طراحی تقویم و سر رسید

اگر کارمند هستید و یا حتی خانه دار قطعا یک تقویم در خانه دارید، طراحی تقویم و سررسید ها معمولا قبل از شروع سال جدید و عید نوروز توسط شرکت ها و ارگان های بزرگ تهیه می شوند، درنهایت به مشتریان و آشنایان آن شرکت عرضه می شود، سر رسید ها یک گزینه بسیار مناسب برای تبلیغات هستند، چنانچه کالا و یا خدماتی برای ارائه داشته باشید می توانید، تقویم ها را به صورت اختصاصی چاپ کنید، اگر طراحی منحصر به فرد و جذابی داشته باشید این شانس را دارید که تقویمتان بر روی میز مشتریانتان قرار بگیرد، در این صورت شما همواره در تمام طول ساعات کار در معرض دید افراد قرار می گیرید، و به این صورت یک تبلیغ درست و حساب شده خواهید داشت. طراحی تقویم و سررسید در انواع مختلفی انجام می شوند، تقویم ها می توانند رو میزی، دیواری و یا به صورت سر رسید باشند.

طراحی و چاپ تقویم

چاپ تقویم ها انواع مختلفی دارد، یک تقویم شامل دو قسمت می شود، بدنه و پایه، به طور معمول چاپ تقویم ها به صورت لیزر و یا طلاکوب انجام می شود، از لحاظ جنس، تقویم ها به صورت سلفون و یا به صورت مقوایی هستند. اکنون طراحی تقویم و سررسید و چاپ آنها به اشکال و هچنین روش های بسیار مختلفی انجام می گیرد در این میان می توان به تقویم کتابی ( سررسید )، تقویم دیواری و همچنین تقویم رومیزی اشاره کرد.

تقویم کتابی یا (سررسید)

در خصوص طراحی تقویم و سررسید، می توان گفت از معمول ترین و رایج ترین نوع تقویم ها به شمار می آیند، همچنین طراحی و چاپ سررسید ها باتوجه به خواسته و یا سلیقه مشتری صورت می گیرد، و از نظر اندازه به چند دسته تقسیم می شوند:
-سررسید های جیبی
-سررسید های پالتویی
-سررسید های وزیری
-سررسید های رقعی
-سررسید های اروپایی

انواع طراحی تقویم و سررسید

در سررسید ها به طور کلی هر تاریخی در فرم یک صفحه به چاپ می رسد، البته قابل به ذکر است اکثر سررسید های جیبی هر هفته را در صفحه ای کاملا جداگانه جا داده اند. به طور کلی طراحی تقویم و سررسید و چاپ آنها به گونه ای است که در آن ها فضا ها و اطلاعات جانبی به کار می رود و می توان فاصله میان استان های کشور، اطلاعات مربوط به زمینه مهندسی، شماره تلفن های ضروری، دفترچه های تلفن، یادداشت و همچنین ساعات رسمی و فاصله ی زمانی کشورها اشاره کرد. با این وجود می توان این طور نتیجه گرفت که چاپ سررسید ها با توجه به تاریخ در چند فرم و شکل انجام می گیرد و شامل:
-سررسید های روز شمار
-سررسید های دوروز شمار
-سررسید های هفته شمار
-سررسید های ماه شمار

تقویم های رومیزی

طراحی و همچنین چاپ تقویم هایی که به صورت رومیزی هستند، معمولا به 3 شکل می باشد: 12برگ، 4برگ و همچنین تک برگ. تقویم های رومیزی می تواند یک وسیله تبلیغاتی بسیار مناسب باشد، زیرا جزء اقلامی است که همواره جلوی چشم است. به تعبیری دیگر می توان گفت: چاپ تقویم های رومیزی یک روش حرفه ای در امر بازاریابی است، شما می توانید بدون مصرف هیچ انرژی، به مدت طولانی رو به روی دید مشتریانتان باشید، این ابزار تبلیغاتی کارآمد، هزینه زیادی ندارد، در مقابل اما در اهداف طولانی مدت می تواند تاثیری بالا و فوق العاده دارا باشد؛ به این دلیل که این مدل از تقویم ها در واقع به مدت 12 ماه یعنی معادل 365 روز بر روی میزهای مخاطبان شما قرار دارد. یکی از نکات و اصول بسیار مهم در زمینه طراحی و همچنین چاپ تقویم های رومیزی این می باشد که شما می بایست در اندازه های کوچکی این تقویم ها را سفارش دهید، البته نه آن قدر کوچک که به اندازه یک تقویم کتابی (جیبی) تبدیل شوند. پس سعی کنید در زمینه انتخاب و همچنین طراحی تقویم مورد نظرتان کاملا دقت داشته باشید، به این دلیل که ست های اداری می تواند بسیار در دید مشتریانتان تاثیرگذار باشد.

تقویم های دیواری

به طور معمول تقویم های دیواری همه جا هستند، پس بسیار مهم است به این دلیل که قرار است به مدت یک سال از این نوع تقویم در فضاهایی چون دیوارهای موسسات و نیز شرکت ها مورد استفاده قرار بگیرد، ، تقویم هایی که در اندازه های بسیار متنوع به چاپ می رسند، جدا از مدل های چوبی و نیز حصیری، نوع دیگر از تقویم ها وجود دارند به نام مقوایی، این فرم از تقویم ها بسیار مورد توجه قرار می گیرند، به این دلیل که قیمت پایین تری نسبت به سایر مدل ها دارند. نکته بسیار مهم در واقع سهولت در خواندن آن ها در یک فاصله طولانی می باشد. این دسته از تقویم ها که با نام تقویم های پوستری شهرت دارند، به صورت کلی به اندازه A3 و حتی بزرگ تر و همچنین به صورت یک رو چاپ می شوند. نکته دیگر در طراحی تقویم و سررسید و چاپ تقویم دیواری، رنگ است. یکی از نکته هایی که بسیار مهم است، شکل فصل ها می باشد، وجود فصل ها در تنوع رنگ ها در تقویم بسیار موثر هستند، رنگ های سبز که همواره نشان دهنده فصل بهار و همچنین رویش گیاهان می باشد، همچنین زرد یک نماد برای فصل تابستان، در مقابل رنگ نارنجی، یک سمبل از رنگ برگ های درختان و همچنین آبی نشانه سرمای زمستان می باشد.