طراحی فولدر

قبل از هر چیز بهتر است با ماهیت و معنای طراحی فولدر بیشتر آشنا شویم، فولدر یا همان پوشه در واقع یک نوع پوشش برای نگهداری اسناد، اوراق و هر نوع برگه است، البته ما این پوشش را بیشتر با نام پوشه می شناسیم، اما پوشه همان فولدر است، به طور کلی یک پوشه حرفه ای وظایف دیگری بیش از آنکه اسناد را بصورت منظم و دقیق نگه دارد. به همین دلیل، صرف وقت و توجه اضافی برای طراحی فولدر و یک پوشه که با لوگو، اهداف و پیام شرکت مربوطه مطابقت کامل داشته باشد، بسیار مهم است.

چاپ فولدر

توجه داشته باشید که طرح شما باید در قالب CMYK باشد، زیرا فولدر یکی از اقلام چاپی است که توسط دستگاه های افست چاپ می شود. قبل از چاپ حتما یک نمونه پرنیت بگیرد و آن را تا کنید، در واقع یک ماکت از فولدر تهیه کنید، به این صورت نقاط ضعف و قوت فولدر را قبل از چاپ پیدا خواهید کرد.

جنس فولدر

قطعا پوششی که قرار است برای نگهداری اسناد و مدارک به کار گرفته شود، باید بسیار محکم و مرغوب باشد، جنس فولدر ها معمولا یا یک کاغذ با گرم بسیار بالا است که دارای یک لایه سلفون است، و یا  از یک نوع پلاستیک بسیار فشرده و محکم است، اما نوع اول که از جنس کاغذ است بیشتر استفاده می شود.

ابعاد در طراحی فولدر

فولدر ها معمولا در ابعاد A4 طراحی و چاپ می شوند، البته این ابعاد کاملا متفاوت است، به این معنا که شما می توانید با در نظر گرفتن ابعاد های استاندارد موجود، نوع سایز مدنظرتان را سفارش دهید، اما متعارف ترین ابعاد در این زمینه A4 می باشد.

در طراحی فولدر یا پوشه باید:

تعریف کند که چه کسی هستید.

لوگوی شما قبل از هر چیز باید بتواند به مخاطب توضیح دهد که شما که هستید، اگر لوگوی شما می تواند این کار را به درستی انجام دهد پس آن را در مرکز فولدر قرار دهید تا این پیام را به مخاطبانتان انتقال دهد.

مخاطب را ترغیب به نگاه کردن داخل فولدر کند.

اگر مخاطبان نیازی به کاوش در محتوای آن نداشته باشند، از یک پوشه استفاده چندانی نخواهد شد. شما می توانید طیف وسیعی از تکنیک ها را استفاده کنید تا مخاطبانتان ترغیب به باز کردن آن شوند، برای مثال طراح گرافیکی که نشان دهنده حرکت باز و بسته کردن فولدر است، به این صورت مخاطب را تشویق به باز کردن فولدر کند.

مخاطب را جهت تماس با اطلاعات راهنمایی کند.

شماره تلفن، نشانی اینترنتی وب یا سایر راه های تماس باید در جایی قرار گیرند که گیرنده به احتمال زیاد آنها را پیدا کنند.

در طراحی فولدر انتخاب رنگ هایی مطابق با شخصیت برند.

انتخاب رنگ در تمام اقلام چاپی یک امر بسیار مهم و قابل اهمیت است، حتی اگر نمی توانید هزینه زیادی برای این کار در نظر بگیرید و یک فولدر ساده را انتخاب کرده اید، می توانید در طراحی و رنگ ها یک سیاست درست و جذاب را در نظر بگیرید، و به این ترتیب یک فولدر متفاوت و خاص خواهید داشت.

فولدر را ساده انتخاب کنید.

یک پوشه چاپی به خوبی طراحی شده نیازی به شلوغی و پیچیدگی ندارد. یک لوگوی ساده، عنصر، نام تجاری، یا تصویر می تواند جلوه ای بزرگتر از یک طراحی پر مشغله داشته باشد. شما باید طرحی را ایجاد کنید که یک لحظه بیننده رادرگیر کند، یک طراحی ساده پیام شرکت های شما را به سرعت و بسیار زیبا انتقال می دهد.

در طراحی فولدر از عکس های واضح استفاده کنید.

عکس در طراحی فولدر می تواند به گیرندگان و مخاطبان پیامی در رابطه با محصولات و یا خدمات آن شرکت ارائه دهد. اگر به سیستم اداری و ابزار های اداری شرکت های بزرگ دقت کنید می بینید که از تأسیسات تولیدی خود را در طراحی فولدر یا پوشه، نمایش می دهند، و هدفشان این است که مخاطبان به درک نحوه ساخت محصولاتشان بپردازند.

در طراحی فولدر لوگو را برجسته کنید.

برای گیرندگان و مخاطبان این مهم است که به محض مشاهده پوشه ، مارک تجاری یا همان لوگو را تشخیص دهند. در نتیجه می بایست لوگوی شرکت را در یک موقعیت برجسته قرار دهید تا در اولین نگاه در معرض دید قرار بگیرد.

در طراحی فولدر اطلاعات تماس را برجسته کنید.

فولدر ها استفاده اهای متفاوتی دارند، برای مثال شما می توانید از فولدر ها برای نظم بخشیدن اوراق شرکتتان استفاده کنید، و یا می توانید از فولدر و یا همان پوشه برای ارئه ی مدارکی به مخاطبان خود استفاده کنید، برای مثال دانشگاه ها و مراکز آموزشی در هنگام پایان دوره، مدارک و گواهینامه های دانشجویان را در فولدر ها قرار می دهند و به آن ها تحویل می دهند، در این دسته از فولدر ها که قرار است به مخاطب ارائه داده شود می بایست اطلاعات تماس درج گردد.

در طراحی فولدر از بافت بصری استفاده کنید.

بافت در طراحی شما علاقه خاصی را ایجاد می کند، و گیرندگان را ترغیب می کند تا با آن در سطح لمسی درگیر شوند. البته باید دقت کنید که این بافت متناسب با شغلتان باشد، برای مثال الگو گرفتن از بافت پوست حیوانات می تواند طرح شما را جذاب کند.

یک برش غیر معمول را امتحان کنید.

با وجود غیر معمول ترین طراحی های چاپی در دنیا، و خلاقیت های بیشماری در این زمینه، بسیاری از پوشه ها هنوز به یک شکل مستطیل ساده هستند، این بدان معنی است که یکی از بهترین راه ها برای برجسته کردن طراحی شما استفاده از یک قالب منحصر به فرد است.

یک فولدر جامع ببندید.

اگر قرار است فولدرتان را به مخاطبان ارائه دهید، با کمی هزینه ی بیشتر می توانید بسیار خوش بدرخشید، خیلی ساده است، شما می توانید در فولدرتان چند قطعا لوازم تحریر قرار دهید، یک خودکار با نام تجاری شرکتتان و یک دفترچه ی یادداشت کوچک در فولدر می تواند بسیار تاثیر گزار باشد.

نکته هایی که در طراحی فولدر ممکن است فراموش کنید!

طراحی فولدر شما فقط نیمی از کار است. پوشه ها باید با دوام باشند، زمانی که فولدر را برای کسی ارسال می کنید، فولدر در دست های متفاوتی می چرخد از جمله پیک و پست چی، پس فولدر باید آن قدر دوام داشته باشد که تا رسیدن به مقصد سالم بماند. رنگ های تیره باعث جلوگیری از کثیف شدن پوشه های شما شده و می تواند گزینه ای جذاب باشد. نکته بعدی سلفون است، یک سلفون بسیار مرغوب و عالی را در نظر بگیرید، زیرا این مواد در برابر آب محافظت می کند و می تواند پوشه چاپ شده شما را با دوام تر کند.

atena-icon

در فولدر از کنتراست استفاده کنید.

تقابل شدید بین عناصر بصری (مانند الگوی چند رنگی که در برابر یک تک رنگ قرار دارد) یک روش عالی برای افزودن علاقه بصری به طراحی پوشه شما است، در انتخاب رنگ ها، فونت ها یا شکل هایی که حس کنتراست قابل توجهی دارند، بسیار دقت کنید.

atena-icon

در طراحی فولدر می توانید کد QR را درج کنید.

شما باید از هر ابزاری برای به دنبال کشاندن مخاطبان خود استفاده کنید، این کار می تواند دشوار باشد، به خصوص اگر قصد دارید از آنها برای بازدید از یک صفحه وب خاص با یک URL پیچیده استفاده کنید. یکی از راه های ساده در این امر ، وارد کردن کد QR است. به این ترتیب، کاربران می توانند فقط با کلیک بر روی دستگاه تلفن همراه خود صفحات شما را پیدا کنند.

چرا آتنا؟

فولدر و یا پوشه ها را به طور معمول می توانید از فروشگاه های مربوط به لوازم تحریر تهیه کنید، اما اگر می خواهید فولدری اختصاصی برای شرکت خود تهیه کنید می بایست به شرکت های تبلیغاتی مراجعه کنید، اما توجه کنید که به طور کلی فولدر یک پروسه ی هزینه بردار و تخصصی است، پس در انتخاب آژانس تبلیغاتی مورد نظرتان حتما دقت کافی داشته باشید، شما می توانید در آتنا قبل از اقدامبه تهیه ی فولدر یک مشورت جامع و کامل با متخصصین این کار داشته باشید و از همه مهم تر نمونه های چاپی و به پایان رسیده ی بسیار زیادی را مشاهده و لمس کنید، این کار شما را در انتخاب کردن بسیار یاری می دهد.