طراحی لیبل چیست ؟

لیبل یا همان برچسب، نوعی کاغذ است که یک طرف آن لایه چسبی و طرف دیگر آن لایه کاغذی، با جنس های مختلف وجود دارد، اما کار لیبل دقیقا چیست؟ ماهیت و هدف لیبل یا همان برچسب توضیح و نشان دادن محتویات موجود در ظرف است . اولین برچسب ها در سال 1930 چاپ شدند . بالا رفتن دنیای صنعت و خریدو فروش، این نیاز را ایجاد کرد که بر روی کالا ها برچسبی زده شود و توضیحات مربوط به آن کالا را به مشتری انتقال دهد. با پیشرفت علم و صنعت این رشته هم درحال رشد می باشد و روز به روز طرح ها و ایده ها در حال رشد هستند . نوع طراحی لیبل و انواع لیبل خود یک موضوع بسیار گسترده است.

انواع لیبل

طراحی لیبل کاغذی

طراحی لیبل های کاغذی

این یک سؤال دشوار و پیچیده نیست؛ بسیار ساده است شما چه چیزی این نوع لیبل ها، خود با توجه به نوع جنس و فرمی که دارند، به چند دسته تقسیم می شوند: مات، گلاسه و نیمه گلاسه .این نوع لیبل به دلیل جنسی که دارد برای کالاهایی که امکان برخورد با رطوبت ندارند استفاده می شود، هر نوع از این لیبل ها برای کاری مناسب است، برای مثال طراحی لیبل های مات برای محصولاتی میباشد که ممکن است چیزی روی آن ها نوشته و یا علامت گذاری شود، لیببل های گلاسه قیمت بالا تری دارند، این نوع لیبل ها نسبت به لیبل های مات و کاغذی قیمت بالاتری دارند، به دلیل جنس روغنی که دارند بسیار جذاب تر و خیره کننده تر هستند.

لیبل های شفاف

برچسب های شفاف و یا بی رنگ برچسب هایی هستند که بعد از چسباندن قابلیت رویت محتوا را به مخاطب می دهند برای مثال نوشته هایی که روی شیشه های خودرو چسبانده می شوند از این نوع برچسب ها هستند.

طراحی لیبل حرفه ای شفاف
طراحی لیبل کرم دست و صورت

لیبل های حرارتی

چاپ این نوع لیبل به این صورت است که بدون ریبون و توسط حرارتی که هد دستگاه تولید می کند شکل می گیرد، اما چه زمانی از این نوع لیبل استفاده می شود؟ زمانی که مصرف کننده میخواهد لیبل کار خود برای مدت کوتاهی وجود داشته باشد از این نوع لیبل استفاده می کند . زیرا ویژگی این نوع لیبل این است که ماندگاری کوتاهی دارد . برای مثال در آزمایشگاه های پزشکی این لیبل بسیار کار آمد است.

لیبل اموال

از ضخیم‌ ترین نوع برچسب ها می توان لیبل اموال را نام برد . این نوع لیبل ها عمر بسیار طولانی دارند و بسیار سخت جدا می شوند اگر هم جدا شوند تکه تکه می شوند و جای آن روی شئ باقی می ماند. از این نوع لیبل برای مصارف مرطوب و یا روغنی نمی شود استفاده کرد زیرا فاسد می شوند . حتما تا به حال به شرکت ها و یا ارگان های بزرگ رفته اید، اگر خوب دقت کرده باشید بر روی همه ی وسایل موجود در آن شرکت ها برچسب هایی زده شده است، از موس کامپیوتر ها تا میز و صندلی ها … این لیبل ها را لیبل اموال می نامند، و عمده ی مصارف این لیبل برای شرکت ها و ثبت اموال موجود در اداره ها می باشد.

نمونه طراحی حرفه ای لیبل نوشیدنی
نمونه طراحی حرفه ای لیبل مایع دستشویی

لیبل متال

یکی از قوی ترین نوع لیبل ها لیبل متال است . این نوع لیبل در مقابل انواع پاک کننده ها بسیار مقاومت می کند و دلیل این مقاومت نوع چاپ لیبل می باشد، این لیبل ها توسط ریبون رزین چاپ می شود ، قابلیت ضد خش بودن و قدرت چسبندگی بسیار بالایی دارد و عمده مصرف این نوع لیبل در لوازم برقی می باشد.

لیبل PVC

برچسب هاي پي وي سي دارای جنس پلاستیکی هستند و می توانند تا 80 درجه سانتیگراد حرارت را تحمل کنند ؛ مقاومت از نظر كشيدگي یکی از بارز ترین قابلیت این نوع لیبل است . اين گونه ليبل ها در مقابل عوامل های محيطي مثل باد و باران و گرماي آفتاب از خود مقاومت نشان می دهند و همین امر باعث شده که در بخشهاي لوازم خودرو و لوازم خانگي و داروسازي مورد استفاده قرار بگیرند، این نوع لیبل به دو دسته ی مات و براق تقسیم می شوند.

نمونه طراحی حرفه ای لیبل امنیتی
طراحی لیبل حرفه ای کرم نرم کننده

لیبل های سیکوریتی

اين نوع لیبل ها در زمینه های امنيتي و گارانتي محصولات مورد استفاده قرار می گیرد، نام دیگر این لیبل ها “گچی” می باشد و بعد از چسباندن به محصول به هيچ طريقي قابل كندن و یا جدا شدن نيست و در صورت سعی به کندن، لیبل تکه تکه می شود، این نوع لیبل بيشتر براي گارانتي محصولات الكترونيكي استفاده ميشود؛ همچنين مي تواند جایگزین لیبل های اموال نیز باشد.

تگ لیبل (امنیتی)

این نوع از برچسب ها دارای یک مدار مغناطیسی هستند و در فروشگاه و انبارها برای جلوگیری از سرقت و بیرون بردن کالا مورد استفاده قرار می گیرد ، البته برای این امر نیاز است که سیستم های دزدگیر جلوی درب خروج قرار داده شده باشد.

نمونه طراحی حرفه ای لیبل امنیتی

انواع چسب

atena-icon

چسب پلی پروپیلن

کاغذ مورد استفاده برای این برچسب ها دارای یک فیلم با روکش براق یا سفید روشن است که برای کاربردهای سفت و سخت و بادوام استفاده می شود. این مواد دارای قابلیت ضد آب است و همین ویژگی باعث شده است که در لوازم آرایشی و بهداشتی و سایر کاربردهای تبلیغاتی مورد استفاده قرار گیرند.

atena-icon

چسب گرمایی

کاغذ مورد استفاده برای این نوع برچسب ها با یک پوشش حرارتی پوشانده شده است که هنگام قرار گرفتن در معرض گرما ، سیاه می شود.

atena-icon

چسب دائمی

این نوع چسب رایج ترین چسب است و همانطور که از نام آن پیداست ، دائمی است، به این معنی که وقتی با فشار اعمال شود ، نمی توان آن را برداشت. این نوع معمولاً در جایی مورد استفاده قرار می گیرد كه اطلاعات مهم باشند و نباید از بین بروند. این چسب حدود 12 ماه ماندگاری دارد.

atena-icon

چسب قابل جدا شدن

این چسب کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و همان طور که از نام آن پیدا است ، می توان آن را به راحتی از روی سطحی که برای آن استفاده شده است ، جدا کرد. این نوع معمولاً درزمینه هایی که برای مثال قیمت آن کالا متغیر است مورد استفاده قرار می گیرد ، زیرا برچسب هایی با اطلاعات مربوط به قیمت اغلب باید بدون ترک مارک حذف شوند.

atena-icon

چسب فریزر

این چسب برای محیط هایی با دمای سرد مناسب است ، اگرچه در دماهای اتاق نیز قابل استفاده است . این نوع برچسب معمولاً برای برنامه های غذایی در محیط های فریزر استفاده می شود.

محصولات مرتبط

ویژگی های لیبل مورد نظر شما

کالا ها و محصولات دیگر به این ترتیب می بایست دارای اطلاعات دقیق باشند، برای راحت تر شدن کارتان خودتان را به عنوان مشتری فرض کنید و این سوال را از خود بپرسید: چه اطلاعاتی در رابطه با این کالا نیاز دارم ؟

سادگی لیبل

لیبل باید در عین جذابیت ساده باشد، طرح های شلوغ و زننده چشم مشتری را آزار می دهند، پس سعی کنید تا جایی که ممکن است طرح خود را بسیار مرتب و ساده پیاده کنید، تجربه نشان داده که لیبل های موفق در عین سادگی خیره کننده بوده اند.

تاثیر رنگ در لیبل

رنگ یکی از مهم ترین عوامل برای صدا کردن مشتری است، شما به عنوان کسی که در حال ارائه ی یک محصول هستید باید بتوانید تشخیص دهید مشتریان کالای شما به چه رنگ هایی علاقه مند هستن و از همه مهم تر محصول شما قابلیت پذیرفتن چه رنگ هایی را دارد، از این قسمت هرگز غافل نشوید.

فرم لیبل

تا جایی که می توانید فرم بسته بندی و فرم لیبل را متفاومت انتخاب کنید، این نکت در جلب نظر کردن مشتری بسیار بسیار اهمیت دارد، طرح های کلیشه ای و متداول امروزه در مقابل طرح های خلاقانه و عجیب کمتر مورد توجه قرار می گیرند.

خوانایی لیبل

هنگام طراحی برچسب ، مطمئن شوید که متن قابل خواندن است. اندازه فونت باید مناسب باشد تا افراد بتوانند برچسب را از فاصله خوبی به وضوح بخوانند.

تاثیر رنگ در لیبل

اگر با طعم دهنده ها سرو کار دارید ، به رنگ هایی که با آنها ارتباط دارد ، بپیوندید، برای مثال ، زرد برای لیمو یا موز ، و بنفش برای انگور. این به مشتریان شما کمک می کند تا طعم مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنند و تجربه کاربری بهتری را ایجاد کنند. روانشناسی رنگ
روانشناسی رنگ در شیوه بازدید محصولات از سوی مصرف کنندگان نقش اساسی دارد. بازاریابان برای درک اهمیت و تأثیر رنگ در هنگام برچسب زدن و هویت برند ، باید زمان بسیار زیادی مطالعه کنند . تأثیر مارک ها بر روی مصرف کنندگان می تواند به شدت با رنگ ، قلم و فراخوانی برای اقدام به برچسب های محصولات تغییر کند. در هنگام انتخاب موارد برچسب خود عناصر مهم دیگری وجود دارد که باید در نظر بگیرید و یکی از آنها تطبیق رنگ های به کار رفته در برچسب با طرح بسته است، بنابراین انتخاب بهترین رنگ ها یکی از مهم ترین قسمت ها است.

تاثیر رنگ قرمز در طراحی لیبل

یکی از جسورانه ترین رنگ هایی که در طراحی لیبل شما باید استفاده شود قرمز است. این می تواند به محصول شما در هنگام نشستن در کنار محصولات رقبا کمک کند. قرمز با خرید ضربه ، هیجان و گرما همراه است.

تاثیر رنگ آبی در طراحی لیبل

آبی با اعتماد و اطمینان و همچنین احساس آرامش و امنیت همراه است. این باعث می شود یکی دیگر از محبوب ترین رنگ ها در انواع مختلف طراحی استفاده شود. همچنین آبی رنگی است که معمولاً توسط مردان ترجیح داده می شود. پس می توان برای کالاهایی که مربوط به آقایان می باشد استفاده کرد.

تاثیر رنگ نارنجی در طراحی لیبل

گفته می شود پرتقال باعث ایجاد احساس گرما و نشاط می شود و همچنین به هیجان و ماجراجویی گره خورده است. این یک رنگ پرانرژی است ، به همین دلیل احساسات مثبت و گرم را فرا می گیرد، با توجه به نوع محصولی که قرار است ارائه دهید و عکس العمل هایی که از مشتریان خود انتظار دارید می توانید از این رنگ استفاده کنید.

تاثیر رنگ سبز در طراحی لیبل

این روزها رنگ سبز اغلب با محیط و محصولات سازگار با محیط زیست در ارتباط است و بسیاری از افراد که آگاهی از انرژی دارند جذب این رنگ می شوند. سبز همچنین با احساس شانس و آرامش همراه است. تجربه ها نشان می دهند که سبز استرس را تسکین می دهد و می تواند تأثیر آرام بخشی بر روی مصرف کنندگان بگذارد.

تاثیر رنگ سفید در طراحی لیبل

سفید به دلیل سادگی یکی دیگر از رنگهای محبوب است و به خوبی با هر رنگ دیگری مطابقت خواهد داشت. این نشان دهنده خلوص ، پاکیزگی و سادگی است.

تاثیر رنگ زرد در طراحی لیبل

رنگ زرد بیشترین جلب توجه رنگی است که وجود دارد ، این به این دلیل است که در هنگام استفاده در طراحی ، بارزترین رنگ است. با احساسات شاد و گرم همراه است. استفاده بیش از حد از رنگ زرد در طراحی بسیار مهم است زیرا بیش از حد آن می تواند تأثیر منفی داشته باشد زیرا باعث خستگی چشم ها می شود.

تاثیر رنگ قهوه ای در لیبل

قهوه ای رنگ دیگری است که اغلب با محصولات طبیعی همراه است و می تواند احساس راحتی و امنیت ایجاد کند.

مهم ترین نکته در رابطه با رنگ لیبل

به رنگ بسته بندی توجه کنید،  باید اطمینان حاصل کنید که رنگهایی که انتخاب می کنید با رنگ بسته بندی سازگار خواهد بود.

نکات چاپی در طراحی لیبل

نکته بسیار مهم در طراحی لیبل، ایجاد حاشیه امن است، شما باید در طراحی حداقل 6 میلی متر از هر طرف فاصله بگذارید، زیرا طرح شما زمانی که از مرحله ی چاپ عبور می کند وارد مرحله ی برش می شود، در این مرحله اگر شما کار را از لبه طراحی کرده باشید این امکان وجود دارد که در برش قسمتی از کار ناقص شود، و این کار شما را بسیار بد و غیر حرفه ای نشان خواهد داد،
از هر طرف کار 6 میلی‌متر، برای (قرارگیری عناصر، متون، تصاویر و لوگوها) در فایل شما باید به گونه‌ای باشد که وقتی محصول نهایی در چاپخانه برش زده می شود، تصویر و متن مورد نظرتان دست نخورده باقی بماند. کارتان حتما به صورت CMYKباشد، زیرا چاپ شده قرار است به صورت چهار رنگ و یا همان افست صورت بگیرد، به کد رنگ ها بسیار دقت کنید، نوشته های مشکی می بایست همگی داراری یک کد رنگ باشند، این نکات باعث می شود در هنگام تحویل پروژه یک کار با کیفیت و بسیار حرفه ای به مشتری ارائه دهید.

رزولوشن مناسب برای طراحی لیبل

بهترین رزولوشن برای کار هایی از قبیل لیبل 300 پیکسل در اینچ می باشد. رزولوشن در واقع کیفیت کار شما را تعیین می کند، این مقدار اگر 300 پایین تر باشد کیفیت کار شما نیز پایین خواهد آمد و هیچ ارتباطی به کیفیت نوع چاپ ندارد، البته کیفیت چاپ بسیار بسیار مهم و قابل اهمیت است، اما در زمینه رزولوشن شما می بایست اصول را رعایت بفرمایید

ایجاد حاشیه امن

نکته بسیار مهم در طراحی، ایجاد حاشیه امن است، شما باید در طراحی حداقل 6 میلی متر از هر طرف فاصله بگذارید، زیرا طرح شما زمانی که از مرحله ی چاپ عبور می کند وارد مرحله ی برش می شود، در این مرحله اگر شما کار را از لبه طراحی کرده باشید این امکان وجود دارد که در برش قسمتی از کار ناقص شود، و این کار شما را بسیار بد و غیر حرفه ای نشان خواهد داد،
از هر طرف کار 6 میلی‌متر، برای (قرارگیری عناصر، متون، تصاویر و لوگوها) در فایل شما باید به گونه‌ای باشد که وقتی محصول نهایی در چاپخانه برش زده می شود، تصویر و متن مورد نظرتان دست نخورده باقی بماند. کارتان حتما به صورت CMYKباشد، زیرا چاپ شده قرار است به صورت چهار رنگ و یا همان افست صورت بگیرد، به کد رنگ ها بسیار دقت کنید، نوشته های مشکی می بایست همگی داراری یک کد رنگ باشند، این نکات باعث می شود در هنگام تحویل پروژه یک کار با کیفیت و بسیار حرفه ای به مشتری ارائه دهید.

کلیدهای طراحی موفقیت آمیز لیبل

قفسه فروشگاه ها همواره با صدها محصول بسته بندی شده پر شده اند،  اما تنها یکی از این محصولات مال شماست. ایجاد انگیزه برای مشتریان برای انتخاب کالای شما نسبت به کالا های دیگر می تواند دلهره آور به نظر بیاید ، اما نکته مهم در برچسب هاست. طبق یک مطالعه ، هشتاد و پنج درصد از مصرف کنندگان می گویند که بسته بندی محصول بر تصمیمات خرید آنها تأثیر می گذارد. بسته بندی ، احساسات  مشتری را به چلش می کشاند ، به عنوان محور فروش برای مصرف کنندگان عمل می کند و اطلاعات مهم محصول را ارائه می دهد. در حالی که کیفیت محصول و سبک بسته بندی شما مهم است ، طراحی برچسب می تواند فروش شما را به زمین بزند. هنگامی که بسته بندی محصولات را طراحی می کنید ، می خواهید برچسب شما جذاب ، آموزنده و متناسب با هویت برند شما باشد. چگونه باید به طراحی ایده آل برچسب محصول نزدیک شوید؟این سه کلید برای موفقیت در طراحی برچسب ها است:

برای طراحی لیبلتان، نرم افزار و یا آژانس ایده آل مناسب را پیدا کنید!

تعداد زیادی برنامه برای راهنمایی روند طراحی برچسب شما وجود دارد. شما می توانید یک نرم افزار طراحی کلی گرافیک ، مانند Adobe Illustrator یا Microsoft Publisher را انتخاب کنید ، یا از نرم افزار طراحی متناسب با طراحی برچسب ها مانند Avery ، SureThing ، Label Factory یا Label Maker Pro استفاده کنید.اما پیشنهاد ما به شما انتخاب یک آژانس بسیار حرفه ای است که تجربه بسیار بالایی در این امر دارند، تخصص شما طراحی لیبل نیست پس روی کار خودریسک نکنید.

بر داستان برند خود تأکید کنید.

نام تجاری شما احتمالاً در حال حاضر پیرامون مجموعه اصلی اتفاقات، موفقیت ها و تجربیات گوناگونی است. برچسب محصول شما باید جزئی از این هویت باشد. قبل از شروع طراحی برچسب محصول خود ، وقت بگذارید تا درباره شخصیت و فرهنگ شرکت خود فکر کنید. هنگام طراحی برچسب خود ، این هویت را در بسته بندی خود منعکس کنید. این انعکاس می تواند توسط یک جمله صورت بگیرد، جمله ای را انتخاب کنید که مشتری حداقل برای 60 ثانیه به شما فکر کند. شما به لیبلی نیاز دارید تا با داستان برند شما مطابقت داشته باشد.

آن را به یاد ماندنی کنید.

همانطور که نرم افزار طراحی برچسب را انتخاب می کنید ، خود را با مجموعه ای بی پایان از فونت ها ، تصاویر ، رنگ ها و طرح های برچسب آشنا می کنید. چگونه می دانید با کدام ترکیب ، برچسب ایجاد شده، محصول شما را به سمت فروش موفق سوق می دهد؟ شما می خواهید از فونت ، رنگ و تصاویر استفاده کنید تا لیبل ایجاد شده ، مصرف کنندگان را به یاد شما بی اندازد. تصاویر را می توان برای جلب توجه محصول شما ، ضمن کمک به داستان برند شما ، استفاده کرد. تصمیم بگیرید که چه نوع تصویری با نام تجاری شما کار می کند: عکس ها ، الگوهای انتزاعی ، نقشه های دستی ، و غیره. نوع بزرگ و جسورانه می تواند باعث شود تا برچسب شما از بین محصولات اطراف آن روی یک قفسه پرش کند. جنسی که برای برچسب محصول خود انتخاب می کنید همچنین می تواند تأثیر چشم گیری بر مشتری بگذارد. یک برچسب واضح باعث می شود محصول شما در داخل بسته قابل مشاهده تر باشد.

هر نوع فعالیتی که در آن یک کالا یه مشتری ارائه داده شود نیاز به لیبل دارد، زیرا هر نوع کالا و یا محصولی دارای توضیحاتی است که مشتری نیاز دارد آن را بداند، پس محدودیتی برای استفاده از لیبل وجود ندارد.

  • تحقیقات خود را انجام دهید.

قبل از شروع طراحی، لازم است که تحقیقات مناسب را انجام دهید، و هر آنچه که برای ارائه به مشتری لازم است گردآوری کنید.

  • ارتباط عالی

هنگام ایجاد یک برچسب محصول برای مشتری ، وظیفه شما این است که یک طراحی عملی را ارائه دهید.

  • ایجاد یک سلسله مراتب اطلاعاتی

طراحی برچسب محصول نه تنها به معنای ایجاد یک طراحی چشم نواز است که به فروش محصول کمک می کند بلکه اطلاعات حیاتی را نیز برای مصرف کنندگان فراهم می کند.

  • طرح رنگ مناسب را انتخاب کنید.

انتخاب رنگ های مناسب یکی از مهمترین جنبه های طراحی لیبل عالی است.

  • تایپوگرافی مناسب ضروری است.

یک برچسب محصول معمولی متن زیادی را در بر می گیرد و بنابراین انتخاب تایپوگرافی مناسب برای بازتاب محصول مهم است.

  • همیشه در مورد مشتریان محصول فکر کنید.

هدف نهایی از برچسب محصول این است که ابتدا توجه مصرف کنندگان را جلب کند و سپس آنها را متقاعد کند که چرا باید محصول را خریداری کنند.

  • بدانید چه محدودیت هایی وجود دارند.

ممکن است شما یک چیز بسیار دقیق را در ذهن داشته باشید مانند تایپوگرافی حروف چینی ، عناصر طراحی مطرح شده ، و غیره.، اما ممکن است برای مشتری شما خوشایند نباشد، پس در ابتدا با مشتری خود در رابطه با ایده تان صحبت کنید.

  • تاییدیه

حتما قبل از چاپ یک تاییدیه از مشتری خود به صورت پرینت بگیرید.

به توجه به نوع محصولی که ارائه می دهید باید اطلاعات مربوط به آن را نیز روی آن درج کنید، اگر محصول شما خوراکی است، باید تمام مواد ها و یا افزودنی های آن خوراکی را روی لیبل قید کرده باشید، شرایط نگهداری، تاریخ تولید و انقضا و استاندارد های رعایت شده و تایید شده از مواردی هستند که می بایست بر روی لیبل قرار گیرد.

چرا آتنا؟

قطعا طراحان و آژانس های تبلیغاتی زیادی وجود دارند که می توانند طراحی و چاپ لیبل شما را به عهده بگیرند، یکی از مهم ترین قواعد در لیبل منحصر به فرد بودنه ان است.تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که لیبل شما ممکن است تنها یک کپی از دیگر محصولات موجود در بازار باشد؟ این موضوع برای شما خوشایند است؟ قطعا پاسخ شما به این سوال “خیر” خواهد بود، برای اینکه با همچین اتفاقی برخورد نداشته باشید بهتر است قبل از انتخاب آژانس تبلیغاتی مورد نظر خود کمی با کار های به پایان رسیده ی آن مجموعه آشنایی پیدا کنید، در سایت آتنا نمونه کار هایی موجود است که با سر زدن به آن ها و کمی تحقیق در رابطه با آن شرکت ها می توانید به این موضوع برسید که آتنا همواره به دنابل ایجاد اصالت و حرکت های نو و جدید است، این استراتژی به خاطر شما نیست بلکه قوانین پایه ی این آژانس می باشد، چه چیزی برای طراحی لیبل مهم است؟ خلاقیت، کپی نبودن، تجربه، تخصص، اگر به دنبال این گزینه ها هستید می توانید روی ما حساب طولانی مدت باز کنید.