طراحی کاراکتر ( شخصیت )

می توان گفت طراحی کاراکتر یکی از هیجان انگیز ترین حرفه ها به شمار می آید، اما به طور کلی طراحی شخصیت یک ابزار است برای اینکه شما داستانتان را تعریف کنید، طراحان کاراکتر برای یادآوری شخصیت یا کاراکتر های عالی بسیار تلاش می کنند. یک کاراکتر خوب طراحی شده، اثری ماندگار بر مخاطب می گذارد، حال فرق نمی کند این شخصیت در تلوزیون باشد یا در کارتن، کاراکتر اصلی باید شخصیتی منحصر به فرد داشته باشد و همین طور از لحاظ بصری نیز تحریک شود، همین امر است که باعث می شود مخاطب و کاراکتر به هم متصل شوند. طراحی کاراکتر به طور کلی یک فرآیند پیچیده است و در مقابل فضای کافی برای رشد دارد. هر هنرمندی سبک خاص خود را دارد، اما توانایی در ساختن و شکستن قالب های مختلف طرح، نشان دهنده یک طراح بسیار خوب است. سازگاری با سبک های مختلف کار، که به رشد هنرمند کمک می کند، ضروری است.

کاراکتر ( شخصیت )

برای بدست آوردن احساسات در شخصیت خود، در واقع باید خود را به چالش بکشید. این به شما کمک می کند محدودیت های خود را به خوبی پیدا کنید. وقتی به درک اینکه کاراکتر شما از کجا آمده است، و اینکه آیا آن شخصیت با هر رویدادی زندگی روبرو بوده است یا خیر، می تواند زمینه ای را که می خواهید ارائه دهید، تحکیم کند. همه این عوامل به شما کمک می کند تا لباس، احساسات و زبان بدن را بفهمید، در پایان، می بایست طرحی را خلق کنید که نیازی به توضیحی نداشته باشد، و با همان تصویر پیام را به مخاطب انتقال دهد. شما باید بتوانید موقعیت ها را احساس کنید و بر همین اساس به خلاقیت خود فشار بیاورید تا طرحی را بسازید که بتواند داستان را به روشی مؤثر بیان کند.

وقتی از طراحی کاراکتر می گوییم، فقط به توصیف جنبه های جسمی مانند سن، شغل، جنسیت و ساختار بدن آنها نمی پردازیم. تمرکز اصلی باید روی جنبه های روانشناختی شخصیت شما مانند خلق و خوی، کاراکتر  و ویژگی های انگیزشی آن ها باشد. برای دستیابی به طراحی کامل، شما نمی توانید فقط به جنبه های بدنی توجه کنید بلکه درعوض، از زاویه شخصیت ( کاراکتر ) ها به وضعیت نگاه کنید. پس از اتمام طراحی خود، به فرد دیگری که به شما بازخورد بدهد مراجعه کنید، و شخصیت و کاراکتر را به او توضیح ندهید. در مقابل باید از آنها بخواهید بگویند این شخصیت چه احساساتی را نشان می دهد. به این صورت، خواهید فهمید که آیا شخصیت طراحی شده توسط شما به هدف زده است یا خیر.

خط عمل در طراحی کاراکتر

این جنبه در واقع به درک جهت و نیروی شخصیت کمک می کند. این یک خط نامرئی است، که حرکت بدن را به مخاطب نشان می دهد. وقتی یک خط حرکتی وجود دارد که یک عملکرد قدرتمند را نشان می دهد، می توان گفت تصاویر پویا و رسا ایجاد شده اند. وقتی یک خط فعال را ایجاد می کنید، آنگاه وضعیت کاراکتر را نیز تکمیل می کند. حتی اگر یک کاراکتر در حال نشستن باشد ، یک قوس خاص وجود خواهد داشت که به درک وضعیت و رفتار فعلی آنها کمک می کند. حرکات باید هنگامی که شروع به طراحی می کنید، نقطه تمرکز اصلی باشد و در ادامه جزئیات دیگر (احساسات، رنگ و لباس) خود را نشان می دهند. سعی کنید جلوی آینه حالت های مختلف صورت را تمرین کنید و تماشای تغییر شکل هر قسمت از چهره را هنگام برانگیختن احساسات مختلف مشاهده کنید. این به شما کمک می کند تا حد زیادی خطوط صحیح صورت را بکشید. برای اینکه بتوانید کاراکتر خود را به صورت متمایز ارائه دهید، باید اوضاع و نقشه را به صورت کاملا مجزا درک کنید.

 

روی ایده موضوع خود تمرکز کنید.

ممکن است فکر کنید که فقط با خواندن توضیحات در مورد موضوع، کار تمام شده است و به پله آخر رسیده اید، اما این درست نیست زیرا تحقیقات جدی تنها راه ارائه ایده های شما در راستای هدف اصلی است. اگر از جنبه تحقیق در ایجاد کاراکتر دور شوید و از آن غفلت کنید، نتیجه کاملا برعکس می گیرید. تمرکز باید روی یادگیری هر جنبه ای از کاراکتر شما باشد، و نه فقط آناتومی. کیفیت طراحی شما با زمان بیشتری که برای یادگیری در مورد موضوع سرمایه گذاری می کنید، رابطه مستقیم دارد. از عجله خودداری کنید و در مقابل اطلاعات قوی جمع آوری کنید.

 

مخاطب در طراحی شخصیت ( کاراکتر )

همانطور که یک شخصیت را خلق می کنید، باید در مورد مخاطبان خود فکر کنید. اگر مخاطبان شما کودک هستند، پس طرح های شما باید به رنگ های اصلی و شکل های اصلی متمرکز شوند. شما باید ویژگی های اصلی کاراکتر ها و شخصیت  آنها را از هم جدا کنید و این به شما در ساختن طرح کمک می کند. اگر شخصیت شما بزرگ و عضلانی است، پس عضلات بزرگ آنها را برجسته کنید، اینکار به شخصیت ( کاراکتر ) کمک می کند تا از خود ایستادگی کند. شما باید درک کنید که چگونه کاراکتر های خود را منحصر به فرد کنید، تا مخاطبان خود را به سمت داستانی جلب کنید. اگر بتوانید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید، قادر به خلق کاراکتر ایده آل خواهید بود که از تماشای آنها هیجان زده می شوند.

کاراکتر را ساده نگه دارید.

بدیهی است که وقتی شما یک اثر هنری را خلق می کنید، یک آزمایش و خطا وجود دارد، اما با وجود همه ی این ها به محض ارائه آن، این طرح باید برای مخاطب ساده به نظر برسد. در حین ساخت طراحی، شما باید چندین بار تمرین همان شخصیت ( کاراکتر ) ها را انجام دهید. اگر طراحی برای شما بیش از حد پیچیده باشد و آن را نادیده بگیرید، می تواند در کل پیچیده به نظر برسد، اطمینان حاصل کنید که از الگوهای بسیار پیچیده جلوگیری می کنید زیرا در نهایت موفیقیت آن دشوار خواهد بود.

شکل طراحی کاراکتر

کاراکتر ها از شکل ها باید قابل تشخیص باشند، بنابراین مهم است که آنها را مهیج نگه دارید. شما می توانید با اشکال آزمایش کنید. معمولاً هنرمندان برای شخصیت  های دوستانه از اشکال صاف و گرد استفاده می کنند در حالی که می توان از زوایای تیز برای طراحی کاراکتر خاکستری استفاده کرد. تمرکز همچنین باید در ایجاد اشکال ساده باشد و آنها باید قابل تشخیص باشند.

در پایان

در پایان، هر داستان فقط وقتی کامل است که شخصیت ( کاراکتر ) های آن قوی باشند و همچنان به سمت یک هدف خاص حرکت می کنند. از این راهنما برای ایجاد طراحی شخصیت ( کاراکتر ) جدید هیجان انگیز خود استفاده کنید. همیشه به یاد داشته باشید که هنرمندان بزرگ فقط زمانی به دنیا می آیند که ایده های خود را از مکان های مختلف قرض می گیرند، و با تفکر روی آن شخصیت جدیدی را خلق می کنند.

بازخورد در طراحی شخصیت ( کاراکتر)

برای طرحی که خلق می کنید، بازخورد دریافت کنید. این برای یادگیری این نیست که شخص دیگری طرح های شما را دوست دارد یا نه. اما این به شما امکان می دهد تا بر شکاف هایی که وجود دارد پی ببرید و درک کنید که آیا مخاطب می تواند به آن ارتباط داشته باشد یا خیر. در روند خلق یک قطعه عالی، شما باید ارزش بازخورد را دنبال کنید در حالی که برای انتقاد از شخصیت ( کاراکتر ) باید به هر انتقادی عمل کرد. بازخورد سازنده کمک می کند تا حدس و گمان را از طراحی خود خارج کنید. با این وجود، شما همچنین نیاز دارید که کار خود را به صورت انتقادی تحلیل کنید. استراحت کنید، و سپس دوباره به دیدن همان قطعه بروید. این یک تجربه هیجان انگیز است.