طراحی و چاپ بسته بندی, مقالات بسته بندی

اهمیت طراحی بسته بندی مواد غذایی

طراحی بسته بندی مواد غذایی، بخشی از رعایت نکات بهداشتی محصولات خوراکی است

اهمیت طراحی بسته بندی مواد غذایی

اهمیت طراحی بسته بندی مواد غذایی نسبت به بسته بندی سایر محصولات و اقلام مصرفی اهمیت بیشتری دارد. رعایت بهداشت و تازگی، سلامت و امنیت مواد خوراکی و نیز ظاهر خود محصولات در کنار نوع بسته بندی آن، در جلب توجه و تامین رضایت مشتریان، بسیار مهم و ضروری است. خلاقیت در طراحی بسته بندی مواد غذایی و نیز نوع گرافیک آن در تبلیغات محصول بسیار موثر است.

از طرفی طراحی بسته بندی مواد غذایی باید به گونه ای باشد که اطلاعات مربوط به مواد اولیه، درصد انرژی و ترکیبات و کالری، ممنوعیت استفاده، ویژگی های محصول، نحوه استفاده، هشدارها، نکات سلامتی و نیز شیوه نگهداری و زمان تولید و انقضاء را به صورت کامل و دقیق در بر داشته باشد.

مواد خوراکی و غذایی بسته بندی شده امروزه بیش از پیش مورد استفاده قرار می گیرند. تولیدات مواد خوراکی کارخانه ای و یا مواد غذایی آماده و فوری، در میان طبقات سوپر مارکت ها و مراکز تجاری، به وفور به چشم می خورند.

سبک زندگی مدرن باعث کاهش یافتن زمان پرداختن به طبخ و آمادگی غذای خانگی شده است و نیاز به مواد خوراکی بسته بندی شده و مواد اولیه آماده طبخ، در جوامع روز به روز بیشتر می شود.

طراحی بسته‌بندی مواد غذایی باید کاربردی باشد.

شاید این مطلب را نیز بپسندید: طراحی بسته بندی نشانه احترام تولیدکنندگان به مشتریان است

طراحی بسته بندی مواد غذایی چه اهمیتی دارد؟

طراحی بسته بندی مواد غذایی در جهان امروز، بنا به آنچه ضرورت سبک زندگی القا می نماید، هم به عنوان ابزار تبلیغات موثر در ذهن مخاطب و هم به عنوان امتیاز مثبت در استاندارد کیفی و بهداشتی و سلامت محصولات خوراکی، بسیار مهم است.

لذا گروه های تبلیغاتی تخصصی و مجرب، به پشتوانه تلفیق علم و هنر، با رعایت اصول بهداشتی، بهترین و مناسب ترین بسته بندی را هم به لحاظ نگهداری و هم به لحاظ کاربرد، برای ارائه اقلام غذایی و خوراکی کارخانه ای در بازار مصرف، طراحی و تولید می کنند.

ضمن اینکه کیفیت و طراحی بسته بندی مواد غذایی در کسب مجوزهای بهداشتی و سازمان های غذا و سلامت، اهمیت دارد.

طراحی و بسته بندی مواد غذایی، علاوه بر زیبایی، به کیفیت مواد مورد استفاده در بسته بندی، شیوه بسته بندی، سهولت در کاربرد، غیر قابل نفوذ بودن و استحکام بسته بندی، تمیزی و رعایت نکات بهداشتی، استفاده از بسته بندی مناسب و سازگار با محتویات آن، قابلیت سالم نگه داشتن خوراکی ها، مقاوم در برابر ضربه و تابش های مختلف به خصوص تابش آفتاب و در مورد برخی از اقلام خوراکی، قابلیت خنک نگه داشتن یا گرم نگه داشتن از جمله ویژگی های مهمی است که در طراحی بسته بندی مواد غذایی باید مورد توجه قرار بگیرد.

طراحی بسته بندی مواد غذایی، بخشی از رعایت نکات بهداشتی محصولات خوراکی است

طراحی و نوع بسته‌بندی مواد غذایی باید بهداشتی باشد.

شاید این مطلب را نیز بپسندید: 9 روند طراحی لیبل در سال 2020

طراحی بسته‌بندی مواد غذایی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

بسته بندی خوراکی ها باید به گونه ای مناسب و کاربردی باشد که بر اساس نوع و روش مصرف آن خوراکی تعیین می گردد.

برای مثال غذاهای نیمه منجمد که باید در فریزر نگهداری شوند و یا موراد خوراکی نیمه آماده که مستقیم و داخل بسته، مورد حرارت و طبخ قرار می گیرند و یا برای استفاده در مایکروویو و فر تولید شده اند، و نیز مواد غذایی آماده و فوری باید بسته بندی مناسب با این شرایط آماده سازی و استفاده را داشته باشند.

بسته بندی مواد غذایی پروتئینی، لبنی، میوه جات و سبزیجات با یکدیگر تفاوت دارد. ویژگی بسته بندی برای نوشیدنی ها با مواد خوراکی جامد متفاوت است.

طراحی بسته‌بندی مواد غذایی که به عنوان مواد اولیه برای طبخ غذا به کار می روند باید ویژگی های کاربردی مناسب داشته باشد.

برای مثال درب های آسان باز شو، قابلیت بستن بسته بندی مواد خوراکی پس از هر بار استفاده به صورتی که از نفوذ رطوبت و هوا داخل بسته بندی جلوگیری کند، باز شدن راحت و بهداشتی بسته بندی و … از این قبیل مواردی است که مورد ملاحظه خریدار واقع شده و تمایل او را به خرید مجدد از محصول شما، افزایش یا کاهش می دهد.

طراحی بسته بندی مواد غذایی، بخشی از رعایت نکات بهداشتی محصولات خوراکی است

خلاقیت در طراحی بسته‌بندی مواد غذایی نقش مهمی در تبلیغات دارد.

شاید این مطلب را نیز بپسندید: طراحی لیبل خود را در 5 مرحله آسان بهبود ببخشید

طراحی بسته‌بندی مواد غذایی خشک با تر متفاوت است

بسته بندی های شکیل، مقاوم، منظم با طراحی زیبا و خاص، هم در مرتبه تبلیغات، هم در مرتبه کیفیت و هم در مرتبه استاندارد و ضمانت بهداشت و سلامت مواد خوراکی بسته بندی، اهمیت دارد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *