برند و برندینگ

راهنمای گام به گام برای موقعیت یابی برند

راهنمای گام به گام برای موقعیت یابی برند

هویت نام تجاری شما، همان چیزی است که شما را شبیه به خود و تجارت شما را از بقیه جدا می کند. اگر نام تجاری شما نسبت به رقبای شما تصویر مثبت تری دارد، این امر منجربه تجارت بیشترو ارتباط قوی تر با مخاطبان شما می شود. اما چگونه یک برند به می تواند به این مرحله برسد؟ پاسخ موقعیت عالی برند است. در ادامه مقاله موقعیت یابی برند همراه ما باشید.

موقعیت یابی برند چیست؟

موقعیت یابی برند در واقع درک یک برند نسبت به ذهن مشتریان است. اگراز مشتری بپرسید کدام برند گوشی های هوشمند همردیف با استاندارد طلا در کل دنیا است، آنها با قاطعیت اپل را انتخاب می کنند. وقتی صحبت از نوشابه می شود، آسانترین انتخاب به سمت کوکاکولا می رود، و یا درکفش های ورزشی، نایک متداول ترین پاسخ است. چرا؟ این برند ها با موفقیت خود را در ذهن مصرف کنندگان جای داده اند.

موقعیت یابی برند چیست؟

موقعیت یابی برند، گام مهمی در سفر هر برند محسوب می شود، زیرا به ایجاد دوام، پایداری و وفاداری کمک می کند. یک استراتژی موثردر موقعیت یابی برند، منجر به این می شود که مشتریان هم درک مطلوبی از آن برند داشته و هم آن را ترجیح دهند. نکته اصلی، درک جایگاه برند شما در بازار و متقاعد کردن مشتریان برای درک صحیح شماست. در حالت ایده آل، شما می توانید استاندارد طلایی را دریافت کنید.

شاید این مقاله را نیز بپسندید : چگونه یک شخصیت برند قوی ایجاد کنیم ؟

مرحله اول : مشتریان خود را درک کنید

مشتریان خود را درک کنید

جایگاه مطلوب برند شما در ذهن مصرف کننده با درک مخاطبان شما آغاز می شود. به یاد داشته باشید، بهترین برندها از نظر عاطفی با مشتریان خود ارتباط برقرار می کنند. یک استراتژی مناسب برای موقعیت یابی برند، شناخت خواسته ها و نیازهای مشتری است که می تواند آنها را در هر سطحی جلب کند.

مشتریان شما چه کسانی هستند؟ مشتریان شما بیشتر به چه چیزی اهمیت می دهند؟ به عنوان یک برند تجاری چه کارهایی می توانید برای رفع نیازهای آنها انجام دهید؟

یک تمرین خوب در درک مشتریان، ایجاد شخصیتی است که کاملاً همه چیز را در مورد مشتریان معمولی شما دربرمی گیرد. اصول اولیه را به آنها ارایه بدهید (نام، سن، درآمد سالانه، وضعیت رابطه) و سپس سعی کنید نیازهای آنها را شناسایی کنید (علل مورد علاقه، روش ترجیحی برای خرید، برندهای دیگری که دوست دارند).هرچه بیشتر به عمیق ترین خواسته های مشتری پی ببرید، آسان تر مورد علاقه آنها قرار می گیرید.

برای مثال پاتاگونیا را در نظر بگیرید. آنها به خوبی یافته اند که مشتری آنها یک مشتری در فضای باز، ماجراجو و بوم گرد است که به محیط زیست اهمیت می دهد. برند پاتاگونیا کاملاً درگیر فعالیت های زیست محیطی است. به همین دلیل است که آنها اطلاعات مربوط به تغییر آب و هوا و اراضی عمومی را در وب سایت خود به اشتراک می گذارند و 4.3 میلیون فالوور اینستاگرام آنها با تصاویر زیبایی از کوه ها و مناظر زیبا پذیرایی می شوند. این وب سایت حتی یک برگه کامل به این فعالیت ها اختصاص داده است زیرا می داند مشتریان آنها چه کسانی و می خواهند چه چیزی را ببینند.

مشتریان خود را درک کنید

روش های خلاقانه بسیاری برای شناخت مشتریان وجود دارد. افزودن نظرسنجی به وب سایت به مشتریان امکان تعامل با شما و ارائه بازخورد را می دهد. این می تواند شما را دقیق ترمعرفی کند و همچنین به شما کمک می کند که چگونه درک کلی از برند خود را بهبود ببخشید.تعامل فرایندی ضروری است و رسانه های اجتماعی راهی آسان برای تعامل با مشتریان از طریق نظرات، نظرسنجی ها، مسابقات و … فراهم می کنند تا از آن به نفع خود استفاده کنید.

شاید این مقاله را نیز بپسندید : اصول برندسازی قهوه

مرحله دوم: توسعه یک مأموریت

هنگامی که مشتریان خود را شناسایی کردید و خواسته ها و نیازهای آنها را شناختید، زمان آن فرا رسیده است که هدف کلی برند خود را توسعه دهید.با کشف اینکه چه چیزی برند شما را متفاوت می کند شروع کنید. لیستی از صفتها و ارزشهای مشخص کننده از برند خود ایجاد کنید که بر هویت شما تأکید دارند، سپس ازقدرتمند ترین ها برای کپی برند تجاری خود استفاده کنید، خواه یک عنوان، تبلیغات، توضیحات محصول یا حتی یک هشتگ ساده باشد.

از لحاظ مسایل رقابتی برند خود را نیزبررسی کنید. هنگام توسعه مأموریت خود، بهتر است که معقوله ی رقابت را مطالعه، تا بدانید که در مقابل چه کسانی قرار دارید تا بدانید چگونه خود را برجسته کنید. ایجاد یک ماموریت تجاری این است که بدانید در حال حاضر کجا هستید، ومشخص کنید که می خواهید در آینده به کجا بروید.

به مأموریت تعریف شده لگو نگاه کنید. از سال 1932 این برند به خاطر اسباب بازی های جذابش مشهور شده است. اما این موفقیت فقط تا سال 2003 دوام آورد و در دورانی که آیپدها به اسباب بازی برتر تبدیل می شدند، در رقابت شکست خورد.

توسعه یک مأموریت

اما لگو پافشاری کرد. آنها ارزیابی کردند که مشتریان آنها چه کسانی هستند ونیازهایشان چیست. آنها مأموریت و شعار اصلی خود را الهام بخشیدن و توسعه بخشیدن فردا قرار دادند. با در نظر داشتن این مأموریت، آنها شروع به گسترش فروشگاه های لگو بصورت خرده و عمده فروشی کردند. نتیجه افزایش این فعالیت ها درآمد چشمگیرو بیش از سه برابر شدن ارزش آن از 2003 تا 2013 بود. با درک موقعیت خود، لگو توانست بفهمد که کجا می خواهد برود و بهترین راه برای رسیدن به آنجا چیست.

شاید این مقاله را نیز بپسندید : راهنمای جامع برای برندسازی چای

مرحله سوم: تجسم برند خود باشید

موقعیت تجاری یعنی اینکه بدانید شما چه کسانی هستید و برای چه کسانی بازاریابی می کنید، درواقع باید مالک آن باشید. داشتن افرادی که به عنوان یک برند با تجسم مأموریت، شما را به اهدافتان نزدیک تر می کند بسیار ضروری است.تجسم یک برند به این معنی است که شما باید خود را از هر نظر منسجم و بازاریابی کنید: تبلیغات، بسته بندی، علامت گذاری. انسجام، شما را برای موقعیت تجاری مثبت آماده می کند، زیرا مشتریان شما درک روشنی از شما دارند.

با دارایی های تجاری، یک پالت رنگی، یک لوگو منحصربه فرد و عالی و یک وب سایت حرفه ای شروع کنید، سپس برای تبدیل شدن به یک برند با محتوا و رابطه محور تمرکز کنید. به عنوان مثال، وبلاگ نویسی می تواند در نشان دادن شما به عنوان یک برند، نقش داشته باشد و به شما کمک کند تا در یک مکالمه با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید، واز آن به عنوان فرصتی برای صحبت با مخاطبان در سطح شخصی و محدود تر، نه فقط از طریق کپی، بلکه از طریق تصاویر نیز استفاده کنید.

یک نمونه ی موفقیت آمیز برای جایگاه تجاری بزرگ و حرفه ای، لوازم آرایش Lush است. این برند کانادایی به دلیل لوازم آرایشی تازه، دست ساز و بدون سرب و حامی محیط زیست در سراسر جهان شناخته شده است. این برند با استفاده از حداقل بسته بندی، پاداش دادن به مشتریان برای بازیافت بطری ها، شفافیت باورنکردنی درباره آزمایشات حیوانات دارد که باعث شناخته شدن بیش از پیش آن شده است.

تجسم برند خود باشید

ویترین جسورانه تا فونت های مشخص روی بسته بندی آن، نتیجه یک برند کاملاً منسجم، متفکرانه و قابل تشخیص است که در ذهن مصرف کنندگان جایگاه مطلوبی پیدا کرده است. به عنوان مثال، هر بطری شامل یک برچسب با تصویر کارتونی کارمندی است که آن محصول را ایجاد کرده است.

از طریق موقعیت یابی موفق برند، یک مارک و برند تجاری باشید

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *