طراحی پوستر

پوسترها از مهمترین ابزار های تبلیغاتی هستند. همه ما به عنوان یک نوجوان حداقل یک پوستر را روی دیوار داشتیم و حتی بیشتر از آن ، برخی هنوز هم ممکن است آنها را به عنوان خاطره های گران بها نگه دارند. امروزه پوسترها را می توان در همه جا مشاهده کرد: در خیابان ها ، اماکن عمومی و در وب سایت ها. اما چه چیزی آنها را بسیار ویژه می کند؟ بیایید ماهیت پوسترها و انواع متداول آن ها را تعریف کنیم. همچنین مسیرهایی را که معمولاً در طراحی پوسترها استفاده می شود ، بیشتر بررسی کنیم.

طراحی پوستر چیست؟

پوستر یک برگه معمولاً بزرگ است که دارای تصاویر و متن می باشد و هدف آن انتقال اطلاعات خاصی به مخاطبان است. همچنین، آنها می توانند اندازه های کوچک ، به عنوان مثال ، نسخه دیجیتال یا کارت پستال ارائه داده شوند. در تعریفی دیگر می توان گفت یک پوستر نوعی تبلیغ برای محصول یا رویدادی است که در یک فضای عمومی پخش می شود. به طور معمول ، پوستر ها هر دو عنصر متنی و گرافیکی را شامل می شوند ، اگرچه ممکن است یک پوستر کاملاً گرافیکی یا کاملاً متنی باشد. پوسترها به گونه ای طراحی شده اند که چشم نواز و آموزنده باشند. طراحی پوسترها ممکن است برای اهداف بسیاری استفاده شود. آنها ابزاری قوی برای مجموعه ای هستند که قصد ارسال پیامی را دارند. همچنین از پوسترها برای تکثیرآثار هنری به ویژه آثار مشهور استفاده می شوند، در نتیجه در مقایسه با آثار هنری اصلی معمولاً کم هزینه ترهستند. تصور می شود پوسترها اولین تبلیغ تصویری بودند که در قرن 19 ظاهر شدند. در ابتدا طراحی پوسترها سیاسی بودند اما در مدت زمان کوتاهی مردم از آنها به عنوان یک ابزار تبلیغات محصول استفاده کردند.

نکات چاپی پوستر

در پوستر ها نیز باید مانند سایر اقلام چاپی یک حاشیه امن قرار داد تا در هنگام چاپ و مراحل برش کار ناقص نشود، مدل رنگی که در طراحی باید مد نظر گرفته شود باید CMYK باشد، زیرا پوستر ها به طور معمول توسط دستگاه های چاپ چهار رنگ یا همان افست قرار گیرد، به کد رنگ ها حتما دقت کنید، فراموش نکنید که قسمت های هم رنگ دارای کد رنگ یکسانی باشند.

ابعاد پوستر

پوستر ها معمولا دارای ابعاد استانداردی هستند، استاندارد های مرسوم پوستر در ابعاد A4, A3, A2, A1, A0 بصورت افقی و عمودی می باشد. البته شما می توانید پوستر تان را به صورت مربع نیز انتخاب کنید اما مربع به دلیل پرت شدن کاغذ، اغلب جزء استانداردهای پوستر نمی باشد، اما بدلیل جذابیت و خاص بودن کار، پوستر مربع در ابعاد های مختلف نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

جنس پوستر

پوستر ها در جنس های کاغذی مختلفی چاپ می شوند، همچنین دارای گرم های متفاوتی هستند، هرچه گرم کاغذ بالا تر باشد، کاغذ مر غوب تر و همچنین گران تر است، کاغذ مورد استفاده در پوستر ها به انواع: کاغذ تحریر، کاغذ گلاسه و …. تقسیم می شوند، پیشنهاد ما به شما این است که از کاغذ های گلاسه استفاده کنید، در این نوع کاغذ به دلیل داشتن سلفون و گرم بالایی که دارد طرح را به صورت خیلی شفاف و جذاب نشان می دهد.

انواع متداول پوستر :

  • مسیرهای هنری پوستر
  • پوسترهای تایپوگرافی
  • پوسترهای عکاسی
  • پوسترهای گرافیکی
  • پوسترهای بلک لایت
  • پوسترهای تبلیغاتی
  • پوستر های تجاری
  • پوستر فیلم
  • پوسترهای انگیزشی و اجتماعی
  • پوسترهای رویداد

طراحی پوسترهای تبلیغاتی

پوسترها بیشتر در زمینه تبلیغات کاربرد دارند. یکی از اولین انواع پوسترهای تبلیغاتی پوسترهای سیاسی بودند که در طول جنگ جهانی اول به عنوان ابزار تبلیغاتی از آن استفاده می شد. امروزه پوسترهای سیاسی، تبلیغاتی عمدتاً قبل از انتخابات مورد استفاده قرار می گیرند تا مردم را به رأی دادن تشویق كنند. آنها معمولاً مبتنی بر تایپوگرافی هستند که شعارهای نامزدها را ارائه می دهد.

طراحی پوستر های تجاری

همچنین پوسترهای تجاری وجود دارند که به عنوان اصلی ترین ابزار برای جلب توجه مردم و انتقال پیام یک مورد تبلیغی ، خدمت می کنند. مهمترین نقطه قوت یک پوستر این است که می توان آن را حتی در شلوغ ترین مکان ها قرار داد، مکانی که در آن شانس زیادی برای جلب توجه وجود دارد. علاوه بر این، پوسترها را می توان در منابع مختلف رسانه های دیجیتالی و چاپی قرار داد که شانس برخورد مخاطبان گسترده تری را دارند. پوسترهای تبلیغاتی به گونه ای طراحی شده اند که می توانند یک مورد را به طور موثری ارائه دهند و باعث شوند مردم آن را انتخاب کنند . علاوه بر این ، پوسترها یک ابزار بسیار مهم برای معرفی یک برند تازه متولد شده هستند و این بدان معنی است که می توانند برای برندسازی مفید باشند.

طراحی پوستر فیلم

یکی از محبوب ترین و مورد توجه ترین نوع پوستر، پوستر فیلم است. آنها معمولاً تصویر یا تصویرهای اصلی هستند که نگاهی اجمالی را در رابطه با فیلم خلق می کنند. طراحان باید بتوانند جذاب ترین نگاه به فیلم را در یک پوستر خلق کنند تا مخاطب با دیدن آن انگیزه تماشای فیلم را پیدا کند. همچنین ، طراحی پوسترهای فیلم اغلب حاوی نام کارگردان و تیم ستارگان است تا دوستداران فیلم نتوانند شاهکارهای جدید بازیگران مورد علاقه خود را از دست دهند.

پوسترهای انگیزشی و اجتماعی

این نوع پوسترها ارزش زیادی را برای جامعه به ارمغان می آورد. پوسترهای انگیزشی برای تشویق مردم به انجام کاری است. آنها اغلب در شرکت های بزرگ به دلیل انگیزه کارمندان اعمال می شوند. همچنین پوسترهای انگیزشی می توانند بخشی از یک برنامه اجتماعی باشند که به مردم برای تحمل شرایط دشوار زندگی کمک می کند. پوسترهای اجتماعی با هدف کشف مشکلات مختلف از جمله زیست محیطی ، سیاسی و اجتماعی است. آنها مشکلات را از طریق های مختلف نشان می دهند: ممکن است از طریق ایده های انتزاعی یا طنز مبهم باشند و همچنین طراحان می توانند آنها را با روش های واضح ارائه دهند که گاهی ممکن است تکان دهنده باشند. حتما در دیوار های شهر، اماکن عمومی، مترو ها و … این پوسترها را زیاد دیده اید.

پوسترهای رویداد

هدف از پوسترهای رویداد ارائه رویدادهای آینده است در واقع خبر از یک رویداد را به مردم ارائه می دهد، خواه یک کنسرت موسیقی یا نمایش تئاتر. برای ارائه تبلیغات مؤثر ، پوسترها باید چشم نواز و تاثیر گذار باشند ، بنابراین طراحان غالباً سعی می كنند از راه حل های خلاقانه استفاده كنند. به عنوان مثال ، برای تبلیغ یک کنسرت موسیقی، لازم نیست تصویر تمام نوازندگان را در تصویر درج کنیم، بسیاری از کنسرت ها با شعاری همراه هستند که معمولاً بر اساس نام آخرین آلبوم ساخته می شود. این ممکن است یک ایده خوب برای ایجاد یک تصویر سفارشی یا پوستر اصلی باشد که منعکس کننده جذابیت کنسرت پیش رو است.

مسیرهای هنری پوستر

هیچ سلیقه ی ثابتی وجود ندارد، به همین دلیل است که به نظر می رسد تنوع زیادی در جهت های هنری پوستر خلق شده است، شما می توانید انواع مختلف پوستر ها را در مدل ها و سبک های گوناگونی مشاهده کنید. بیایید معمول ترین سبک های هنر پوستر را بررسی کنیم.

پوسترهای تایپوگرافی

برای طراحان نیمه حرفه ای ، این سبک ممکن است آسان و سریع به نظر برسد اما تایپوگرافی یک علم کاملا پیچیده است که برای اجرای آن به دانش عمیق نیاز است.پس تصور نکنید که این سبک از پوستر را می توانید با هر سطح دانشی طراحی کنید. در این سبک، تمام اهداف یک پوستر از طریق عناصر تایپوگرافی از جمله فونت ، تراز و فضای سفید بدست می آید. توجه به حتی کوچکترین جزئیات بسیار مهم است زیرا در پوسترهای تایپوگرافی هر مؤلفه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

پوسترهای عکاسی

عکاسی یک هنر است و اگر با علم طراحی مدرن ترکیب شود ، می تواند به یک پوستر بی نظیر تبدیل شود. امروزه مردم از عکس های زیبا با وضوح بالا استفاده می کنند، دلیل محبوبیت این مسیر شاید فضای مجازی باشد، امروزه فضای مجازی رشته های عکاسی را به یکی از رشته های بیار داغ تبدیل کرده است.

پوسترهای گرافیکی

شاید واژه ی “جذاب ترین”، یک واژه ی مناسب ربای این سبک باشد، در این سبک در واقع هر طراحی نمی تواند قعالیت کند، زیرا لازمه این سبک داشتن تخصص بالایی است که هر طراحی آن را ندارد، معمولا در طراحی پوستر های گرافیکی از تصویر سازی ها استفاده می شود و این قسمت همان قسمت هیجان انگیز این سبک از پوستر ها است.

پوسترهای بلک لایت

این سبک در اواخر دهه 1960 ظاهر شد و جزئی از یک فرهنگ پاپ مدرن شد. آنها پوسترهایی هستند که از جوهرهای فسفری ساخته شده اند که در تاریکی می درخشند. آنها معمولاً در کلوپ های شبانه و بارها یا به عنوان یک دکوراسیون در فضای باز استفاده می شوند ، اغلب از تصویر انتزاعی استفاده می کنند و تأثیر توهم را ایجاد می کنند.

نکات اساسی طراحی پوستر

پوستر باید از یک فاصله ی مشخص قابل خواندن باشد.

پوسترها به دلیل اندازه های بزرگ از فاصله مناسب قابل مشاهده هستند. اما سایر اطلاعاتی که آنها منتقل می کنند نیز باید از فاصله معقول قابل خواندن باشند. مردم بدون داشتن انگیزه به یک پوستر نزدیک نمی شوند تا همه اطلاعات آن را بخوانند، در نتیجه باید نقطه ای برای چشمک زدن به افراد در پوستر باشد تا افراد را به خود جذب کند. متن در یک طرح پوستر در سه لایه مجزا نمایش داده می شود. در بالا ، یک عنوان با حروف پررنگ وجود دارد که همان تیتر است و به دلیل سایز بزرگی که دارد از فاصله دور قابل خواندن است. سعی کنید از فونتی جذاب و خوانا برای تیتر استفاده کنید. سطح دوم متن جزئیات است. این قسمت را حتماً از تیتر جدا کنید. سایر جزئیات که از اهمیت کمی برخوردار هستند می توانند در قسمت پایین پوستر در فونت های کوچکتر درج شوند.

کنتراست ایجاد کنید.

مردم این روزها وقت ندارند که به چیزهای پیرامون خود توجه کنند. زمان توجه آنها امروز کوتاه تر از گذشته است. آنها اهمیتی نمی دهند که یک پوستر را از نزدیک ببینند، مگر اینکه طراحی آن آنها را مجبور به انجام چنین کاری کند. اما اگر برخی از عناصر تضاد وجود داشته باشد ، وقتی به پوستر شما نگاه می کنند ، چشم آنها را جلب می کند. کنتراست باعث می شود که چیزها را فوراً ببینیم زیرا تفاوت بزرگی بین این دو عنصر وجود دارد. بنابراین ، می توانید از رنگ های تیره و روشن استفاده کنید. سیاه و سفید خالص مقادیر نهایی رنگ کنتراست را ارائه می دهد. همچنین می توانید متن های تیره را در پس زمینه های روشن ترکیب کنید. بنابراین ، به جای استفاده از پالت رنگ یکنواخت ، شما باید رنگ هایی را انتخاب کنید که کاملاً متفاوت به نظر می رسند. به همین ترتیب ، از شکل های مختلفی استفاده کنید که افراد بتوانند به راحتی از فاصله دور مشاهده کنند. در واقع، ایجاد تضاد از طرق مختلف توسط یک طراح پوستر قابل دستیابی است. همچنین هنگامی که به کنتراست به عنوان یک عنصر طراحی چشم گیر فکر می کنید می توانید یک نمونه را پرینت بگیرید و در فاصله های مختلف مورد آزمایش قرار دهید.

مکان را در نظر بگیرید.

یکی از مواردی که هنگام ایجاد طراحی پوستر باید در نظر گرفته شود، مکان است. شما باید بدانید که پوستر در کجا قرار خواهد گرفت. اما بسیاری از عوامل مانند اندازه پوستر و شلوغی طرح در تصمیم گیری در رابطه با انتخاب نوع مکان موثر است. مردم باید بتوانند تماس شما را ببینند. این یک عامل اساسی است. به عنوان مثال ، اگر پوستر شما روی دیوار سبز آویزان است ، ممکن است بخواهید از یک رنگ متضاد استفاده کنید. شما باید به صراحت در مورد مکانی که پوستر در آن ظاهر می شود به طراح خود اطالاعات دهید. مکان ممکن است یک فضای مشخص یا یک سایت آنلاین باشد. طراح، مکان را در نظر گرفته و پوستر را بر این اساس طراحی می کند.

پوستر را مقیاس پذیر طراحی کنید.

بیشتر طرح های پوستر که برای پروژه های چاپی در نظر گرفته شده است، نیازمند ایجاد مینی پوستر هستند. به یاد داشته باشید که مشتری شما از پوستر در مکانهای مختلف استفاده می کند. خوب است اگر بتوانید نسخه های مختلف پوستر خود را ایجاد کنید. طراحی باید به گونه‌ای باشد که در نسخه مینی آن به همان اندازه مؤثر باشد. وقتی تصویری در پوستر کوچک می شود ، باید به اندازه کافی خوب به نظر برسد تا بتواند در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود. حتی وقتی طرح پوستر به اندازه یک کارت پستال کوچک می شود ، هر جزئیات باید به وضوح قابل مشاهده باشد.

از یک تصویر بزرگ استفاده کنید.

یکی از ترفندهای اساسی برای جلب توجه ، درج یک تصویر بزرگ است که افراد می توانند از فاصله معقول و منطقی آن را ببینند. باید یک تصویری را با دقت انتخاب کنید. یک تصویر بزرگ و تحمیل در وسط یا بالای پوستر نه تنها چشم را به خود جلب می کند بلکه در هنگام رانندگی، به افراد پیام خود را می رساند. این تصویر بزرگ مدت طولانی در حافظه بینندگان می ماند ، که در ساخت هویت برند شما نیز مفید است.

چرا آتنا؟

همان طور که فهمیدیم طراحی پوستر نیازمند یک تخصص است، شما نمی توانید به صرف اینکه اطلاعاتی در رابطه با نرم افزار های طراحی دارید وارد جهان طراحی پوستر شوید، متاسفانه امروزه علاوه بر طراحان نیمه حرفه ای، آژانس هایی در حال تکثیر هستند که با داشتن کمترین تجربه و تخصص پروژه های بزرگ پوستر را می گیرند و در نهایت خروجی های بسیار کم کیفیتی را به جامعه تحویل می دهند، در آتنا تیمی گرد هم آمده اند که در واقع تخصص این کار را دارند و بابت کسب این تجربه یک دوره زمانی طولای را آموزش دیده اند، قطعا برای طراحی یک پوستر به سلیقه و خلاقیت نیاز است، اما اگر در کنار این دو قواعد و اصول رعایت نشود خروجی می شود یک پوستر کم کیفیت، پس منطقی است که طراحی پوستر را به اژانسی بسپارید که علاوه بر خلاقیت دارای سواد کافی نیز هستند.