلی بروشورها انتخاب بسیار هوشمندانه ومناسبی برای تعریف داستان شما هستند. اگر درحال فکر کردن به تهیه ی یک بروشور هستید، من سه حالت را در رابطه با شما حدس زده ام : در حالت اول شما قرار است اطلاعات دقیقی را در رابطه با نوع فعالیت و یا خدمات خود به مخاطبتان ارائه دهید، حالت دوم شما دارای فعالیتی هستید که نیاز است به مشتری خود یک منو از محصولاتتان را نشان دهید، در حالت سوم شما بسیار باهوش هستید و می خواهید با استراتژی آموزش دادن در اولین برخورد مخاطبتان را به خود علاقه مند کنید پس یک بروشور آماده می کنید و با چند مطلب آموزشی در رابطه با فعالیت خود آن ها را به سوی خود جذب می کنید. این سه حالت به نظر منطقی می آیند، و برای این سه حالت انتخاب بروشور بسیار انتخاب دقیق و درستی است و شما دقیقا به هدف زده اید، اما برای این سه حالت مسیر تقریبا بلندی در پیش روی شما است، قطعا هدف پایانی این سه حالت یک تبلیغات مفید است اما آیا به هدف مورد نظر می رسید؟ مراحل رسیدن به این هدف چیست؟ در ادامه به این سوالات می پردازیم.

مراحل طراحی یک برشور هوشمندانه

یک الگو برای بروشور خود آماده کنید.

بعد از پایان کار حتما یک پرینت از کار خود بگیرید و از قرار گیری درست مطالب و تصاویر مطمئن شوید، آن را تا بزنید و از قرار گیری مطالب در لت های مد نظرتان مطمئن شوید، بعد از گذراندن این مرحله کار شما آماده ی چاپ است و می توانید آن را به دستگاه های چاپ بسپارید.

تاثیر فونت در طراحی بروشور

بروشور شما قرار است مطالب نسبتا طولانی را به مخاطبانتان ارائه دهد پس از فونت هایی که بیشتر مناسب تیتر ها هستند یعنی همان فونت های فانتزی دوری کنید، البته می توانید از این فونت ها استفاده کنید اما فقط برای تیتر ها، اگر برای مطالب داخلی و توضیحات از فونت های ساده تر و رسیم تر استفاده کنید خوانایی بیشتری به مطالب خود بخشیده و مخاطبتان بسیار راحت تر شما را می خواند، همچنین نکته ی بسیار مهم رنگ فونت می باشد، پیشنهاد ما این است که زمینه کارتان را روشن انتخاب کنید و رنگ متن ها را تیره، زیرا در این حالت متن رابطه ی دوستانه تری با چشم ها برقرار میکند، به طور کلی و بر اساس تجبیات به دست آمده این ترکیب بسیار درست تر و علمی تر است. به اندازه فونت نیز توجه داشته باشید، متن باید به اندازه ای باشد که در فاصله متعادل و طبیعی خوانا باشد، ریز و ئرشت بودن متن ها هر دو یک ایراد بسیار بزرگ در بروشور است، پس در نتیجه به سایز فونت حتما توجه ویژه ای داشته باشید.

نکات چاپی در طراحی بروشور

مثل همیشه به حاشیه کارتان دقت کنید، توجه داشته باشید که حداقل یک سانت یا بیشتر فضا برای چاپ و برش قرار دهید، مهم ترین قسمتی که می بایست به آن دقت کنید محل تا خوردگی کاغذ است، بروشور شما در نهایت بعد از چاپ قرار است تا بخورد و به صورت تا خورده به دست مخاطبان شما قرار می گیرد، پس اگر برای تا فضای مناسب قرار نداده باشید چهره ی بسیار نا موزوزنی به بروشور شما می دهد که جذاب نخواهد بود، نکته دیگر این می باشد که رنگ ها را چک کنید، مطمئن شوید که رنگ های مشابه به خصوص رنگ های متن همگی دارای یککد رنگ باشند تا در چاپ رنگ ها مانند همان چیزی که در مانیتور دیده می شود خارج شوند.

املاء و نگارش بروشور

تا رسیدن به مرحله آخر بار ها و بار ها مطالب درج شده را چک کنید و مطمئن شوید همه ی نکات از لحاظ املایی و نگارشی به درستی پیاده شده اند، بعد از اینکه اطمینان حاصل کردید کار خود را به صورت پرینت شده یک بار دیگر مرور کنید و یا در صورت مطلوب بودن شرایط از شخص دیگری در خواست کنید مطالب را یک دور بخواند زیرا ممکن است چشم شما به ایراد ها عادت کرده باشد و از آن ها عبور کرده باشد، در این مرحله تا جایی که ممکن است وسواس به خرج دهید تا نتیجه مطلوبی داشته باشید.

تاثیر رنگ در بروشور

رنگ این ابزار قوی می تواند بروشور شما یا جذاب و خیره کننده کند و یا آن را به زمین بزند، در انتخاب رنگ به فعالیتتان و مخاطبانتان مراجعه کنبد، هر نوع فعالیتی یک طیف رنگی خاص را می طلبد پس برای این قسمت پاسخ با خودتان است، اگر درک درستی از فعالیت خود داشته باشید و همین طور حرفه ای باشید می دانید چه رنگی برای شما و فعالیتتان مناسب است اما به طور کلی
می توان گفت رنگ زرد خوش بینی و گرمی را به دنبال دارد، قرمز جوانی
و جسارت را آبی اطمینان و قدرت را سبز صلح و سلامتی را و خاکستری
خنثی و آرام بودن را، انتخاب رنگ به عهده شما است ، سعی کنید تا
جایی که ممکن اس از ترکیب رنگ های متفاومت و شلوغ بپرهیزید،
هرچه طرح ساده تر باشد گیرا تر است.

تحقیق

به منظور ایجاد یک بروشور منحصر به فرد در مورد شغل خود ، به محتوای خاصی نیاز دارید. بنابراین قبل از شروع کار تا جایی که ممکن است یک تحقیق بسیار جامع و دقیق در رابطه با شغل خود داشته باشید و هر انچه که لازم است را یادداشت کنید، سپس برگه ی جدیدی باز کنید و چکیده ای از اطلاعات جمع آوری شده را به اختصار یادداشت کنید، فراموش نکنید که اطلاعات می بایست بسیار مختصر و در عین حال جامع باشد، اگر فضای بروشور برایتان کافی نیست با یک کاتالوگ چند صفحه ای موافق هستید ؟

قالب بروشور را انتخاب کنید.

به مطالب خود نگاه کنید و به هدف بروشور خود بیاندیشید ، تا تصمیم بگیرید چه نوع قالبی برای شما مفید است، این قسمت کاملا سلیقه ای است و به شما بستگی دارد، سعی کنید تا جایی که ممکن است از طرح های شلوغ و خسته کننده دوری کنید، هدف شما ارائه ی هر چه بهتر مطالب است پس وقت خود را خیلی با قالب کار حرام نکنید، گرچه اهمیت این موضوع به اندازه خود بالا است اما نه آنقدر که هدف خود را فراموش کنید. میتوانید در سایت های داخلی و خارجی به رح ها نگاه بی اندازید و از آن ها الهام بگیرید، دقت کنید تنها الهام بگیرید، از کپی کردن تا جایی که ممکن است دوری کنید، البته اگر کیفیت کارتان مهم است، کپی هیچگاه نمی تواند جای خلاقیت شما را بگیرد پس نه در بروشور بلکه در تمامی کار های گرافیکی سعید کنید از کپی دوری کنید.

قرار گیری لوگو در بروشور

اگر تجارت شما دارای لوگو است قبل از هرچیز مکان قرار گیری لوگو را انتخاب کنید؛ باید بدانید که لوگو هویت شما است پس مکان مناسب برای قرار گیری هویت تجاری شما در لت اول و بالای صفحه می باشد زیرا قرار است قبل از هر چیز چشم مخاطب با هویت شما برخورد داشته باشد. همچنین قرار دادن لوگو در ابتدای کار به بروشور شما جذابیت خاصی می بخشد.

قرار گیری تصاویر در بروشور

تعدادی از بهترین عکس های محصولات و خدمات خود را انتخاب کنید. و یا حتی یک عکس از خود یا تیم خود انتخاب کنید. تصاویر شما باید جسورانه و واضح و بدون جزئیات زیاد باشد. آنها باید در یک قسمت مناسب و از قبل تعیین شده قرار بگیرند ،و همچنین جالب باشند تا با یک نگاه درک لازم را به مخاطب منتقل کنند.مطمئن شوید که آنها از کیفیت بالایی برخوردار هستند، عکس ها به طور کلی زمانی که در مراحل چاپ قرار می گیرند کیفیتشان کمی پایین می آید، پس روی چاپ حسابی باز نکید و تا جایی که ممکن است از تصاویر با کیفیت و با وضوح بالا استفاده کنید، پیشنهاد من به شما این است که یه عکاس را انتخاب کنید و از موارد مورد نظرتان به طور مستقیم عکاسی کنید زیرا تصاویر موجود در گوگل بار استفاده شده اند، در رابطه با نحوه ی قرار گیری تصاویر یک نقشه ی درست و حسابی داشته باشید، به طوری که تصاویر و متن ها به صورت متعادل در کنار یک دیگر قرار بگیرند تا فرصت نفس کشیدن و استراحت به مخاطب خود بدهید، در این صورت شانس دنبال کردن شما بسیار بالا تر است.

قرار گیری متن

اگر نمی دانید مطالبتان را چگونه تقسیم کنید و یا اصلا از کجاس ت=داستانتان شروع به تعریف کنید پیشنهاد ما به شما این است که در قسمت ابتدایی یک مقدمه از خود برای ما بگویید، این مقدمه می توانید یک معارفه ی جذاب و کوتاه و یا یک داستان طولانی و خسته کننده باشد، پس بهتر است برای مقدمه نام و هدف خود را در چند جمله ی کوتاه اما تاثیر گزار بگنجانید. در قسمت بعدی اطلاعاتی از خدمات و یا شرح فعالیتی که در حال انجام آن هستید پیاده کنید، در این مرحله می توانید از جملات طولانی تری استفاده کنید، از زیاده گویی و کلمات بی معنا بپرهیزید، سعی کنید از وازه های سخت که معنای آن ها دشوار است پرهیز کنید، با زبانی ساده برای ما تعریف کنید که شما در حال انجام دادند چه کاری هستید، در قسمت نهایی می توانید نتیجه گیزی کنید و یا نمونه کار های موفق خود را توضیح و به نمایش بگذارید، حتی می توانید یک پیشنهاد هیجان انگیز در پایان مطالب خود داشته باشید، همه چیز به شما بستگی دارد سعی کنید در این فضای چند اینچی نهایت خلاقیت را به کار ببرید.

طراحی بروشور را به طراحان مبتدی نسپارید!

قطعا بروشور یکی از اقلام مهم چاپی و گرافیکی است که نیازمند تجربه و دقت کافی است، پس قبل سپردن کارتان به یک آماتور حتما گزشته ی کاری آن فرد را مورد بررسی قرار دهید و روی کار خود ریسک نکنید.

آژانس های تبلیغاتی زیادی وجود دارند اما چرا آتنا؟

بروشور  ها از همان دسته اقلاب تبلیغاتی هستند که چاپ و طراحی آن می بایست یه دست افراد کاردان قرار گیرد، همچنین نیازمند تخصص و سواد کافی می باشد، این ها مواردی هستند که شما می توانید همه آن را به طور یک جا در آتنا پیدا کنید، یکی از مهم ترین نکات در طراحی بروشور نگارش آن است، متنی که شما  آماده کردید به وجود املاء صحیحی که دارد آیا از نگراش و دستور زبان درستی پیروی می کند؟ اینجاست که به تخصص و سواد کافی نیاز است، تیم آتنا همه ی آنتخصصی که در این زمینه نیاز است را در خود جمع کرده است، حتی اگر نمی دانید چه مطالبی را باید در بروشور خود قید کنید، لازم نیست نگران باشید زیرا با یک مشاوره کاملا صمیمی و دوستانه با تیم حرفه ای آتنا می توانید هر انچه که برای بروشورتان نیاز است را  تهیه کنید.