گرافیک, مقالات گرافیک

طراحی تک رنگ – همراه با نکاتی از یک طراح متخصص

طراحی تک رنگ - همراه با نکاتی از یک طراح متخصص

طراحی تک رنگ – همراه با نکاتی از یک طراح متخصص :

طراحی تک رنگ از روش های جالب و کارآمدی است زیرا انتخاب یک پالت رنگ برای پروژه های طراحی میتواند بسیار سخت باشد .برای اولین بار ،شما ممکن است یک طرح رنگی را که از صفحات تئوری رنگ کلاسیک خارج شده است استفاده کنید.

تئوری رنگ به طراحان کمک میکند تا از رنگ به روشی موثر و جذاب استفاده کنند. یکی از ساده‌ترین پالت ها برای استفاده پالت تک رنگ است. این روش در رنگ فقط استفاده از یک سایه واحد در چندین مکان در طراحی شما نیست ،شما میتوانید با انتخاب یک رنگ پایه (یکی از 12 رنگ موجود در چرخ رنگ ) یک پالت رنگی تک رنگ ایجاد کنید .

 

گزینه هایی که در این نوع طراحی پیش داریم عبارتند از :

  1. سایه ها : رنگ پایه با سیاه تیره شده است.
  2. تن:رنگ پایه با خاکستری اشباع شده است .
  3. ته رنگ :رنگ پایه با سفید روشن شده است.

 

ساخت یک پالت تک رنگ با استفاده  از سایه ها و رنگ ها باعث میشود  طیف متنوعی با گزینه های رنگی مختلف  به هر کدام از قسمتهای طرح شما جذابیت خاصی بدهد.

علاوه بر کاربردی بودن ،یک پالت رنگ میتواند از چندین روش برای پروژه طراحی و فرآیند شما مفید باشد:

1_ظاهر هماهنگ و بصری منسجمی ایجاد میکند .

2_ به شما اجازه میدهد تا محتوای طرح  شما بدرخشد .

3_میتواند به مارک های تجاری با یک رنگ خاص و به یاد ماندنی کمک کند.

4_ کار شما را به عنوان یک طراح آسان تر و سریع تر میکند و شما مجبور نیستید بیش از اینکه رنگها را انتخاب کنید استرس داشته باشید.

 

9 تکنیک برای طراحی با رنگ تک رنگ :

 

1_طراحی شلوغ را ساده کنید.

گاهی اوقات اجتناب ناپذیر است که شما اطلاعات زیادی را در یک فضای محدود قرار دهید به جای اینکه طرح شما با بسیاری از رنگها  شلوغ و گیج کننده باشد ،یک پالت تک رنگ میتواند به تمیزتر و منظم تر بودن طرح کمک کند .

به دلیل کاربردی بودن طرح ها علاوه بر رنگ های تک رنگ ،از مقداری  رنگ سفید یا سیاه (برای متن ،پس زمینه و …)استفاده میشود .

تکنیک طراحی تک رنگ - طراحی شلوغ را ساده کنید

در این طرح از رنگ سفید و خاکستری در پس زمینه استفاده شده تا به برجسته بودن گرافیک ها کمک کند .

 

2_اضافه کردن رنگ به عکاسی.

رنگ میتواند بیش از متن و گرافیک باشد. طرحهایی که از عکاسی استفاده میکند می توانند با استفاده از یک پوشش شفاف رنگ یا صفحه نمایش در بالای صفحه از طرح رنگی تک رنگ استفاده کنند. این کار با عکسهای سیاه و سفید بسیار عالی عمل می کند.

سایه های سیاه ،سفید و خاکستری از طریق همپوشانی تک رنگ نشان داده می شوند تا تصور تغییر رنگ را ایجاد کند.این روش به دیده شدن متن در پس زمینه ثابت کمک میکند این مورد برای عکاسی رنگی نیز کاربرد دارد همانند طرح وب سایت،  یک صفحه وب از عکاسی دیوار به دیوار بدون هیچ حاشیه ای ممکن است از نظر بصری جذاب به نظر برسد ،اما سایه های بنفش به ساختار تداوم طرح کمک میکنند.

تکنیک طراحی تک رنگ - اضافه کردن رنگ به عکاسی

 

3_ایجاد روابط و پیشرفت در طراحی خود.

یکی از مزایای استفاده از طرح  تک رنگ در طراحی خود این است که به راحتی می توانید آن را به طرحی که با چندین عنصر رنگی مختلف ترکیب شده است در آورید .

این  یک روش کاربردی نیز هست نشان دادن ارتباط ویژگی های طراحی شما با یکدیگر می تواند به بینندگان کمک کند که سریعتر پیام وهدف طراحی شما را درک کنند.

به عنوان مثال در اینجا،سایه های سبز از روشن به تیره تر می روند تا پیشرفت قیمت را نشان دهند ،هر چه رنگ تیره تر باشد ،هزینه آن نیز بیشتر است. این نوع طرح ها یک حرکت هوشمندانه و ظریف است که باعث می شود طراحی بیشتر مورد پسند قرار بگیرد.

 

شاید این مقاله را نیز بپسندید : معروف ترین نمونه های طراحی لوگو مخابرات.

 

4_از رنگ روشن یا شدید به روشی کم رنگ استفاده کنید.

به عنوان یک طراح ،آزمایش با ترکیب رنگ های مختلف می تواند سرگرم کننده باشد . یک پالت تک رنگ می تواند به شما کمک کند تا انواع مختلفی را به انتخاب رنگ معمول خود اضافه کنید و رنگهای تندتر و تیره تر  را برای ظاهر حرفه ای تر کاهش دهید .

طراحان اغلب این کار را با استفاده از یک رنگ پایه روشن مانند (قرمز در مثال زیر) و ایجاد یه پالت با سایه های عمدتا تیره و تغییرات کمتر اشباع شده (یعنی شدت کمتر )انجام می‌دهند.

 

5_مقیاس خاکستری پیچیده را امتحان کنید.

Grayscale یک تنظیم چاپی است که از سایه های خاکستری برای تولید تنوع رنگ استفاده می کند این اغلب برای صرفه جویی در هزینه جوهر رنگی استفاده می شود .

هنگامی که مشاهده یک طرح رنگی کاملا ضروری نیست یک پالت رنگی که دارای رنگهای خاکستری است می تواند ظاهری پیچیده به طراحی شما ببخشد. سایت زیر ترکیبی از عکس سیاه و سفید و یک پوشش رنگ  خاکستری است تا زمینه اصلی سفید را با متن سیاه تکمیل کند.

تکنیک طراحی تک رنگ - مقیاس خاکستری پیچیده را امتحان کنید

 

به یاد داشته باشید هنگام استفاده از خاکستری می توانید با درجه حرارت رنگ بازی کنید از خاکستری های خنک تر (معمولا مایل به آبی) یا خاکستری های گرمتر معمولا مایل به (قرمز،بنفش یا قهوه ای) استفاده کنید مثل این سر صفحه وب که اکنون مشاهده می کنید دارای یک پوشش خاکستری است که به سمت آبی متمایل شده است. این باعث ایجاد تغییرات جزئی در رنگ و جذابیت در  بیننده میشود .

 

6_طراحی خود را به بخشهای مختلف تقسیم کنید.

از رنگ،به ویژه بلوک های رنگی می توانید  برای تقسیم طرح خود به بخشهای مختلف استفاده کرد که این قسمت مهمی در ایجاد یک طرح منظم و با هدایت آسان است که دارای سلسله مراتب بصری خوبی برای مشتریان خواهد بود

به طور مثال این طرح برای یک برنامه تقویم طراحی شده که دارای سایه های تک رنگ بنفش است تا ویژگی های مختلف را از هم جدا کند و به کاربران نشان میدهد که کجا میتوانند تنظیمات را انجام دهند.

 

7_ساده نگه دارید.

تعداد بی شماری از رنگ ها و سایه ها وجود دارد که می توانید برای هر رنگ پایه مشخصی ارائه دهید . در برخی موارد تفاوتهای ظریف بین رنگها حتی از نظر بصری قابل تشخیص نیست .

یکی از راه های پایین نگه داشتن رنگ  در طراحی خود به تعداد قابل کنترل این است که فقط به همان اندازه که برای جدا کردن عناصر اصلی طرح خود نیاز دارید استفاده کنید . یک پالت تک رنگ یا دو رنگ کارها را ساده نگه میدارد و از ساخت و زیبایی قابل توجه و یکپارچه ذهن منحرف نمی شود

 

شاید این مقاله را نیز بپسندید : لوگوی جدید برند نیسان : نازک،سبک و انعطاف پذیر.

 

8_رنگ خود را دو برابر کنید.

اگر دو طرح مرتبط دارید مثل چندین آگهی تبلیغاتی برای یک سری کنسرت یا یک جفت برچسب محصول برای همان مارک میتوان با استفاده از دو پالت تک رنگ متضاد جلوه ایی چشمگیر ایجاد کرد.این نشان میدهد این دو طرح متضاد و در عین حال بهم مرتبط هستند . طرح های رنگی مکمل با کنتراست بالا چشمگیرتر هستند که میتواند انتخاب خوبی برای گزینه های هنری و زمینه های طراحی باشند.

 

9_یک طرح تقریبا تک رنگ را انتخاب کنید.

گاهی اوقات کار با  یک پالت رنگی کاملا تک رنگ عملی نیست ، اما می توانید قوانین و اصول را کمی تغییر داد و جلوه بصری و عملکرد یک طرح رنگی تک رنگ را حفظ کنید .

 

چند روش معمول وجود دارد که می توان امتحان کرد:

پالت تک رنگ +رنگ تیره تر یا پررنگ :

یک رنگ پر رنگتر علاوه بر انتخاب رنگهای تک رنگ میتواند به برجسته سازی قسمتهای مهم طرح شما کمک کند .این نوع طرح زمانی موثر است که اضافه کردن  رنگ تیره تر  هدف خاصی در طراحی داشته باشد مثلا برای برجسته تر کردن یک لوگو یا اشاره به اطلاعات تماس و….

 

سیاه و سفید :

بین طراحان در مورد اینکه آیا یک طرح رنگ سیاه و سفید شامل تک رنگ میشود یا خیر اتفاق نظر وجود دارد اما این ابتدائی ترین طرح رنگ است که  به راحتی با یا بدون یک یا چند رنگ تیره تر   قابل استفاده است .

 

شاید این مقاله را نیز بپسندید : ۲۰ نکته کاربردی برای طراحی بسته بندی محصولات.

 

خانواده همرنگ :

یک پالت رنگی از یک خانواده رنگی تهیه شده است شاید از نظر فنی تک رنگ به حساب نمی آیند اما از نظر هماهنگی بصری و.سازماندهی اطلاعات همان تاثیر را خواهد گذاشت.

استفاده از پالت رنگ های هم خانواده در طراحی

این مجله دارای ویژگی های آبی و سبز است تا داده های منتقل شده توسط نمودارها و گرافیک های آن را برجسته کند اگرچه در اینجا چهار تا پنج رنگ مختلف وجود دارد اما شباهتهای آنها در دمای رنگ (خنک) و اشباع(روشن)یک شکل منسجم ایجاد کرده است.

 

نتیجه :

پالتهای تک رنگ یا یک رنگ  گزینه ای همه کاره و با کاربرد آسان برای هر نوع طراحی است. در طول این مقاله دیدیم که این رنگ ها برای طراحی وب سایت ها،لوگو ها،کارت های بازرگانی،بسته بندی محصولات و سایر موارد کاربرد دارد . شما با استفاده از این تکنیک ها می توانید طرح های رنگی تک رنگ را در پروژه های طراحی خود به کار ببرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *