مقالات بسته بندی, مقالات گرافیک

۲۰ نکته کاربردی برای طراحی بسته بندی محصولات

نکات کاربردی برای طراحی بسته بندی محصولات

۲۰ نکته کاربردی برای طراحی بسته بندی محصولات :

در طراحی بسته بندی محصولات نکاتی کاربردی وجود دارد که با رعایت آنها تاثیر به سزایی بر روی مشتریان خواهید گذاشت. بسته بندی شامل کاور و پوشش مناسب یک محصول از نظر ایمنی و سهولت در حمل و نقل است.

در واقع بسته بندی محصولات در قوطی های حلبی، بطری، کیسه، جعبه، قوطی کنسرو و موارد دیگر در اندازه های مناسب صورت میگیرد تا جابجایی محصولات برای مشتریان راحت و بدون زحمت باشد.

طراحی بسته بندی از نظر فروش کالا در بسته بندی های ایمن، آماده و سهل الاستعمال حائز اهمیت فراوانی است.

اما چگونه میتوان فهمید کدام محصول بهترین است؟ پاسخ این سوال به بسته بندی محصول بستگی دارد.

بسته بندی نه تنها از محصول محافظت میکند، بلکه چشم اندازی از محصول داخل خود را نیز به نمایش می گذارد. بسته بندی مرتب و با کیفیت از یک بسته بندی زشت و بی کیفیت برای مشتری قطعا جذاب تر است، حتی اگر محصول داخل آنها نیز کاملا یکسان باشد.

طراحی بسته بندی به دلیل جذابیت و جلب توجه بیشتر فروش محصول را تحت تاثیر قرار داده و آن را به طور چشمگیری افزایش میدهد.

محصول خوب با بسته بندی زشت و بی کیفیت جلوه ی بدی ایجاد کرده و قطعا مردم به فکر خرید چنین محصولی نیستند. رنگ و طرح بسته بندی تاثیر محسوسی بر مشتری میگذارد؛ زیرا رنگ های مختلف، بسته به محصولی که میفروشید، تاثیرات متفاوتی نیز بر دید مشتری می گذارند.

 

۱. مواد استفاده شده در بسته بندی :

هنگام انتخاب مواد مورد استفاده در بسته بندی، بسیار محتاطانه عمل کنید تا بتوانید یک بسته بندی با حداکثر حفاظت، جذابیت و طراوت تولید کنید که مشتریان بیشتری نیز جذب کند.

مواد استفاده شده در بسته بندی

 

۲. ساختار بسته بندی :

ساختاری انعطاف پذیر و مقاوم برای بسته بندی محصولات خود در نظر بگیرید که عم از محصول محافظت کند و هم مبلغ محصول شما باشد.

 

۳. بسته بندی ثانویه :

بسته بندی ثانویه، بسته بندی بیرونی محصول به منظور حمل و نقل و نگهداری محصول است. طراحی بسته بندی اصلی خود را با توجه به سهولت قرارگیری آن در بسته بندی ثانویه انجام دهید.

در این صورت میتوانید اطمینان حاصل کنید که شکل یا اندازه ی بسته بندی شما مانع حمل و نقل و ارسال آسان آن به خرده فروشان نمیشود. اگر طراحی و ساخت بسته بندی اصلی شما مطابق با بسته بندی ثانویه نباشد، میتواند منجر به افزایش هزینه حمل و نقل و نگهداری محصول شود.

 

شاید این مقاله را نیز بپسندید : ۱۹ ایده ی طراحی خلاقانه بسته بندی محصولات برای کسب و کار شما.

 

۴. نگهداری و توزیع آسان :

هزینه بسته بندی ثانویه و ارسال آن به خرده فروشان باید حداقل ترین حالت ممکن باشد، در غیر این صورت متضرر خواهید شد. پیش از چیدن محصول در قفسه ی فروشگاه ها و نمایش آن محصول برای مدتی در انبار نگهداری میشود؛ بنابراین بسته بندی باید به گونه ای باشد که انبار و توزیع آن آسان باشد.

 

۵. افزایش عمر مفید محصول از طریق بسته بندی :

پیش از خرید مشتری، چه مدت ممکن است محصول در انبار یا قفسه فروشگاه باشد؟ این مورد به عوامل متعددی بستگی دارد و هیچکس نمیتواند به طور قطعی پاسخ چنین سوالی را بدهد.

اما به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، باید در نظر داشته باشید که نه بسته بندی و نه طرح روی آن به زودی کیفیت خود را از دست نداده و طرح و رنگ آن محو یا کمرنگ نشود.

افزایش عمر مفید محصول از طریق بسته بندی

۶. انتقال اطلاعات :

اطلاعات صحیح و قابل اطمینانی را شامل مواد اولیه، تاریخ تولد و …. بر روی بسته بندی درج کنید. این موضوع به ایجاد اعتماد در بین مشتریان و تحریک آن ها به خرید کمک می کند.

 

۷. شناختن هویت برند :

طراحی بسته بندی محصولات شما باید به گونه ای باشد که موقعیت و تصویر خوبی از محصول شما در بازار نمایان سازد. بسته بندی محصول اولین نقطه تماس مصرف کنندگان با محصول است.

ابتدا شما باید درک روشن و واضحی از نام تجاری و برند خود داشته باشید تا ایده ها و طراحی های مناسب محصول را اعمال کنید. مشتریان احتمالی شما جه کسانی هستند؟ فلسفه برند شما چیست؟

بسته بندی نقش مهمی در تمایز محصول شما از سایر محصولات مشابه موجود در بازار دارد. اطمینان حاصل کنید که طراحی بسته بندی شما با هویت برند شما همخوانی دارد. رنگ، اندازه، شکل و مواد استفاده شده در بسته بندی شما باید مطابق با هویت برند شما باشد.

 

۸. طراحی مطابق با شکل و عملکرد محصول :

یک طراح با طراحی بسته بندی محصولات خلاقانه و حفظ عملکردهای ایمنی و محافظت از محصول در انبار، قفسه فروشگاه یا هر مکان دیگری تعادل مناسبی در ترکیب رنگ ها و بسته بندی در قفسه و ایجاد جذابیت بیشتر برای محصول بر قرار می کند.

هنگامی که کالایی را برای خرده فروشان ارسال میکنید، باید همان شرایطی را داشته باشد که از کارخانه خارج شده است و کاملا سالم به دست خرده فروشان برسد. در غیر این صورت، هزینه ی کالای آسیب دیده از فاکتور شما کسر میشود.

در صورتی که محصول شما مواد غذایی است، باید ویژگی ها و مزایای محصول را به گونه ای درج کنید که به راحتی قابل مشاهده و درک است. سازمان غذا و دارو جنبه های مختلفی را در طراحی بسته بندی مواد غذایی ارائه میدهد.

 

۹. وضوح و سادگی :

راه اندازی محصول جدید مستلزم این است که نام شرکت، آرم و پیام های برند تجاری شما کاملا واضح بر روی بسته بندی درج شود تا مصرف کننده این محصول را نیز از مجموعه محصولات شما بشناسد.

 

۱۰. ترکیب تصاویر با سبک های مینیمال :

ممکن است به مرور زمان طرح بسته بندی از مد روز خارج شود اما آنچه که همیشه به روز و در جریان است، استفاده از گرافیک مناسبی است که توجه مشتری را جلب کند.

ترکیب تصاویر یا سبک های گرافیکی مینیمال کاملا مناسب و شیک به نظر می رسند و توجه مشتریان را به خود جلب میکنند. طراحان گرافیک همیشه سعی میکنند تا جایی که ممکن است اطلاعات را از طریق طراحی عناصر مینیمال منتقل کنند.

ترکیب تصاویر با سبک های مینیمال

 

۱۱. صداقت :

طراحان بسته بندی معمولا تلاش می کنند تا محصول را به عالی ترین شکل ممکن به تصویر بکشند. مثلا گیلاس های تازه و زیبا را روی بسته بندی ماست میوه ای طراحی میکنند.

برای فروش بالا و تصویر سازی خوبی از برند و نام تجاری خود، محصول داخل بسته بندی و کیفیت آن باید درست همانند تصویری که روی محصول درج کردید باشد.

با به تصویر کشیدن یک محصول فوق العاده بر روی بسته بندی و داشتن محصولی بی کیفیت داخل بسته بندی، شما انتظار زیادی برای مشتری ایجاد کرده و در واقع او را فریب می دهید. این مورد منجر به ایجاد عملکرد ضعیف در فروش و تضعیف نام تجاری محصول میشود.

صداقت بهترین سیاست است. مصرف کننده های امروزی به راحتی فریب نمیخورند. حتی اگر موفق شوید یکبار مشتری را فریب دهید، تضعیف برند و نام تجاری شما بهای آن خواهد بود.

 

۱۲. اعتبار :

تنها راه تمایز محصول شما از صدها کالای مشابهی که در بازار به دنبال جلب توجه مشتری هستند، اصالت و متفاوت بودن است. اصل و معتبر بودن محصول به همراه ماندگار بودن محصول در ذهن عناصر کلیدی یک طراحی بسته بندی عالی و بی نقص است.

 

شاید این مقاله را نیز بپسندید : 7 مدل به روز طراحی بسته بندی در سال ۲۰۲۰

 

۱۳. تاثیر قفسه :

تاثیر گذار و جالب توجه بودن محصول در قفسه ی فروشگاه ها و در میان صدها محصول مشابه دیگر، خلاقیت و نوآوری زیادی می طلبد و تفاوت زیادی نیز در فروش محصول ایجاد می کند.

حتما تجربه ی این را داشته ایم که محصولی از دور و در یکی از قفسه های فروشگاه، نظرمان را جلب میکند و تصمیم می گیریم نگاه دقیق تری به محصول داشته باشیم.

این در واقع همان تمایز و جذابیت محصول است که وقتی در قفسه چیده میشود نگاه مشتریان را به خود جذب میکند که خرده فروشان آن را تاثیر  قفسه می نامند.

 

۱۴. توسعه پذیری :

بسته بندی یک محصول از یک برند باید بتواند معرف خط های تولیدی متفاوت یک برند، زیر مجموعه ها و محصولات متنوع آن باشد. فرض کنید در حال طراحی بسته بندی برای یک برند ماکارونی هستید.

طراحی خاص برای طعم ها و شکل های متنوع ماکارونی طراحی کرده اید و مس از چند ماه بنا به تقاضای زیاد، تصمیم گرفته میشود طعم جدیدی نیز با همان نام تجاری به این مجموعه افزوده شود. طراحی شما باید قابلیت استفاده برای این طعم جدید را نیز داشته باشد.

 

۱۵. در نظر گرفتن طول عمر محصول :

لیبل های زیبا و خوش ترکیب، روشی هوشمندانه برای هدایت و پیش بردن طراحی بسته بندی است، به گونه ای که گویی هرگز از مد نمی افتند. در این جا به چند نکته برای حفظ طول عمر برند شما اشاره میکنیم:

– هنگام انتخاب رنگ محتاطانه عمل کنید

مشتریان مخاطب را به دقت در نظر گرفته و رنگ بسته بندی محصولات خود را مطابق آن انتخاب کنید. در نظر گرفتن محصول را نیز فراموش نکنید مثلا سالاد در بسته بندی زرد به نظر خوشمزه تر می رسد، تا بسته بندی قهوه ای.

– قابلیت حمل آسان

مشتریان همیشه در حال تردد هستند، بنابراین سعی کنید بسته بندی محصولات خود را به گونه ای طراحی کنید که قابلیت حمل آسان و استفاده ی سریع را داشته باشند.

– بسته بندی مواد غذایی را به گونه ای طراحی کنید که قابلیت ماندگاری محصول را افزایش دهد و با محیط زیست سازگار باشد

مصرف کنندگان امروزی تمایل زیادی به بسته بندی هایی دارند که با محیط زیست سازگار باشند، بنابراین از مواد قابل بازیافت در طراحی بسته بندی خود استفاده کنید و حتما مورد سازگاری با محیط زیست را روی بسته بندی محصول ذکر کنید تا با کمک به محیط زیست، مشتریان خود را تحت تاثیر قرار دهید.

۱۶. کاربردی بودن :

مسئله تنها برچسب یا کاور بسته بندی محصول نیست. کاربردی بودن شامل شکل، اندازه و عملکرد بسته بندی هاست. هرچه محصول شما کاربردی تر باشد، فروش آن نیز بیشتر میشود. کاربردی بودن به تنهایی میتواند بسیاری از چالش های طراحی بسته بندی را حل کند.

کاربردی بودن بسته بندی محصول

۱۷. جسارت متفاوت بودن را داشته باشید :

بیشتر طراحان بسته بندی مواد غذایی تحت تاثیر طراحی های عمومی قرار گرفته و پیش میروند، فقط برای این که افراد دیگر در بازار با متد های کسل کننده ی طراحی بسته بندی پیش میروند. متفاوت باشید، متفاوت طراحی کنید.

آیا همه ی رقیبان شما سفید را به عنوان رنگ اصلی انتخاب می کنند؟ شما میتوانید سیاه را به عنوان رنگ اصلی در نظر بگیرید.

 

شاید این مقاله را نیز بپسندید : طراحی بسته بندی به روش گزیده گویی…!

 

۱۸. جذابیت ظاهری :

یکی از موثرترین روش های جلب نظر مشتریان، جلب توجه بصری آنهاست. با طراحی یک برچسب خارق العاده با تصاویر کیفیت بالا و قرار دادن آرم برند در جایگاه مناسب، توجه مصرف کننده بیشتر به محصولات شما جلب می شود تا محصولات مشابه دیگر.

 

۱۹. اطلاع رسانی به مصرف کننده ها :

درج نام محصول و توضیحات ثانویه بر روی بسته بندی محصول بسیار مهم است. با توجه به نوع محصول،  مواردی مانند کد UPC یا کد QR را ذکر کنید.

موارد دیگری از جمله، چه کسی محصول را تولید یا توزیع کرده است، دستورالعمل حمل و نقل ایمن محصول، به یخچال نیاز دارد یا خیر، در چه دمایی باید نگهداری شود و همه نکات استفاده نیز میتواند شامل شود.

اطمینان حاصل کنید که عناصر گرافیکی که طراح شما در طرح بسته بندی قرار داده است، اطلاعات مربوط به محصول شما را انتقال میدهد.

 

۲۰. تایپوگرافی، عامل فروش محصول :

تایپوگرافی یکی از تحول آورترین و بنیادین ترین تکنیک های طراحی گرافیک است. از طراحی ها و تصاویر مدرن مطابق با سلیقه ی مصرف کنندگان جوان و اهل مد استفاده کنید، یک سریف کلاسیک انتخاب کنید و یک محصول الهام بخش خلق کنید.

حال، با رعایت این نکات شما محصولی را عرضه میکنید که جالب توجه و به روز است. بسته بندی های محصولات غذایی نمونه های بارزی از قدرت تایپوگرافی برای فروش محصول هستند.

تایپوگرافی، عامل فروش محصول

نتیجه:

طراحی بسته بندی مناسب و خارق العاده توجه مردم را به خود جلب میکند و مشتریان را تحریک به خرید و امتحان محصول میکند. از این رو طراحی خوب فروش بیشتری نیز به همراه دارد.

بسته بندی خلاقانه نظر مصرف کنندگان را به خود جلب می کند زیرا مردم به اولین چیزی که اهمیت میدهند ظاهر محصولات است. بنابراین سعی کنید بسته بندی های شما ساده و زیبا باشد؛ زیرا بسته بندی محصول شما نخستین تاثیر را بر مشتری میگذارد و این مورد بسیار حائز اهمیت است.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *