مقالات گرافیک

سبک طراحی ممفیس: نگاهی تعیین کننده دردهه 1980

سبک طراحی ممفیس: نگاهی تعیین کننده دردهه 1980

جنبش طراحی ممفیس یکی از دورترین داستانهای موفقیت در تاریخ طراحی است. این سبک در زمان خود انقلابی بود و روح آن تا امروز منبع الهام مداوم طراحان است.

همانطور که طی سالهای گذشته طراحی ممفیس محبوب و تأثیرگذار بوده است، گاهی اوقات می تواند حس بدی را انتقال دهد. این یک سبک بلند و رنگارنگ است که از دوران سخت خود بسیار دور است.اگر این سبک بدون مراقبت و مهارت لازم اجرا شود، می تواند برخی از پروژه های طراحی را کسل کننده کند. از طرف دیگر، یک طراح خوب می تواند این نقاط ضعف را به فرصتی برای بهترین طراحی تبدیل کند.

با این حال، ما می خواهیم نکاتی در مورد چگونگی استفاده از این سبک کلاسیک را، به نفع خود با مرور تاریخچه طراحی ممفیس و تجسم مدرن آن به شما ارائه دهیم.

طراحی ممفیس چیست؟

طراحی ممفیس یک طراحی زیبایی دهه 1980 است که با اشکال و خطوط پراکنده و رنگی روشن مشخص می شود. این سبک به طور معمول شامل دایره و مثلثات است که با الگوهای گرافیکی سیاه و سفید مانند نقطه های پولکی و خطوط چسبناک ترکیب می شوند.

 

طراحی ممفیس چیست؟ طراحی ممفیس چیست؟ طراحی ممفیس چیست؟

امروزه، از ممفیس دیزاین بعنوان نگاه تعیین کننده دهه 80 یاد می شود، و درک درستی از دوره ای که در آن متولد شده است، به ما نشان می دهد. بیایید نگاهی بیندازیم به تاریخچه طراحی ممفیس، افراد و تأثیراتی که جنبش را ایجاد کرده اند.

شاید این مقاله را نیز بپسندید : طراحی تک رنگ – همراه با نکاتی از یک طراح متخصص

تاریخچه جنبش طراحی ممفیس

تصور کنید که در یک مهمانی هستید و حوصله شما سر رفته است و مدتی که در آن مهمانی بوده اید برای شما به اندازه ی یک سال گذشته است، و شما تعجب می کنید که چگونه یک مهمانی، چیزی که قرار است سرگرم کننده باشد، می تواند احساس زندگی را از روح شما خارج کند. همانطور که به چهره خمیازه میهمانان نگاه می کنید، متوجه می شوید که برای نجات هیجانات هر کدام از مهمانانتان از این شب طولانی باید اقدامات شدیدی را انجام دهید.

تولد ممفیس دیزاین تقریباً به همین شکل بوده است و از گردهمایی معماران و طراحان صنعتی در میلان ایتالیا در سال 1981 شروع شد.این حالت کلی طراحی این سبک بود.

De Stijl

De Stijl سبک گذشته ای است که احتمالاً از جنبش طراحی ممفیس الهام گرفته است.

مدت ها قبل از همه اینها، چندین حرکت هنری زیبا و طراحی انجام شده بود که طراحی ممفیس را تسریع می کرد، و این برنامه ریزی احتمالاً در ذهن مهمانان بوده است.

طراحی ممفیس

اینها شامل اشکال و رنگهای انتزاعی کوبیسم، هنر داستیگل و هنر رنسانس هارلم است. همچنین جنبش هنرپاپ در دهه 60، که با به کار بردن عناصر فرهنگ پایین دستان و فقیر، سلیقه ی بسیار جنجالی و حرفه ای را به چالش می کشد.

اما هیچ سبکی به اندازه مینیمالیسم مدرن در طراحی ممفیس تأثیرگذار نبود. این سبک معتقد بود که فرم از عملکرد پیروی می کند، مانترا کلاسیک باوهاوس، سبک پیچیده ای است که هرگونه استعداد زیبایی را غیر ضروری می داند. جنگ جهانی دوم این احساسات را بیشتر تشدید کرد زیرا کمبود مواد، منجر به سبک های بی مایه و پراکنده ای شد که با گذشت دهه ها ادامه داشت.

گروه ممفیس

تصویر بالا طراحانی که گروه ممفیس را تأسیس کردند و اتوره سوتساس موسس آن را به تصویر کشیده است.

پاسخ حزب میلان که بعداً به گروه ممفیس لقب گرفت، سبکی جسورانه بود که باعث برهم خوردن وضع موجود می شد. متعاقباً نمایشگاهی به نمایش درآمد که در آن قطعات کاملاً شگفت انگیز و خارق العاده ای را به نمایش گذاشتند. مبلمان رنگارنگ، نامتقارن، غالباً ناخوشایند بود، از مواد ارزان قیمت ساخته شده بود و در یک تقلید مسخره آمیز از فرهنگ کلاس بالا ،همه درهتل های مجلل استفاده میشد.

 

نمایشگاه مبلمان که جنبش ممفیس را برانگیخت

نمایشگاه مبلمان که جنبش ممفیس را برانگیخت

نمایشگاه مبلمان که جنبش ممفیس را برانگیخت

شاید این مقاله را نیز بپسندید : طراحی بسته‌ بندی در بزم رنگ و نور

به طورکلی، این نمایشگاه در جامعه طراحی سر و صدا ایجاد کرد و خیلی زود، حتی منتقدان آن نیز نتوانستند که از این روند جلوگیری کنند. جنبش طراحی ممفیس، به نام شعرهای آلبوم Blonde on Blonde از باب دیلن که این مراسم را ترتیب داده بود، همه جا را فرا گرفت.

سبک ممفیس در مد دهه 80 معمول شد

سبک ممفیس در مد دهه 80 معمول شد

اگرچه شروع این کار با مبلمان آغاز شد، اما این سبک چنان محبوب بود که می توانست به هنرهای عمومی، طراحی گرافیک و مد گسترش یابد. داشتن سلیقه بد وعمدی، کاملاً منطبق با دهه ای است که شاهد ظهور فلز، بالشتک های موجود در شانه ها و شلوار چتری و موهای پرپشت، مسخره، بلند و غیر نامتعارف بود. به طور خلاصه، دهه 80 بیش از حد برتر و به اوج موفقیت خود رسید.

ممفیس دیزاین

ممفیس دیزاین در بین فرهنگ جوانان ایالات متحده خانه ای خاص پیدا کرد و کاملاً در مقابل ریاضت دولت ریگان بود. این مورد توسط کانال در حال ظهور MTV که از زیبایی لوگوی خود استفاده می کرد، محدود شد.

گرچه این اقدامی عصیانگرانه بود، اما عصبانیت و هرج و مرج این سبک هرگز مهم نبود. روحیه طراحی ممفیس،روحیه رهایی و شادی بود که توسط بسیاری از رنگ ها و هندسه ی انفجاری مورد تأکید قرار گرفت. اما به مانند ستاره درخشانی بود، که محکوم به سوختن سریع شد. به هر حال این سبک برای مخالفت با عملی ساخته شده بود و نمی توانست خودش را در محیط های عملی و روزمره حفظ کند. در سال 1987، در پی رکود اقتصادی دوشنبه سیاه، گروه ممفیس درهای خود را به طور رسمی به روی مخاطبان خود بست.

برخلاف بیشتر مدهای موجود در تب و تاب، جذابیت اساسی دیزاین منفیس آنقدرقوی بود که نمی توانست به طورکامل از بین برود. به همین دلیل است که می توانید تکرارهای سبک مد و دهه 90 را در مد و طراحی ست Saved by the Bell یا طراحی جازرا به طور گسترده روی فنجان های یکبار مصرف مشاهده کنید.

در بخش بعدی، در مورد چگونگی جنبش ممفیس امروز نیز با ما صحبت خواهیم کرد.

 

نمونه هایی از نحوه استفاده از دیزاین ممفیس در ساختارامروزی

طراحی ممفیس، خوب یا بد عمدتاً بصورت تئاتری است که کار با آن می تواند توام با دلهره و اضطراب باشد. همچنین یکی از سبک هایی است که به طور اجتناب ناپذیری با دوره زمانی خود در هم آمیخته است، اما علی رغم این موانع، طراحان در سراسر جهان اثبات می کنند که این سبک می تواند متنوع تر از آنچه شما انتظار دارید باشد. بیایید برخی از طراحی های پرتکرارمدرن ممفیس را مرور کنیم.

طرح زمینه ممفیس

استفاده از الگوی طراحی ممفیس به عنوان بخشی از پس زمینه، یکی از متداول ترین روش هایی است که می توانید این سبک را به کار بگیرید. اگرچه ممفیس در اصل برای جلب توجه به خود ساخته شده است، اما رنگ ها و اشکال آشفته آن می توانند عناصر پیش زمینه را از طریق کنتراست بصورت کامل چاپ کنند.

دیزاین ممفیس در ساختارامروزی

دیزاین ممفیس در ساختارامروزی

طرح زمینه ممفیس

طرح زمینه ممفیس

طرح زمینه ممفیس

یک تکنیک متداول این است که فضایی را در میان گرافیک های ممفیس دیزاین برای موضوع ترکیب در نوعی قاب قرار دهید. متناوباً، می توانید اشکال پراکنده را مستقیماً در پشت سوژه قرار داده، و یک انفجاراز رنگهای انتزاعی ایجاد کنید.

طرح مینیاتوری ممفیس

طراحی ممفیس همیشه در مورد ایجاد یک احساس قوی بوده است، در حقیقت آنقدر قوی که، مانند یک سس داغ، که اندکی از آن کافی است تا به پروژه شما ضربه لازم را بزند.

طرح مینیاتوری ممفیس طرح مینیاتوری ممفیس

طرح مینیاتوری ممفیس

طرح مینیاتوری ممفیس

به همین دلیل است که این روزها بسیاری از طراحان ترجیح می دهند به جای اینکه پروژه خود را با گرافیک پر زرق و برق ارائه دهند، از اشکال، خطوط کوچک و پراکنده برای اشاره به دیزاین ممفیس استفاده کنند. با انجام این کار به آنها امکان می دهد مقداری از انرژی شادی آور را که ممفیس برمی انگیزد را بدون تماشای تحریک آمیز آن از بین ببرند.

طرح بافت ممفیس

اگرچه طراحی کلاسیک ممفیس شامل رنگهای تخت و الگوهای گرافیکی سیاه و سفید ساده است، اما بسیاری از طراحان معاصر سبک متنوعی را به عرصه ی ظهور درآورده اند.

طرح بافت ممفیس

طرح بافت ممفیس

طرح بافت ممفیس

طرح بافت ممفیس

طرح بافت ممفیس

اینها می تواند شامل رنگ های آبرنگی و اکریلیک، طرح نقاشی شده با پوشش، لبه های برش خورده کاغذ و شیب باشد. این اثر فقط ایجاد سایه نیست که از شدت طراحی ممفیس بکاهد، بلکه جلوه ای از واقع گرایی سه بعدی را به سبکی اضافه می کند که قبلاً از صفحه پریده شده بود.

شاید این مقاله را نیز بپسندید : روانشناسی رنگ در طراحی وب

حروف طراحی ممفیس

فرم های حروف، اشکال عالی و قابل پیش بینی را ارائه می دهند که در آن می توان جنون طراحی ممفیس را مهار کرد. مانند یک ستاره، حروف ثابت می توانند یک نقطه کانونی را برای تمرکزو قرار دادن عناصر گرافیکی اطراف فراهم کنند.

حروف طراحی ممفیس

حروف طراحی ممفیس

حروف طراحی ممفیس حروف طراحی ممفیس

حروف طراحی ممفیس

به طور معمول، می بینید که طرح ممفیس روی حروف روی هم قرار گرفته اند. این آرایش می تواند با حروف سه بعدی مفید باش ، که به طراح، صفحه های بیشتری را می دهد که می تواند الگوهای ممفیس را روی آنها اعمال کند. این سبک معمولاً در علامت های خلاق یا پروژه هایی با حروف دستی، که می توانند خلاقانه و رنگارنگ باشند با هزینه اقتصادی خوب، بهترین عملکردها را داشته باشد.

طراحی ممفیس ارگانیک

اگرچه در اصل طراحی ممفیس بر هندسه سفت و سخت تأکید داشت، اما تفسیر مجدد مشهورآن، این بوده است که اشکال آلی مستطیلی را دوباره به ترکیب بازگرداند. به این معنی که، یک خط بصورت طبیعی دایره ای شکل است که در طراحی ممفیس اصلی محبوب بود.

طراحی ممفیس ارگانیک طراحی ممفیس ارگانیک

طراحی ممفیس ارگانیک طراحی ممفیس ارگانیک

طراحی ممفیس ارگانیک

در حالی که برای برخی مرزهای طراحی سنتی ممفیس را گسترش می دهد، اما سنت این سبک هرگز این را بیان نمی کرد. ممفیس همه چیز در مورد شکستن قوانین را ارایه داد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *