طراحی جعبه شیرینی

یکی از مهم ترین رکن های هر نوع شغلی که در آن کالا و یا محصولی برای ارائه به مشتری وجود دارد، بسته بندی، جعبه ی آن و همچنین نوع ارائه ی آن می باشد، در زمینه شغلی شیرینی نیز این قانون صادق می باشد. شما به عنوان فردی که زمینه فعالیتتان ارائه ی شیرینی می باشد باید توجه کنید که به چه صورت قرار است شیرینی ها را به دست مردم بدهید، شاید فکر کنید تنها کیفیت شیرینی مهم است، اما فراموش نکنید که جعبه و نوع ارائه ی شما نیز بسیار مهم است، امروزه در هر خیابان حداقل پنج شیرینی فروشی وجود دارد، اگر دست کم سه تای آن ها شیرینی با کیفیت بفروشند، به نظر شما کدام یک فروش بیشتری خواهند داشت؟ قطعا آن موردی که خلاقیت بیشتری در سیستم کاری خود دارد.

نکات اساسی یک جعبه ی شیرینی

یکی از مهم ترین قسمت های یک جعبه ی شیرینی جنس آن است، برای جعبه های شیرینی معمولا به این دلیل که جزء اقلام خوراکی و مرطوب حساب می شوند، از جنس های مقوا استفاده می شود، البته مقوا های مخصوص و بهداشتی،حتما همه ی شما تا به حال جعبه های شیرینی را دیده اید، این جعبه ها معمولا دو تکه هستند، و طراحی آن ها به صورت جدا گانه صورت می گیرد، یک تکه ی آن که در واقع شیرینی در آن قرار می گیرد، ضخیم تر و اکثرا سلفون خورده می باشد، تکه دوم که نقش درب جعبه را دارد ضخامت کمتری را دارا می باشد.

خلاقیت در طراحی جعبه شیرینی

خود شما به عنوان یک فرد در جامعه میان دو شیرینی فروشی که در محله تان است، کدام یک را انتخاب می کنید؟ دلیل انتخاب شما چیست؟ در واقع بسته بندی و یا جعبه وقتی درست و خلاقانه انجام شود ، در نهایت همان اهرمی می شود که محصول شما را به فروش می رساند. قطعا این کار بیشتر از درج کردن لوگویتان بر روی جعبه است، باید فکر خود را گسترده تر کنید، تمام شیرینی فروشی های دنیا روی جعبه شان لوگو وجود دارد، پس خلاقانه تر فکر کنید، شما قرار است مشتری خود را سوپرایز کنید تا بار بعدی برای خرید شیرینی شما را بیاد بیاورد.بسته بندی و جعبه نوعی برند سازی است، البته می توان گفت فهمیدن چگونگی ایستادن قنادی شما در بین سایر موارد موجود در محله می تواند سخت باشد. البته تا قبل از خواندن این محتوا. در ادامه اطلاعاتی را فرا می گیرید که می تواند به شما در این زمینه به خوبی کمک کند.

فرم جعبه شیرینی

جعبه های شیرینی معمولا مربع و مستطیل هستند، اما چرا خلاق نباشیم؟ می توانیم از جعبه های گرد، مثلث و … استفاده کنید، جعبه های مربع و مستطبل در همه ی قنادی ها یافت می شوند، قطعا ما می خواهیم شبیه بقیه نباشیم، برای کیک های اسلایدی و کوچک از جعبه های مثلثی استفاده کنید، امروزه بازار این کیک ها بسیار داغ هستند، در اینستاگرام بچرخید و ببینید در مهمانی های دوستانه و کافه ها اکثرا برای تولد کیک های اسلایدی و مثلثی شکل استفاده می شود، می توان برای آن ها جعبه های کوچک و مثلثی شکل انتخاب کرد این گونه نشان می دهید با نیاز جامعه هم راستا هستید، پس انتخابی داشته باشید که شما را از رقیبانتان متمایز می کند. زیرا امروزه افراد جامعه به دنبال محصولاتی هستند که حرف تازه ای برای آن ها داشته باشد، شیوههای سنتی امنون خیلی کار آمد نیستند، اگر این گونه بود شما الان به فکر تغییر جعبه شیرینی های تان و یا سفارش یک جعبه ی خلاقانه نبودید.

ابعاد جعبه شیرینی

به طور معمول با توجه به نوع شیرینی و میزان شیرینی که فروخته می شود، ابعاد جعبه ها نیز متغیر است، همین طور سبک جعبه ها نیز متفاوت است، قطعا یک کیک دو کیلویی را نمی توان در یک جعبه ی مخصوص شیرینی دو کیلویی قرار داد، کیک ها معمولا دارای جعبه های کاملا متفاومت و مجزا هستند، به طور معمول برای ساختن جعبه های شیرینی از جنس مقوای بهداشتی و با کیفیت در سبک پشت طوسی استفاده می شود. این نوع از مقوا از زمان های قدیم تا به الان در ایران به منظور بسته بندی شیرینی ها و کیک ها مورد استفاده قرار می گرفته است. البته اکنون مقواهای به روز تر و بهداشتی تری استفاده می شود که علاوه بر بهداشتی بودن دارای کیفیت عالی و دوام بیشتری هستند، نام این دسته از مقوا ها ایندربرد می باشد، این مقوا ها در هنگام چاپ جعبه شیرینی، از دسته مقواهایی هستند که استاندارد کافی برای بهداشتی بودن در جعبه را دارند.

نقش سلفون در جعبه های شیرینی

قاعدتا بعد از طراحی و ساختن جعبه های شیرینی و کیک، می بایست لایه های داخلی انها تحت محافظی به نام سلفون قرار گیرند، سلفون یک لایه نازک پلاستیکی است که باعث می شود محتویات جعبه ی شیرینی در مقابل عوامل محیطی مانند رطوبت و گردو غبار حفظ بمانند، قابل به ذکر است که سلفون امکانی را فراهم می کند که از جعبه های شیرینی در آینده برای کاربرد های مختلف استفاده کرد.

جنس جعبه ی شیرینی

همان طور که گفته شد جعبه های شیرینی از جنس مقوا هستند، مقوا های مخصوص و بهداشتی، البته اگر بخواهید حساب خود را خالی کنید می توانید یک سری جعبه با جنس های خاص مثل چوب سفارش دهید برای مشتری های خاص و لوکستان، البته فراموش نکنید که می توانید قیمت جعبه را روی شیرینی حساب کنید، جعبه ها معمولا دو تکه هستند، و طراحی آن ها به صورت جدا گانه صورت می گیرد، یک تکه ی آن که در واقع شیرینی در آن قرار می گیرد، ضخیم تر و اکثرا سلفون خورده می باشد، تکه دوم که نقش درب جعبه را دارد ضخامت کمتری دارد، همه ی تلاش شما باید در این قسمت صورت گیرد، زیرا همین لایه ی نازک قرار است هویت شما را به افراد نشان دهند، می توانید از انواع رنگ ها استفاده کنید، همچنین می توانید قسمت هایی از آن را برجسته چاپ کنید.

نکات چاپ و طراحی جعبه های شیرینی

ابتدا مهم ترین نکته در طراحی و چاپ جعبه های شیرنی در نظر گرفتن ابعاد و اندازه های جعبه است، جعبه های شیرینی معمولا با توجه به ابعاد و وزن شیرینی به اندازه های مختلفی تقسیم میشوند. نکته‌ دوم این است که در رسیدن به مرحله چاپ جعبه شیرینی یک مقوای بسیار با دوام و بهداشتی را انتخاب کنید. شما باید با استفاده از ورقه های قوی و یا مقواهای با کیفیت و ضخیم، طریقه نگهداری و مدت زمان استفاده از جعبه را به میزان زیادی بالا ببرید. پیشنهاد ما به شما این است که یک لایه فویل برای داخل جعبه‌ی شیرینی تان استفاده کنید که بتواند در حالت بهتری شیرینی را در خود حفظ کند. نوع طرح و رنگ هایی که انتخاب می کنید، قرار است هویت شما را تشکیل دهد پس سعی کنید در این باره انتخاب های هوشمندانه ای داشته باشید.

اطلاعات مورد نیاز برای درج روی جعبه ی شیرینی

این اطلاعات شامل: نام قنادی، کد قنادی، آدرس، تلفن و مواردی است که برای طراحی و زیبا شدن جعبه در نظر گرفته می شود.

از سادگی نترسید

گاهی اوقات سادگی مهم است، و این در جعبه شیرینی صادق است.در مورد بالا ذکر شد که از تمام فضایی که در اختیارتان هست استفاده کنید، اما این به این معنی نیست که یک طرح شلوغ و خسته کننده داشته باشید، باید سعی کنید تا جایی که می شود طرح را ساده در عین حال جذاب انتخاب کنید، کاهش عناصر اضافه شده به یک طرح می تواند به یک ظاهر ساده اما زیبا منجر شود.

در نظر گرفتن تمام فضای موجود در طراحی

هنگام ایجاد یک بسته بندی و یا یک جعبه شیرینی ، از هر اینچ که می توانید استفاده کنید. در این جعبه شما یک فضایی دارید که می توانید خلاقانه ترین طرح ها را روی آن پیاده کنید، شیرینی یک خوراکی بسیار محبوب است، برای مثال در طراحی جعبه ی کیک های تولد باید طراحی شما یک طراحی بسیار شاد و درخشنده باشد، تا مشتری در اولین نگاه لبخند بزند.

الهام گیری از الگو ها برای جعبه شیرینی

از الگوها استفاده کنید، به همین راحتی، ابتدا قبل از هر کاری با یک سرچ ساده در اینترنت می توانید نمونه های هیجان انگیزی را ببینید، جعبه های شیرینی، شکلات و هر نوع شیرینی جات دیگر را در گوگل سرچ کنید و نمونه ها را به خوبی برای خود تحلیل کنید، امروزه با گسترش فضای مجازی میان مردم، انتظارات مصرف کنندگان بسیار بالا رفته است، باید بتوانید آن ها را قانع کنید که بله شما همان گزینه ای هستید که باید انتخابتان کنند.

قالب را بشکنید

همان طور که می دانید افراد زیادی شیرینی تولید می کنند ، سعی کنید در نحوه نمایش آن ابتکاری داشته باشید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که شبیه بقیه نباشید به همین سادگی.

بازیگوش باشید.

یک راه خلاقیت، بازیگوش باشید، می توانید برای کیک هایی که قرار است برای کودکان حاضر شود از جعبه های جداگانه و فانتزی استفاده کنید، پس همه جعبه هایتان را یک مدل سفارش ندهید، یک تم کاری متفاوت و خاص را برای کیک های مخصوص کودکان اختصاص دهید و جعبه ی فانتزی و با مزه ای را برای این کار اختصاص دهید، نتیجه ی این کار این گونه می شود که در ذهن خانواده ها به یک شیرینی فروشی آچار فرانسه تبدیل می شوید، که از قبل به فکر همه چیز بوده اید.

جعبه ی شیرینی باید مکمل شیرینی باشد.

جعبه ی شیرینی باید مکمل شیرینی باشد بنابراین اطمینان حاصل کنید که طراحی شما محصول موجود در آن را تکمیل می کند. این جعبه ساده و طبیعی باید این طور به نظر برسد که در آن یک شیرینی وجود دارد نه یک پیتزا.

لوکس باشید.

اکثر مردم به لوکس بودن بسیار اهمیت می دهند، پس با سیاست عمل کنید، پول جعبه ها در اخر به حساب شما باز می گردد پس با خیال راحت پس انداز خود را برای این کار خرج کنید، تغییر جعبه های کهنه ی شما به جعبه های لوکس مشتریان را وسوسه می کند، جعبه های لوکس خاصی را به صورت مجزا سفارش دهید و هنگام تحویل شیرینی به مشتری پیشنهاد دهید که اگر می خواهد برای فرد خاصی این شیرینی ها را ببرد می تواند از جعبه های مختص مشتریان خاص استفاده کند.

جعبه شیرینی های مدرن

طرح های مدرن، براق و ساده برجسته است. برای دستیابی به ظاهری مدرن از خطوط تمیز ، رنگ های ساده و فونت های بدون سری استفاده کنید. این جعبه شیرینی از یک رویکرد بسیار مدرن استفاده کرده و با بی نظیری بودن جنس آن را مدرن تر کرده است. در این گونه سبک ها همواره برای همه سنین جالب بوده است. اگر می توانید با جعبه شیرینی خود داستانی را بیان کنید. مردم عاشق داستان هستند و عاشق کشف اطلاعاتی هستند که در باره آن ها خبر نداشته اند. برای مثال یک جمله ی کوتاه مانند یک شعار روی جعبه درج کنید، جمله ای تاثیر گذار در رابطه با داستان تولد قنادی شما، قطعا در حافظه ها می مانید.

از گرافیک استفاده کنید.

احساس واجبات نکنید که تصاویر یا گرافیک های خود را کاملاً واقعی جلوه دهید. اگر می توانید تصاویر خود را در قالب یک تصویر گرافیکی روی جعبه درج کنید، تجربه نشان داده این روش بسیار جالب تر از تصاویر واقعی است.

بهره بردن از تجربه در جعبه شیرینی

اگر یک شیرینی فروش هستید و تا الان یک جعبه ی بسیار نا متعارف را به دست مشتری خود می دادید اصلا غمگین و یا نا امید نباشید، برای اصلاح این ایراد اصلا دیر نیست، خبر خوب این است که شما می توانید از همین جعبه های نا متعارف استفاده بهینه داشته باشید، چطور؟ خیلی ساده است شما تا امروز جعبه های کسل کننده ای را به مشتریان خود می دادید، حال قرار است یک جعبه ی بسیار وزین را به آن ها بدهید، این تغییر به نظر یک سوپرایز برای مشتریان است، این طور فکر نمی کنید؟ در ضمن عوض شدن جعبه ی شما و تبدیل یک جعبه ی خسته کننده به یک جعبه ی زیبا و جالب می تواند این پیام را به مشتری بدهد که شما تغییراتی را ایجاد کرده اید پس حتما محصولاتتان نیز قرار است با کیفیت بالا تری تولید شود، جدا از این ها اهرم بعدی شما تجربه ی شما است، شما حال یک شیرینی فروش هستید که به خوبی مشتریان را می شناسید از این اهرم می توانید در راستای رسیدن به یک جعبه شگفت انگیز استفاده کنید.

هدف دیگری را برای جعبه ی خود در نظر بگیرید.

امروزه پیدا کردن راه های خلاقانه برای جذب مشتری بسیار سخت شده است، دلیل این اتفاق شاید فضای مجازی باشد، در کسری از انیه می توان در اینستاگرام نمونه هایی از شیرینی و جعبه ها را مشاهده کرد، و در نهایت انتظار من به عنوان مصرف کننده سر به فلک می گذارد. محیط زیست! بله امروزه شاهد بالا رفتن سطح فرهنگی جامعه در بحث نگهداری محیط زیست هستیم، شاید خیلی پیشرفتی صورت نگرفته باشد اما همین موضوع می تواند یک هدف برای جعبه های شیرینی شما باشد تا مردم از شما در دنیای مجازی و دنیای حقیقی صحبت کنند، دوست داشتن محیط زیست یک روش عالی برای جذب مردم است، این گونه آن ها را عاشق خود کرده اید. یکی از راه های دوستانه سازگار با محیط زیست این است که هدف دیگری از بسته بندی جعبه های خود به مشتریان نشان دهید. من برای شما یک پیشنهاد دارم، جنس جعبه شیرینیتان را به گونه انتخاب کنید که بتوان یک گل را در آن پرورش داد، در هنگام دادن جعبه شیرینی به مشتری مقدار کمی بذر به آن ها هدیه دهید و از آن ها بخواهید بعد از مصرف شیرینیبجای انداختن در سطل زباله از آن به عنوان گلدان استفاده کنند، به همین راحتی و جذابی.

جعبه هایتان را به روز کنید.

در جعبه های شیرینی خود یک تم کاری را در نظر بگیرید و سعی کنید هر چند مدت یک بار طراحی خود را با حفظ آن تم کاری تغییر دهید، این کار نشان می دهد شما یک قنادی اکتیو و به روز هستید.

از مردم کامنت بخواهید.

می توانید یک کاغذ نظر سنجی در جعبه ی شیرینی خود قرار دهید و به مشتریان خود اطلاع دهید که با پر کردن آن کاغذ و تحویل آن در هنگام خرید بعدی از یک میزان مشخصی تخفیف برخوردار می شوهید، به این صورت آن ها را مجبور خواهید کرد که برای بار بعدی باز هم به شما مراجعه کنند.

از رنگ های محدود استفاده کنید.

پالت رنگ خود را محدود کنید تا ظاهری منسجم داشته باشید. داشتن یک پالت رنگی محدود به معنای محدود بودن گزینه های شما نیست. بلکه خاص بودنه شما را نشان می دهد، استفاده از رنگ های گوناگون و بی ربط شما را گم می کند.

ترکیب زیبایی در جعبه شیرینی

مردم عاشق چیزهای زیبا هستن، عناصری مانند گل یا آیکون های پرنعمت را اضافه کنید تا ابعاد جالب و زیبایی به جعبه اضافه شود. این نوع وکتور ها احساس خوشایندی را ایجاد می کنند.

جعبه های جمع و جور را انتخاب کنید.

تا جایی که امکان دارد جعبه ها را جمع و جور انتخاب کنید، گرفتن فضای زیادی خیلی هم خوشایند نیست، زیرا حمل و جا به جایی آن می تواند به یک دردسر تبدیل شود.

مرموز باشید.

هنگام گذاشتن شیرینی در جعبه یک نوع شیرینی جداگانه را به عنوان هدیه و یا تشکر از خرید در جعبه قرار دهید و هنگام تحویل به مشتری به آن های بگویید”امیدواریم از هدیه ما لذت ببرید” در این صورت تا رسیدن به خانه و دیدن هدیه ی خوشمزه تان، به شما فکر خواهند کرد.

پروژه جعبه های قنادی خود را به چه دلیلی به آتنا سپردید؟

این سوالی است که می توانید از مشتریانی که به آتنا اطمینان کردند و نتیجه گرفتند، بپرسید و بعد از آن آژانس تبلیغاتی مورد نظرتان را انتخاب کنید، به طور کلی طراحی و چاپ انواع بسته بندی ها به عهده ی آژانس های تبلیغاتی بزرگ است، زیرا این کار یک پروژه ی حساس و دقیق است، البته تولید کنندگان بسیار زیادی هستند که در زمینه تولید جعبه های بسته بندی فعالیت می کنند، شما هم می توانید با یک جستجوی ساده با آن ها اشنا شوید و طراحی، ساخت و چاپ جعبه شیرینی مورد نظر خود را به آنها بسپارید. اما عاقلانه این است که آژانسی را انتخاب کنید که از همه نظر به روز و با تجربه باشد، تجربه ها نشان داده است که اتنا در این کار بسیار هدفمند و قدرت مند عمل میکند، در واقع نقطه قوت اتنا در این بحث این است که جامعه را به خوبی رصد می کند و نیاز افراد را در همین نقطه از زمان به خوبی می شناسد، به همین دلیل نیازی نیست که شما نگران پایین بودن سطح طراحی خود باشید، زیرا قرار است با تیمی فعالیت کنید که خیلی بیشتر از شما از جعبه های رقیبانتان اطلاع دارد.