تندیس چیست؟

تندیس یک هدیه یادگاری و قابل لمس کردن است، کاربرد طراحی تنیدس برای یک دستاورد خاص می باشد که نشان دهنده شایستگی فردی است که آن را دریافت می کند. معمولا طراحی تندیس ها برای رویدادهای مهم ورزشی، همایش ها ، جشنواره ها و همچنین نمایشگاه ها اعطا می شوند. البته امروزه معنا و مفهوم تندیس در کشور ما به طور کلی تغییر پیدا کرده است، تندیس یک مجسمه است که در آن شخصیت هایی که واقعی هستند، از شخصیت ها، حیوانات و یا اشکال دیگر با یک متریال و جنس با دوام (مثل چوب، فلز و یا سنگ) ساخته می شود. طراحی تندیس ها معمولا در رده هنرهای عمومی قرار گرفته می شوند، هنر عمومی به طور کلی به عنوان یک حمایت کاملا مؤثر و مرسوم برای تفکر افراد جامعه، حادثه ها، معنا و مفهوم ها و همچنین سایر واقعیت های مذهبی، تاریخی، معنوی یا اخلاقی است. اما بعضی از طراحی تندیس ها شهرتی مستقل از شخص یا مفهوم به دوش می کشند، از جمله مجسمه آزادی آمریکا، این مجسمه در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، دوران بزرگ مهاجرت را به نمایش می گذارد، دقیقا زمانی که تندیس در افق به کشتی ها اشاره می کند، به این معنا است که مسافران دنیای قدیم را پشت سر گذاشته اند و خیلی زود به سرزمین فرصت های نامحدود اوج می گیرند.

ساخت تندیس و یادبود در ایران

امروزه طراحی تندیس ها مفهومی بسیار گسترده تر از ماهیت ذاتی شان پیدا کرده اند، دیگر از تندیس ها و یادبود ها تنها در ساخت مجسمه های بزرگ نمادین در شهرها و همچنین میادین استفاده نمی شوند. به صورت کلی تندیس ها و یا جوایز (تروفی) در زبان لاتین مفاهیمی بسیار متفاوت تر از یکدیگر دارند، اما در فرهنگ لغت ما هر دوی این ها یک مفهوم یکسان دارند. امروزه ساخت و طراحی تندیس ها در کشور ما به سوی جنبه های تبلیغاتی سوق پیدا کرده اند، میبینیم که شرکت های خصوصی و همچنین دولتی بزرگ نیز برای قدردانی از افرادی که مشتری هستند و همچنین کارمندان خود در مناسبت هایی که خاص هستند، به منظور تقدیر از افراد در یک ‏سمت شغلی و یا این که به دلیل کسب مقام و یا ارائه دستاوردی بزرگ و ارزنده، به آنها لوح تقدیر اهدا می کنند. اما برای ساخت تندیس به طور معمول از لوگو ها یا المان های مشخص شرکت ها و یا جشنواره ها مورد استفاده قرار می گیرند، و با دیگر عناصر ترکیب می شوند و تندیسها را به وجود می آورند .

جنس تندیس

عمده جنس های مورد استفاده در ساخت و طراحی تندیس های امروزی پلکسی گلاس می باشد، پلکسی گلاس ها در واقع به دلیل تنوع بالایی که دارند در ضخامت، رنگ و فرم پذیری و قیمت مناسبی که دارند، بیشتر از متریال های دیگر چون چوب و فلز مورد توجه قرار می گیرند. اما همان گونه که اشاره شد از فلزهایی چون سرب، برنج و آهن نیز در ساخت تندیس استفاده می شود. از متریال های دیگر می توان به چوب ها، سنگ و جنس های مشابه سنگ مثل پلی استر ( رزین ) نیز اشاره کرد.