برند و برندینگ

8 نوع برند سازی و نحوه استفاده از آنها

8 نوع برند سازی و نحوه استفاده از آنها

همانطور که می دانید علاوه بر انواع مختلف برند ها، انواع مختلفی ازبرند های تجاری نیز در بازار وجود دارند. موثرترین استراتژی ها برای شرکت ها، گروه ها و سازندگان شخصی ساز به کار گرفته می شود. یک نام تجاری اساساً معرف شخصیت یک شرکت است، همچنین نام تجاری گام هایی است که شرکت برای بیان این شخصیت به مخاطبین خود برمی دارد. اما ، ایجاد یک شخصیت منحصر به فرد کاری بس دشوار که مستلزم تجربه است. در ادامه مقاله 8 نوع برند سازی و نحوه استفاده از آنها همراه ما باشید.

هنگامی که این کار به طور موثر انجام شود، برند تجاری یک سازمان (یا یک فرد، یک جنبش یا حتی یک محصول خاص) را به عنوان یک رهبر در زمینه خود معرفی می کند و به مصرف کنندگان می گوید که این گزینه ایده آل برای آنها و سبک زندگی آنها طراحی شده است.

به عنوان یک کارآفرین جدید، خالق محتوا یا فردی که رشد شخصی دارد، درک نام تجاری و چگونگی انجام آن یکی از عناصر اصلی موفقیت است.

ابتدا به تعاریف برند تجاری، هویت و نام تجاری برند می پردازیم:

تعاریف برند تجاری

برند شخصیتی است که برای ارتباط با مخاطبان به روشی خاص ساخته شده است. غالباً، این بحث درمورد شرکت های خصوصی صدق می کند، اما ناگفته نماند که هرچیزی می تواند برند تجاری داشته باشد: به مانند مدرسه، یک نهاد دولتی، یک باشگاه اجتماعی، یک کانال محتوا و غیره. برند مجموعه ای از ارزش ها و برداشت هایی است که جهان پیرامون و مردم از یک نهاد دارند.

برای مثال برند معروف تاکو بل را در نظر بگیرید. غذای آنها همیشه ارزان و خوشمزه اند و وقتی صحبت از خوردن غذا بصورت سریع بدون در نظر گرفتن کیفیت آن می شود نام این برند خودنمایی می کند. باید اذعان نمود که این برداشت ها ناشی از نظریات مصرف کنندگان نسبت به این برند غذایی شکل گرفته است.

برند تجاری “شخصیت” محصولات شما را به جهانیان می رساند

برخلاف نام تجاری شما، که شخصیتی است که مصرف کنندگان از شرکت شما مطلع می شوند، برند تجاری مجموعه ای از گزینه های اجباری و موجود است که شما برای برقراری ارتباط برند خود به جهان انجام می دهید. اگر برند شما برداشت مردم نسبت به شما است، برند تجاری تان، مشتریان را به سمت شما هدایت خواهد کرد.

برند تجاری تاکو

برند تجاری تاکو بل به تبلیغات تجاری عجیب و غریب، استفاده از پالت های رنگی پررنگ در بسته بندی مواد غذایی، وب سایت، فضای داخلی مدرن و خنک رستوران هایشان معروف است.

هویت نام تجاری

هویت نام تجاری شما مجموعه انتخاب های طراحی شده اند که هنگام علامت گذاری چیزی انجام می دهید. اگربرند تجاری شما شامل رنگهای گرم پاستلی است، هویت برند شما می تواند از رنگهای خاص و روشن استفاده کند. هویت برند شامل مواردی مانند انتخاب قلم، پالت رنگ، انواع گرافیک و لوگو است، هویت نام تجاری شما عناصر سازنده ای را که در استراتژی برند تجاری خود استفاده می کنید فراهم می کند.

لازم به ذکر است که برند تجاری در همه جا قابلیت اجرایی دارد. هنگامی که استراتژی نام تجاری خود را توسعه می دهید، به مکانهایی که برند شما می تواند حرفی برای گفتن داشته باشد فکر کنید. هدف از ایجاد برندهای تجاری ایجاد هویتی قابل اعتماد و منحصر به فرد است که شما را از رقبا متمایز کرده و با مخاطب هدف خود ارتباط برقرار میکند.

برند شخصی

برند شخصی معمولاً در جاهایی روی می دهد که افراد به صورت فردی تعامل می کنند، به مانند رسانه های اجتماعی یا رویدادهای حرفه ای. برند تجاری محصولات و شرکت ها معمولاً در مکان هایی اتفاق می افتد که محصولات و شرکت ها باید در آن برجسته و حرفی برای گفتن داشته باشند، مانند فروشگاه ها، تبلیغات کردن در رسانه های اجتماعی. همچنین، برندسازی خدمات نیز در این فضاها اتفاق می افتد.

برند های جغرافیایی و فرهنگی عموما در مقیاس های بزرگتر اتفاق می افتند اما وقوع این نوع برندها در رسانه های اجتماعی، فضاهای عمومی و در محیط های خرده فروشی هم دیده شده اند. به خطوط لیوان های شهری استارباکس نگاه کنید – نقشه ی شهر نیویورک را فقط می توانید به روی یک لیوان استارباکس ببینید، خود لیوان یک طراحی منحصر به فرد دارد که شامل پل بروکلین، ساختمان امپایراستیت و یک تاکسی زرد است. مهم نیست که این لیوان را از کجای دنیا تهیه و به خانه بیاورید، مهم این است که شما قطعه ای از محصولی را دریافت کرده اید که از نظر فرهنگی و جغرافیایی برند تجاری، شما را به یاد سفر به این کشور می اندازد.

برند سازی

شاید این مقاله را نیز بپسندید : لوگوی جدید برند نیسان : نازک،سبک و انعطاف پذیر

8 نوع برند تجاری

• برند شخصی

• برند کالا

• برند خدمات

• برند تجاری خرده فروشی

• برند تجاری فرهنگی و جغرافیایی

• برند به نام تجاری شرکت

• برند آنلاین

• برند آفلاین

1. برند شخصی

تصور اینکه شخصی دارای برند تجاری باشد، عجیب بنظر می رسد.

برند شخصی

وقتی حرف از برند شخصی است، ما در مورد ساختن یک شخصیت عمومی صحبت می کنیم که شخصیت منحصر به فرد شما را به درستی بیان می کند. برند شخصی در رسانه های اجتماعی و در محیط های رو در رو اتفاق می افتد که برداشت دیگران از شما می تواند تأثیر بزرگی بر اعتبار حرفه ای و اجتماعی شما بصورت خوب یا فاجعه بار بگذارد.

بنابراین چگونه نام تجاری شخصی را انجام می دهید؟ با پرورش یک شخصیت عمومی که باعث می شود افرادی که شما را می بینند صفات و ارزش های خاصی را به شخصیت شما اختصاص دهند. به شخصیت Cardi B. (عکس زیر) فکر کنید، او را دوست دارید یا نه؟ او یک برند شخصی کاملاً واضح و دقیق ساخته است. شگرد او صداقتش در مورد گذشته اش، تمرکز بر شلوغ کاری کردن مداوم و گسترش امپراطوری اش، شوخ طبع بودن و بی پروایی اوست که بلافاصله وی را قابل شناسایی و موفقیت می کند.

برند شخصی

اگرچه ممکن است شما لزوماً تمایل به معرفی برند خود مانند کاردی بی نداشته باشید، اما می توانید از نحوه پرورش برندسازی شخصی آنها مطالب زیادی بیاموزید. نحوه سبک سازی برای عکسهای فوری خود، انواع تصاویر و نقل قول هایی که در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید، بسترهایی که برای گذراندن وقت خود انتخاب می کنید و نحوه تعامل با دیگران، قطعات تجاری شخصی هستند که برای نشان دادن اینکه چه کسی شما را به دنیا نشان می دهد، گرد هم می آیند.

2. برندینگ

نام تجاری محصول، عمل برند گذاری یک محصول خاص است، درست مثل برند سازی شخصی که شامل واژگان عمومی و زیبایی شناسی می شود.

برندینگ

درنام تجاری محصول، هدف این است که مخاطب مناسب را به محصول خود متصل کنید. به عنوان مثال، شما ممکن است یک طراح مبلمان لوکس باشید. نوع خاصی از خریداران وجود دارند که مسئول فروش بیشترشما هستند. از طریق برند تجاری متفکرانه، می توانید از افرادی که مشتری مناسب هستند اطمینان حاصل کنید:

• درباره برند خود بشنوید

• از وب سایت خود دیدن کنید

• کانال های مختلف رسانه های اجتماعی خود را لایک کنید، آنها را دنبال کرده و مشترک شوید …

… و در آخر، مبلمان خود را بخرید.

خوب، ، شما چگونه می توانید به جهانیان بگویید که به خریدارانی که امکانات و تمایل به مبلمان لوکس دارند، خدمات مطلوبی ارائه می دهید؟

از طریق برند سازی تجاری که این ارزش ها را بیان می کند : مثل انتخاب یک فونت serif ، یک پالت رنگی خاموش و خنثی برای لوگو، وب سایت و ابزار بازاریابی و انتخاب خرده فروشی مبلمان در فروشگاه هایی که خریداران هدف شما تمایل به بازدید دارند ایجاد کنید، مانند فروشگاه های بزرگ مجلل و بوتیک های مستقل.

برندینگ

هر برندی که محصولات ملموس تولید می کند باید برند تجاری محصول را بخشی از استراتژی بازاریابی خود قرار دهد.

شاید این مقاله را نیز بپسندید : 11 ایده منحصر به فرد برای برند تجاری در سال 2021 ارایه شده است

3. برند خدماتی

بر خلاف محصولاتی که به راحتی از طریق روش های مشهود و ملموس برند می شوند، برند خدماتی کمی چالش برانگیزتر است. اما این بدان معنا نیست که برند ها نمی توانند این کار را به طور موثر انجام دهند، تنها نکته این است که آنها فقط باید مایل باشند که خارج از چارچوب های سنتی و معمول فکر کنند.

برند خدماتی

غالباً، برند سازی خدماتی به صورت موارد اضافی ارائه می شود، مثل یک شرکت بیمه که در پایان سال به همه مشتریان خود چک تخفیف می فرستد یا هتلی که کوکی های رایگان جلو میز دربان ارائه می دهد. برندینگ خدماتی همچنین می تواند به شکل تأمین کننده انتظارات خاصی باشد که یک شرکت را از رقبای خود جدا می کند. نکته مهم این است که با ارائه این موارد اضافی، شما به مصرف کنندگان می آموزید که نام تجاری خود را با یک تجربه کاربر خاص مرتبط و آنها را برای ادامه تجربه دوباره استفاده کنید.

مردم خدمات سریع، کارآمد، دوستانه می خواهند، صرفاً ارائه مداوم این نوع خدمات کافی است. در برخی دیگر، یک برند تجاری باید با ارائه هدیه های غیر منتظره فراتر و فراتر رود تا از مابقی جمعیت متمایز شود. هر شرکتی که خدماتی را ارائه می دهد، اعم از اینکه این خدمات تنها پیشنهاد آنها باشد یا چیزی در کنار محصولات ملموس ارائه شود، باید با مصرف کننده خود سطح اعتماد را ایجاد کند، خصوصاً که همه خدمات نتایج فوری ندارند. راهی که آنها می توانند این کار را انجام دهند ارتباط با مصرف کنندگان در سطح عمیق و احساسی تراست.

به عنوان مثال شرکت هواپیمایی ایرلاین نیوزیلند را در نظر بگیرید. این شرکت، شهرت خود را به عنوان یک شرکت هواپیمایی با حس شوخ طبعی بدست آورده است، در درجه اول از طریق تجسم دوباره فیلم های ایمنی هواپیماهای خفه و سنتی، به عنوان فرصت های بازاریابی خنده دار و غیرمعمول. و یا زمانی که موفقیت فیلم های سینمایی ارباب حلقه ها و هابیت، در نیوزیلند باعث افزایش گردشگر شد ، ایرلاین نیوزیلند با همکاری سازندگان فیلم ها بعنوان هواپیمایی رسمی سرزمین میانه انتخاب شد.

برند خدماتی

این همکاری پیچیده باعث ایجاد یک ویدئو ایمنی هوا شد که محبوب ترین ستاره های فیلم را در آن به نمایش می گذاشت. در سال 2014 ، همزمان با جشن 50 سالگی لباس شنا، این شرکت هواپیمایی بار دیگر یک فیلم ایمنی جدید ایجاد کرد که این بار سوپرمدل های بزرگ بین المللی مانند Chrissy Teigen را به نمایش گذاشت. این همکاری های بازاریابی از طریق شوخ طبعی به تعداد مشتریان بالقوه متصل می شود و در نهایت این شرکت را به عنوان یک شرکت هواپیمایی با کیفیت و معاصر معرفی می کند، یک تجربه مشتری پسند لذتبخش که انتظارات آنها را از یک شرکت هواپیمایی استاندارد برآورده می کند.

4. برندینگ خرده فروشی

وقتی وارد یک فروشگاه که دارای مصالح ساختمانی اند، می شوید، دارای ظاهر فیزیکی و خاصی است. انتخاب های طراحی مانند چیدمان آن، وسایل روشنایی، دکور، موسیقی پخش شده، وسایل نمایشگر و حتی نوع کفپوش همه با دقت انتخاب شده اند تا تجربه خرید یک برند تجاری را برای هر خریدار که وارد فروشگاه می شود، ایجاد کند نوعی برند جزیی و خرده فروشی محسوب می شود.

برندینگ خرده فروشی برندینگ خرده فروشی

برند تجاری خرده فروشی برای هر مشاغل فعال در مکان های فیزیکی یک امر ضروری است. تجارت الکترونیکی در چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته است و این گرایش ها به این زودی ها تغییر نمی کنند. بنابراین، برای ادامه خرید از طریق درها، خرده فروشان باید هیجان بازی خود را بالا ببرند و فروشگاه های خود را به تجربیاتی تبدیل کنند که خریداران می خواهند دوباره برگردند و در آن دوباره زندگی کنند.

Trader Joe’s یکی از نمونه های فروشگاهی است که برند تجاری خرده فروشی را به خوبی انجام می دهد. این فروشگاه مستقر در ایالات متحده، نسبت به سایر سوپرمارکت ها کوچکتر است و باعث ایجاد احساس صمیمیت زیادی می شود. نمایشگرهای مخصوص دکوراسیون محلی، بخشی از فرهنگ منحصر به فرد شهر را به فروشگاه وارد می کند و نمونه های قهوه و غذا هر سفر را به یک ماجراجویی خوشمزه تبدیل می کند. درواقع آنها مبانی برند تجاری موفق در جهان هستند.

5. برندینگ فرهنگی و جغرافیایی

برندینگ فرهنگی و جغرافیایی در واقع دو نوع برند سازی جداگانه اما مشابه هستند. کاربرد هر دو در صنعت گردشگری است. برند جغرافیایی، برند سازی برای شهرها، ایالت ها، مناطق و حتی کشورها است. به عنوان مثال من نیویورک را دوست دارم به عنوان نماینده شهر نیویورک و برج ایفل به عنوان نمادی از پاریس هستند. برند سازی فرهنگی مشابه جغرافیایی است با این تفاوت که بر جنبه های فرهنگی یک منطقه بیش از جنبه های جغرافیایی آن متمرکز است.

برندینگ فرهنگی و جغرافیایی

یک شرکت چای سازی که چای هایی را از هند به سرتاسر دنیا می فرستد ممکن است با استفاده از رنگ پرچم هند درلوگو خود به برخی از برند های فرهنگی کمک کند، یا یک برند ساعت هوشمند که در حال ظهور است ممکن است با درج تصاویر مصنوعی از این برند در طراحی وب سایت خود استفاده کند.

6. برند سازی شرکت

اگرشرکت شخصی باشد، برندینگ آنها به بیان شخصیتشان می پردازد. برندسازی شرکتی، درست مانند سایر برندینگ ها، مجموعه ای از انتخاب ها و اقدامات طراحی است که نکات کلیدی در مورد نام تجاری را بیان می کند:

• ارزش ها

• ماموریت

• قیمت اصلی

• انحصار

• مصرف کننده ایده آل

برند سازی شرکت

برند سازی شرکتها فراتر از طراحی وب سایت و تبلیغات هستند، که شامل چگونگی رفتار شرکت از نظر اجتماعی و حرفه ای است، مانند مشارکت با خیریه های خاص یا پاسخگویی به رویدادهای جاری.

یکی از نمونه های مشهور شرکتی که دارای برند های تجاری شرکتی داخلی و خارجی است، گوگل که به طور منظم هر آنچه را که ممکن است کارمندان لازم داشته باشند به آنان ارائه می دهد شامل ناهار رایگان، مراقبت های پزشکی در محل، شاتل های رفت و برگشت از محل کار، مرخصی والدین با حقوق، و….. در حال حاضر یکی از برند های شناخته شده در جهان است. برای هر کارمند احتمالی، ایده کار درگوگل بیشتر شبیه یک فرصت است تا یک شغل، فرصتی برای عضویت در یکی از پویاترین و خلاقترین شرکتهای کره زمین.

شاید این مقاله را نیز بپسندید : طراحی بسته بندی محصولات آرایشی، تجلی رویای برند تولید کننده آن، در نگاه مشتری است

7. برندسازی آنلاین

برندآنلاین، همانطور که از نامش پیداست، برندینگی است که به صورت آنلاین اتفاق می افتد. برخلاف انواع خاصی ازبرندها، مانند برند شخصی یا کالایی، برند آنلاین دسته ی گسترده ای است که به انواع برندهای تجاری که در اینترنت اتفاق می افتد اشاره دارد. نحوه قرارگیری فرد در شبکه های اجتماعی، نوع تبلیغات آنلاین ارائه دهنده خدمات، همه گزینه های طراحی است که وارد خبرنامه های ایمیل، صفحات فرود، طراحی وب پاسخگو و پاسخ خودکار پیام می شود.

برند سازی آنلاین

برند سازی آنلاین را در استراتژی نام تجاری خود بگنجانید تا اعتماد مشتری بهتر ایجاد و مخاطبان بیشتری به شما دسترسی پیدا کنند. به عنوان مثال، در دستورالعمل های خدمات مشتری دیجیتال، غالباً از همان واژگان استفاده می شود که همکاران این برند در فروشگاه از آن استفاده می کنند. در غیر این صورت، ممکن است متوجه شوید که انتخاب های دیجیتال برند خاصی ممکن است از فروشگاه های فیزیکی تقلید کرده و فضای آفلاین را به صورت آنلاین انجام دهد.

وقتی برندینگ خود را طراحی می کنید، به همه مکان هایی که نشان داده می شود فکر کنید. شما باید در مورد چگونگی بیان نام تجاری در فضای آنلاین و آفلاین، فکر کنید. وب سایت و پروفایل های رسانه های اجتماعی شما مشخص هستند، قدم زدن در یک فروشگاه اپل همان تجربه ای را به شما منتقل میکند که شما هنگام اتصال هر دو نوع آفلاین و آنلاین دارید.

8. برندسازی آفلاین

برندسازی آفلاین نوعی از برندسازی است که به صورت آفلاین اتفاق می افتد. دقیقاً مانند برندسازی آنلاین می توان انواع برند های تجاری مانند شخصی، بیزینسی، تجاری شرکتی و تجاری فرهنگی و جغرافیایی را شامل شود، و این موارد را در بر بگیرد.

برند سازی آفلاین

محصولات چاپی و برند جزیی و خرده فروشی ، جزء برندسازی آفلاین هستند. باید اضافه نمود که برندسازی شخصی که ممکن است در یک جلسه با مشتری یا یک کنفرانس صنعتی ایجاد شود از این قایده مستثنی نیست، این موارد می تواند شامل کمد لباس شما، محل انتخاب شما برای جلسات نشستن با مشتری، مدل انتخابی شما برای اتومبیل های شرکت شما و حتی برندهای تجهیزات و تیم شما باشد.

یکی از نمونه های قابل توجه، ارائه محصولات کوکاکولا توسط مک دونالد است، که آن را با ارائه محصولات پپسی توسط تاکو بل مقایسه کنید. یک مشارکت بین دوبرند خانوادگی، سرگرم کننده و قرمز و خوشمزه است.

برند سازی آفلاین

همانطور که مشاهده می کنید ، انواع مختلفی از برندهای تجاری وجود دارد که شرکت ها و سایر نهادها برای نشان دادن اینکه چه کسی هستند به جهانیان استفاده می کنند و با تجسم آن، اکثر شرکت ها بیش از یک نوع آنرا استفاده می کنند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *